گیلانیان
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ Wednesday, 12 December , 2018
دی ۱۵, ۱۳۹۶ کد خبر : 64501 خبر ها

“ممنوعیت ثبت سفارش برنج” نوشدارو پس از مرگ سهراب

“ممنوعیت ثبت سفارش برنج” نوشدارو پس از مرگ سهراب

استاندار گیلان در جلسه مجمع نمایندگان با نماینده ولی فقیه در گیلان که در روز پنجشنبه ۱۴ دی ۹۶ اعلام کرد : ثبت سفارش برنج ممنوع شده است

بدون شک مرد سیاست گیلان می داند که رتق و فتق امور رعیت نیاز به تدبیر و تدبر به موقع و بهنگام دارد که اگر غفلتی در این مورد صورت بگیرد نه تنها نوشدارو بعد از مرگ سهراب می شود بلکه تبعات سوء جبران ناپذیری را باعث خواهد شد که گفته می شود: سرکنگبین صفرا فزود“.

آقای استاندار! دولت که می خواست ثبت سفارش برنج را ممنوع نماید چرا اینقدر دیر اقدام کرد و طبق تبلیغات سنوات گذشته اقدام نکرد و صبر کرد پس از چهارماه اکثر برنج تولید داخلی عرضه شد تا جایی که برنج داخلی از حیث قیمت فشل و بازار برنج فلج شد و معیشت برنجکار مختل شد اقدام کرد ؟!

البته “ممنوعیت ثبت سفارش برنج” تنها پاشنه آشیل این دولت نیست بلکه دولت های سلف وی نیز به این تساهل و تسامح عمل کردند که کشاورزی به این مرحله رسید ولی از دولت تدبیر و امید، امید تدبیرهای کارساز و بهنگام است که جای افسوس دارد !

جهت مزید اطلاع متولیان امر باید گفته شود حدود هفتاد و پنج درصد برنجکاران گیلان نیم و کمتر از نیم هکتار زمین دارند و این تبلیغات که گفته می شود هفت دهم هکتار صحت ندارد .

اکثر برنجکاران گیلانی با این مقدار زمین (نیم هکتار) باید هزینه سالانه چند نفر عائله خود از قبیل : درمان ، آموزش (تحصیل) ، پوشاک، عروسی و عزا ، بیکاری جوان خود و غیره را تامین نمایند .

با توجه به هزینه سرسام آور تولید و همچنین تورم و گرانی زندگی ناگزیر است به مجرد برداشت محصول حاصل دسترنج خود را باید به بازار عرضه نماید تا حد اقل بتواند بدهی های زمان کاشت خود را پرداخت نماید ، از اینجهت قریب اکثریت تولید برنج در همان ماههای اول برداشت که ماه شهریور باشد و در نهایت مهر و آبان به بازار عرضه می شود .

برغم تبلیغات ممنوعیت واردات برنج در زمان برداشت وقتی از سوی مراجع رسمی و بدون احتساب واردات قاچاق برنج ، خبر واردات قانونی بیش از یک میلیون سیصد هزار تن برنج از مبادی قانونی منتشر می شود، دیگر رمقی برای بازار برنج تولید داخلی باقی نمی ماند و نفس برنجکار به شماره می افتد و عرق شرم نداری بر پیشانیش می نشیند .

چندی قبل یک کشاورزی که نمی توانست یک گونی برنج خود را در بازار لولمان به فروش برساند ، مغبون و شرمسار با خود صحبت می کرد که کشاورز را بگونه ای به خاک سیاه نشاندند که دیگر نمی تواند کمر راست نماید .

آقای استاندار با توجه به شرح موجز شما بفرمایید پس از حدود ۵ ماه از برداشت برنج تولید داخلی و عرضه آن به بازار ، بعبارت دیگر خارج شدن برنج اکثر برنجکار به قیمت نازل “…ممنوعیت ثبت سفارش برنج ” کدام درد برنجکار را درمان می نماید ؟ اگر این نوشدارو نیست پس چیست؟

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*