گیلانیان
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ Sunday, 23 February , 2020
اکتبر 17, 2012 کد خبر : 13569 اقتصاد و کشاورزی انتخاب سردبیر

با هدفي مشترك در امور برنجکاري گيلان صورت گرفت :

مناظره “گیلانیان” با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان

مناظره “گیلانیان” با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان

اختصاصی گیلانیان : بهنگام مصاحبه ذیل فرماندار محترم شهرستان به همراه هیأتی وارد جلسه شد . بر اثر  کثرت پرسش و پاسخ ها پیشنهاد کرد :  این مناظره به تلویزیون انتقال داده شود تا همگان از چند و چون آن مطلع شوند . در پایان کار برای اینکه ثابت شود “مناظره” همیشه به معنی مجادله نیست و می تواند تبادل نظر در مسیر و هدف واحد برای تبیین حقایق نیز استفاده شود از این رو تیتر این مصاحبه را مناظره انتخاب کردیم که شما نیز شرح آن را در پی می خوانید :   

آقای مهندس روحی! از اینکه در این وقت صبح ، قبل از ورود کارکنان وقت خودتان را به گیلانیان اختصاص دادید ‏ سپاسگزارم . ولی با توجه به روز ملاقات عمومی و کثرت سوالات خیلی خرسند خواهم شد که از پاسخ های کوتاه استفاده کنید تا بتوانیم همه سوالات را مطرح کنیم.

اجازه بدهید گفتگو را از آمار سطح زیر کشت برنج در استان و ملاک این آمار شروع کنیم که به پرسیم چگونه این آمار را به دست آورده‌اید ؟

استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که این آمار بر اساس توزیع کود و استفاده از شناسه بهره برداران در سال ۹۰ – ۹۱ به دست آمده است .

در سال گذشته برای همه بهره بردارانی فایلی به نام بهره برداران بازکردیم تا بدانیم بهره برداران ما چه امکاناتی اعم از زمین ، امکانات کشاورزی و دام و غیره دارد . از جمله شهرستان هائی که رصد کردیم برخی مثل لاهیجان و صومعه سرا از نظر نظام بهره برداری و شناسنامه آمار موجودشان بیشتر از آمار گذشته است . این نشان می دهد آمار قبلی ما نسبت به فعلی تغییراتی را داشته ولی تا زمانی که آمار جدید گرفته نشده ، چون آمار موجود از بهره برداران استان در سال ۹۰ – ۹۱ تکمیل شده است ، معتبر است و این آمار، آمار ۲۳۸ هزار هکتار ما را تأیید می کند ؛ مگر ایکه ما در برنامه پنجم یک آمارگیری مجدد سراسری انجام بدهیم و متراژ دقیق به دست بیاوریم .

به هر شکل فعلا آمار ما همین آماری است که توسط بهره برداران تهیه شده و الآن داریم راستی آزمائی می‌کنیم و آمار اعلام شده توسط کشاورز ( بهره بردار) به وسیله شرکت های وابسته به نظام مهندسی که در سطح استان پراکنده هستند با اینها قرار داد بستیم ، دارند به صورت راندمی ، جی پی اس می زنند تا صحت و ثقم آمار را معین کنند و امیدواریم این کار تا دو ماه آینده تمام شود. ولی تا این زمان که با شما صحبت می کنم آمار ۲۳۸ هزار هکتار تأیید شده است .

بسیار خوب، از مجموع اراضی شالیزاری استان چه مقدار تجهیز شده و و چقدر باقیمانده و چقدر زمان می برد تا اراضی استان تجهیز شوند ؟

ما تا کنون ۶۹ هزار هکتار از اراضی را تجهیز کردیم که این رقم حدود ۳۵ درصد اراضی استان را پوشش می دهد ؛ از سوی دیگر صد در صد اراضی گیلان قابل مکانیزه شدن نیست . از مجموع اراضی شالیکاری استان از نظر توپو گرافی و جغرافیائی و شهرستانی فقط ۱۸۰ هزار هکتار می تواند میکانیزه شود ؛ اگر اعتبارات لازم تأمین بشود الحمد الله با توجه به وجود امکانات فنی در استان می توانیم تا پایان برنامه پنجم به آن ۱۸۰ هزار هکتار برسیم .

با توجه به توضیحات شما در مورد وضعیت اراضی استان و ارقام بومی و پر محصول الآن عملکرد محصول در هکتار شالیزار های استان چقدر است ؟

ما در استان گیلان دو مشکل جدی داریم. یکی اینکه مالکیت های ما محدود است و میزان مالکیت هفت دهم هکتار است که با توجه به وضع موجود می طلبد روی آن کار علمی و برنامه ای انجام بشود . علمی و برنامه ای یعنی ما باید دو کار را توأما انجام بدهیم . یک سطح عملکرد در شالیزار را بالا ببریم ؛ دو : این میزان زمین هم مکانیزه کشت شود تا هزینه ها پایین بیاید .

در خصوص کارهای علمی و برنامه‌ای حدود سه سال است که ما روی بذری به نام (گوهر) داریم کار می کنیم ، میانگین راندمانش در تمام نقاط شهرستان که گرفتیم ۸ تن در هکتار است و از نظر کمی و کیفی به برنج بومی ما ، بین علی کاظمی و هاشمی است و امسال نیز در بازاریابیش در سطح استان کیلوئی حدود ۳۰۰۰ تومان بفروش می رسد به نحوی که الآن می خواهیم یک مقدار شلتوک این محصول را خریداری تا در سال زراعی آینده در اختیار خود کشاورز قرار بدهیم به دلیل تبدیل شلتوک این محصول به برنج شده با مشکل مواجه هستیم .

از جمله موارد دیگر این است که امسال ضمن کشت مکانیزه در سطح ۴۵ هزار هکتار در سطح ۱۰۵ هزار هکتار محصول را به صورت مکانیزه برداشت کردیم که این عملکرد به معنی نزدیک شدن به ۵۰ درصد مکانیزه شده‌است.

شما شاهد بودید ما امسال دستگاه های فراوانی در سطح استان پخش کردیم و این امر باعث شد حتی هزینه کارگری تغییر نکند ؛ این یعنی که توانستیم هزینه های کشاورز را پایین بیاوریم و فشار کشاورز را کم کنیم . ما محاسبه کردیم با کشت مکانیزه و برداشت مکانیزه درست ۵۰ درصد هزینه تولید را کاهش دادیم .

موضوع بعدی سؤال شما ، زمین هائی که امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد ، ما دو بحث را پیگیری کردیم . یکی راتون بوده که بیش از ۲۳ هزار هکتار اراضی استان ما برای اولین بار توسط خود کشاورز بازپروری و نگهداری و برداشت راتون شد .

میانگین برداشت راتون در هر هکتار ۸۰۰ تن است ولی با توجه به شرایط خوب آب و هوائی امسال این آمار حتی به ۵/۱ تن هم رسید .

در شهرستان های ماسال، تالش ، آستارا و برخی از شهرستان های شرق گیلان به محض برداشت برنج به کشت باقلا می پردازند که بیش از ۵۰ درصد از شالیزار های ماسال کشت دوم شده که بیشترینش باقلا بوده است و درآمدش تقریبا با درآمد برنج برابر است .

به هرحال ما و کشاورز به این نتیجه رسیدیم که با کشت ترکیبی و کشت دوم در شالیزارهای گیلان به عنوان جمعی درآمد خود کشاورز توجه ویژه بشود که الحمد الله در خود استان انجام گرفته و حتی کشت سوم هم داشتیم که در محدوده پیربازار بعد از برداشت باقلا ما کشت سبزیجات داریم .

الآن عملکرد برنجکاری در سح با توجه به ارقام بومی و پر محصول چقدر است ؟

امسال بیش از یک میلیون حدود ۱۰۰ هزار تن شلتوک تولید کردیم که این میزان ۷۳۰ هزار تن برنج سفید تحویل ما خواهد داد .

اجازه بدهید یک کمی به عقب برگردیم و به تولید برنج (گوهر) به پردازیم . البته با توجه به رشد جمعیت و تأمین برنج مورد نیاز کشور و همچنین بی نیازی به واردات برنج ، ما چاره ای نداریم جز اینکه به سمت ارقام پر محصول حرکت کنیم ، حالا بگذریم برخی از کشاورزان شهرستان های ما تنها به یک نوع محصول بومی و یک بار کشت توجه می کنند که حتی نیاز خود کشاورز را هم تأمین نمی کند ضمن اینکه پرداختن به یک نوع محصول به خود زمین هم آسیب می زند .

شما فرمودید : ما ۳ سال هست که رقم (گوهر) را آزمایش کردیم . من دیروز به چند روستا مراجعه کردم تا از کیفیت و کمیت (گوهر) و میزان رضامندی کشاورز کسب اطلاع کنم ؛ متأسفانه من آن تعریفی را که شما می فرمایید در این روستاها ندیدم .

کشاورزانی این محصول را کشت کردند ولی الآن هم متضرر هستند و هم پشیمان ، چون این رقم  محصول ، نه تولید آنچنانی داشت و نه آنچه را که در اختیار دارند می توانند بفروشند ، در واقع خریدار ندارد !

در روستای بلسبنه کشاورز به من گفت “اگر بتوانید شلتوک (گوهر) را کیلوئی ۹۰۰ تومان بفروشید باید کلاه تان را به آسمان بیندازید” کشاورز دیگری گفت در سطح ۴۰۰۰ متر مربع زمین ۲۳ گونی جو استحصال کردم که نسبت به محصول (برنج هاشمی) حدود یک سوم افت تولید دارد ، قیمت جو هاشمی کیلوئی ۲۰۵۰ تومان است ولی شلتوک (گوهر) را به زحت کیلوئی ۹۰۰ تومان می خرند ، یعنی به قیمت جو خوراک دام و طیورهم خریدار ندارد ؛ بهمین دلیل خواهم از این شلتوک برای دام و طیور استفاده کنم . بعبارت بهتر از حیث مقدار و قیمت متضرر شده است .

در کتشصت آبادان آستانه اشرفیه در سطح ۲۴۰۰ متر مربع این محصول کشت شد که جو این محصول را کسی نمی خرد و چندین بار از جمله در حضور من با معاونت زراعت و باغبانی برای فروشش تماس گرفت شد و هنوز در بلاتکلیفی قرار دارد .

البته بعضی ها در سطح نیم و یک هکتار هم کشت کردند ولی مطابق تعریف شما محصول نگرفتند که هیچ ، حتی کمپانی به دلیل کاه و کلش بودن آن حاضر به خرمن نشد .

حالا چرا این محصول به این مرحله رسیده ممکن است به کشاورز آموزش کافی داده نشده باشد ، کود و آب کافی در اختیار نداشته باشد و به دلیل عدم آموزش لازم و تغییرات جوی این وضعیت پیش آمده باشد که این موجب شده یک فضای بسیار بدی علیه رقم (گوهر) ایجاد شود و دیگر این کشاورزان و همسایگانشان که حال و روز ایشان را دیده و یا شنیده اند هرگز به سمت برنج (گوهر) نخواهد رفت که این کار در مجموع به ضرر استان و کشور است .

براستی آیا این برنج (گوهر) مثل همان برنج (هیبرید) نیست که مؤسسه تحقیقات برنج کشور در سال ۹۰ اعلا کرد : “ایران به جمع چهار کشور دارای فناوری برنج هیبرید پیوست ” و یا در سال ۸۵ با کشت هیبرید وعده رسیدن به خود کفائی داده می شد ؟ ولی درعمل دیدیم این رقم به طور کل فراموش شده است !               ‏‏‏   

در باره برنج (هیبرید) باید یک بحث ویژه ای مطرح شود که آن هم نیاز به یک کار کارشناسی دارد . به عقیده من برنج (هیبرید) در استان به خاطر شرایط جغرافیائی جواب نمی داد ولی برنج (گوهر) توسط خود کشاورز مطرح شده است و سیستم های دولتی روی این محصول کار خاصی نکردند .

ممکن است این محصور در زمین های مختلف عملکرد متفاوتی داشته باشد ؟

الآن توضیح می دهم . در سال گذشته تقریبا در سطح ۱۰ هزار هکتار اراضی استان (گوهر) کشت شد ؛ ممکن است در بعضی از نقاط استان کشاورز به شرایط کشت این محصول که اعلام شده عمل نکرده باشد ؛ چون در سال گذشته بدون استثنا ما به همه یک دستور العملی که حاصل تجربه کشاورز بوده و ما آن را جمع آوری و چاپ کردیم ، دادیم ، ممکن است این کشاورزان جو مورد نیاز را از ما نگرفته باشد و از دیگران گرفته باشد .

خیر . همه این کشاورزان جو مورد نیاز را از ترویج گرفتند .   

اگر از ما گرفته باشد ما به او دستورالعمل دادیم که حاصل تجربه کشاورز است و در سال ۹۰ در ۱۱۷۹ نقطه استان کشت شده . ما تجربیات خوب و بد همه کشاورزان (گوهر) را به صورت مکتوب جمع آوری و تدوین و چاپ کردیم و اعلام کردیم که در دهم اردیبهشت کشاورز باید از شالیزار خارج شود .

سنوات گذشته آب را در ۱۵ اردیبهشت جریان می دادند ولی در سال زراعی گذشته آب در ۱۵ فروردین جریان پیدا کرد . ۱۷۰ هزار هکتار از اراضی استان که از کانال های آبرسانی استفاده می کند ، توانستند از این مزیت استفاده کنند . ما به کشاورزان اعلام کردیم این محصول به کود اوره و فسفات نیاز ندارد متأسفانه به جهت یک سری مسایل فرهنگی بعضی از کشاورزان ما در مورد آزمایش خاک اقدام نکردند ولی آنهائی که اقدام کردند ، موفق هم شدند . ما در آستانه اشرفیه (کیل گیری) کردیم و مقدار تولید این محصول به ۸ تن و ۹۰۰ کیلو رسید .

اینکه جو را کسی نمی خرد من اعلام می کنم : هر کس هر نوع جو ای دارد ما ۱۲۰۰ تومان می خریم می توانند ببرند به مدیرت های ما تحویل بدهند . الآن در رودبار به این مبلغ کسی به ما جو نمی فروشد .

ممکن است آسیب پذیری این محصول به دلیل شرایط اقلیمی و یا نوع خاک متفاوت باشد ؟

نه . باید شرایط کشت رعایت شود ؛ باید سقف زمانی اعلام شد در تاریخ مقرر به اتمام برسد .

به نظر می رسد کشاورزانی که به آنان مراجعه کردم این زمانبندی را رعایت نکرده باشند .

این محصول باید حدود ۱۵ روز زودتر از هاشمی کشت شود .

در مورد آزمایش خاک روستائی را نشان دارم که برای بار اول پاسخ آزمایش خاکش بعد از یک سال اعلام شد که خاکش را مسموم تشخیص داده بودند ولی در مرحله دوم چند سالی است که هنوز پاسخ آزمایش را اعلام نکردند !

آزمایش باید توسط جهاد کشاورزی صورت بگیرد نه دیگران .

امسال که کشاورزان دچار کمبود کود شدند و این قضیه واکنش هائی را باعث شد ، شما از طریق یک خبرگزاری خواستید که : ” کشاورزی را سیاسی نکنید” و اعلام کردید: کسانی که آمار ارائه می‌دهند به دنبال سیاسی کردن موضوعات کشاورزی نباشند و آمار را درست اعلام کنند

من با استفاده از همین گفته شما می خواهم آمار تولید شلتوک استان از سال ۸۵ را به شما عرض کنم تا علت این اختلاف آماری با رشد تولیدی که اعلام شده ولی تأثیری در سقف تولید نداشته جویا بشوم .

بعله؛ با توجه به آماری که امسال هم اعلام کردیم ما بیش از یک میلون ۱۰۰ هزار تن تولید داشتیم در حقیقت رشد داشتیم