گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
نوامبر 22, 2011 کد خبر : 4307 خبر ها

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی:

منطقه آزاد انزلی مرکز بورس خزر می‌شود

منطقه آزاد انزلی مرکز بورس خزر می‌شود

گیلانیان : علیرضا بهمنی ظهر امروز در جلسه منطقه آزاد انزلی با اشاره به وضعیت صادرات غیرنفتی از این منطقه اظهار داشت: در نیمه نخست امسال مجموع صادرات غیرنفتی صادر شده از طریق گمرکات منطقه آزاد انزلی حدود ۴۴ میلیون دلار بوده که نسبت ۲۳ میلیون دلار سال گذشته رشد داشته است.بهمنی با بیان اینکه حدود ۲۵۹ میلیون دلار ارزش ترانزیت خارجی صادره از طریق منطقه آزاد انزلی در نیمه نخست امسال بوده است، افزود: در مدت مشابه سال گذشته این میزان بالغ بر ۱۹۶ میلیون دلار بوده که نشانه رشد ۳۲ درصدی ارزش ترانزیت خارجی در سال جاری است.
وی از کاهش ۱۶ درصدی وزن واردات ترخیص شده از طریق گمرکات این منطقه در مدت مذکور خبر داد و اضافه کرد: در این مدت بیش از ۳ میلیون تن کالا از طریق این منطقه وارد شده بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بالغ بر ۲٫۵ میلیون تن کاهش یافته است.
مدیر عامل منطقه آزاد انزلی ارزش واردات ترخیص شده در همین مدت را بالغ بر یک میلیارد و ۹۷۶ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: این امر نشانه رشد ۱۰ درصدی ارزش دلاری واردات نسبت یک میلیارد و ۸۰۳ میلیون دلار واردات مدت مشابه سال گذشته بوده است.
به گفته وی، بیش از ۹۰ درصد واردات از این منطقه مشتمل بر واردات مواد اولیه موردنیاز کارخانه‌ها مانند آهن، آهن‌آلات، فولاد و چدن که عمدتاً به صورت شمش وارد کشور می‌شود به همراه چوب، ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی و … است که در گیلان و سطح کشور در تولید محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بهمنی، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره‌برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، آزادی مشارکت سرمایه‌گذار خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه، تضمین کامل سرمایه‌های خارجی و سود حاصل از آنها، معافیت از پرداخت هرگونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه، ماشین‌آلات و قطعات یدکی برای تولیدکنندگان منطقه و امکان فعالیت بانک‌ها و شرکت‌های بیمه داخلی با همکاری شرکت‌ها و بانک‌های بین‌المللی در عرصه‌های حمایت و تضمین فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه را بخشی از مزایای قانونی منطقه آزاد انزلی اعلام کرد.
وی اضافه کرد: با آغاز بکار بورس کالای منطقه آزاد انزلی که تمام محصولات قابل عرضه در بورس کالای کشور و به ویژه محصولات کشاورزی گیلان در آن عرضه می‌شود از دیگر مزایای این منطقه است.
این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های صنعتی، کشاورزی و اقتصادی استان و قوانین حاکم بر این منطقه در آینده نزدیک منطقه آزاد انزلی به مرکز بورس کالا و ارتباطات بورسی شمال کشور و دریای خزر تبدیل می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی