گیلانیان
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ Saturday, 23 February , 2019
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶ کد خبر : 59246 خبر ها

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان :

مناطق آزاد تاکنون موفق به ایجاد ارزش افزوده و صادرات مجدد نشدند

مناطق آزاد تاکنون موفق به ایجاد ارزش افزوده و صادرات مجدد نشدند

گیلانیان : مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه تاکنون هیچ کدام از مناطق آزاد و ویژه کشور به صورت مطلوب موفق به ایجاد ارزش افزوده، پردازش کالا و صادرات مجدد نشدند گفت: مناطق آزاد باید استراتژی حمایت از واردات را به وجود آورند.

حسین چراغی امروز در نشست نهاد بازار و سرمایه‌گذاری خارجی گیلان اظهار داشت: مناطق آزاد در کشور به تسریع در فرآیند صادرات، واردات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی کمک می‌کنند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه مناطق ویژه تجاری، صنعتی با تبعیت از یک قوانین خاص در راستای اهداف مذکور فعالیت می‌کنند افزود: به‌طور کلی شاخص‌ترین اهداف ایجاد مناطق ویژه و آزاد، جلب سرمایه‌های خارجی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید است.

چراغی کسب درآمدهای ارزی از طریق ایجاد ارزش افزوده و ارتقای فعالیت‌های تولیدی با جهت‌گیری صادراتی توسط سرمایه‌گذاری‌های خارجی و داخلی را از دیگر اهداف این مناطق دانست و افزود: استراتژی جایگزینی واردات، اتکا به تولیدات داخلی و استراتژی توسعه صادرات از مهم‌ترین محورهای مناطق مذکور است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ کدام از مناطق آزاد و ویژه کشور به‌طور مطلوب موفق به ایجاد ارزش افزوده، پردازش کالا و صادرات مجدد نشدند تصریح کرد: درحال حاضر مناطق آزاد، استراتژی حمایت از واردات را به‌وجود آورده‌اند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به اینکه بندر انزلی، بندر خرمشهر و بندر چابهار از مناطق آزاد کشور محسوب می‌شوند بیان داشت: مجموع سرمایه گذاری داخلی و خارجی در منطقه آزاد انزلی بیش از ۵ هزار میلیارد ریال بوده است.

چراغی سهم بنادر دریایی استان گیلان را از بنادر شمال کشور در سال گذشته ۴۷ درصد عنوان کرد و گفت: روند توسعه عملکرد بندر انزلی از سال ۹۴ آغاز شده و آینده حوزه بنادر و دریانوردی در منطقه آزاد انزلی بسیار روشن است.

وی تعامل بنادر گیلان را با بنادر دریای خزر ۵۵ درصد دانست و با تاکید بر اینکه ۳۲ درصد تعامل بنادر گیلان با بنادر تجاری روسیه است افزود: ایجاد پایانه تخصصی صادراتی از منطقه آزاد بندرانزلی به‌منظور توسعه در صادرات محصولات و کالاهای استان‌های همجوار به کشورهای حاشیه دریای خزر برنامه‌ریزی شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده گیلان تدوین شد

معاون رییس جمهور در امور بانوان :

سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده گیلان تدوین شد

ساخت آداپتور ۸ دستگاه بوشینگ پست ۶۳ کیلوولت لوشان

مدیر امور نظارت بر تعمیرات پستها و خطوط:

ساخت آداپتور ۸ دستگاه بوشینگ پست ۶۳ کیلوولت لوشان

۷۰ درصد قوانین حوزه کسب و کار مسکوت مانده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس :

۷۰ درصد قوانین حوزه کسب و کار مسکوت مانده است

امریکا در حال ضعیف‌تر شدن است مسئولان مراقب خدعه اروپایی‌ها باشند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از مردم استان آذربایجان شرقی:

امریکا در حال ضعیف‌تر شدن است مسئولان مراقب خدعه اروپایی‌ها باشند