گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
نوامبر 6, 2012 کد خبر : 14443 خبر ها گفت و گو

پاسخ آيت الله قرباني به گيلانيان :

من گفتم: تجزیه گیلان فعلا به مصلحت استان نیست

من گفتم: تجزیه گیلان فعلا به مصلحت استان نیست

اختصاصی گیلانیان : در پی موضعگیری آیت الله قربانی، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت در خصوص الحاق دو شهرستان گیلان به غرب مازندران جهت تشکیل یک استان جدید از سوی برخی از خوانندگان گیلانیان در مورد موضعگیری ایشان سوالی مطرح شد که به دلیل حساسیت موضوع لازم دیده شد جهت رفع شبهه پاسخ آن دریافت و به اطلاع عموم رسانیده شود.

طی یک مصاحبه اختصاصی گیلانیان با ایشان سوال شد:

حضرت آیت الله ! به دنبال اوجگیری بحث الحاق دو شهر شرق گیلان به غرب مازندران جهت تشکیل یک استان جدید و در پی موضع گیری های چند نماینده و استاندار ، جنابعالی هم در نماز جمعه با این کار مخالفت کردید.

برخی معتقدند جنابعالی در دوره دوم مجلس در صدد تقسیم گیلان به دو استان بودید و قصد داشتید از لاهیجان تا چالوس تبدیل به یک استان نمایید؛ حال چگونه است که شما با الحاق دو شهرستان گیلان به غرب مازندران مخالف هستید ؟

بعله ؛ سوال شما دو جنبه دارد . جنبه اول این است که در دور دوم مجلس گروهی می خواستند با الحاق رودسر به غرب مازندران استان جدیدی را تشکیل بدهند ولی برای این که بتوانیم مانع تجزیه استان بشویم ما هم طرحی دادیم .

طرح ما تشکیل استان جدید به وسعت تمام محدوده ( بیه پیش ) بود . بیه پیش سرزمین فرمانروائی سادات کیا از سفیدرود تا چالوس بود که تنکابن و رامسر را هم شامل می شد . البته در آن زمان املش از رودسر و آستانه اشرفیه از لاهیجان جدا نشده بود . روی این اصل ما هم این طرح را دادیم و با پافشاری نمایندگان غرب مازندران ما هم پافشاری کردیم و مصاحبه های من و اسنادش هم وجود دارد . بالاخره طرح ما مانع جدا شدن رودسر شد .

البته برای اطلاع از محدوده بیه پیش می توانید به کتاب “زادگاه من” که اخیرا منتشر شده مراجعه کنید که من در آنجا محدوده (لاهیجان بزرگ) را مستندا مشخص کردم و حتی سال های جدا شدن شهرستان های تابع لاهیجان بزرگ را آورده ام .

اما جنبه دوم : در آن زمان که تقسیم گیلان به دو استان مطرح بود ، اولا: هدف ما جلوگیری از تجزیه استان بود؛ ثانیا: هیچیک از دو استان آن روز مزیتی نسبت به دیگری نداشت؛ ولی امروز قضیه خیلی فرق می کند . موضعگیری آدم باید متناسب با زمان و منافع عمومی باشد .

امروز در شرق گیلان بحث نفت و گاز است که می تواند اثرات اقتصادی آن می تواند تحولاتی را در استان ایجاد نماید و حق نیست ما مردم مرکز و غرب گیلان را از این امتیاز محروم کنیم ؛ در این شرایط حساس باید در کنار هم باشیم  و اگر نفت و گاز فایده ای برای مردم داشته باشد باید همه از آن بهره مند شوند و مشکلات اقتصادی و اشتغال استان را که در شرایط سخت با هم بودند حل نماید .

وانگهی اگر به حرف های من توجه شده باشد من از لفظ (فعلا) استفاده کردم و گفتم : فعلا تجزیه استان به هیچ وجه به مصلحت گیلان نیست.

از طرف دیگر امروزه اوضاع سیاسی مملکت ایجاب می کند وفاق و همدلی و اتحاد خودمان را حفظ کنیم و از تفرقه و دو دستگی و افزودن بار اضافی به گرده دولت اجتناب کنیم که در غیر اینصورت ما آسیب بیشتری خواهیم دید .

از این رو ما ناگزیریم برای حفظ خودمان مواضع مقطعی خود مان را اصلاح کنیم و اگر مصلحت ایجاب نماید که استان کوچکی مثل گیلان به دو بخش تقسیم شود من همچنان بر عقیده خودم هستم که با توجه به مشترکات عدیده و تمایلات مختلف ساکنان شرق گیلان و غرب مازندران همچنان محدوده بیه پیش یعنی از سفیدرود تا چالوس باید به یک استان تبدیل شود .

ولی باز تکرار می کنم در حال حاضر با توجه به اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور چنین چیزی را به هیچ وجه صلاح نمی دانم .

اخبار مرتبط

نظرات

  • جنابی که با حضرت آیت الله قربانی مصاحبه میکنی.
    دارن تعداد ۳۰ نفر از نیروهای شرکتی استانداری گیلان را که حقشان( با توجه به ابلاغ بخشنامه معاون اول رئیس جمهور) تبدیل وضعیت از شرکتی به قراردادی است،را به راحتی اخراج میکنند. چرا هیچ اشاره ای به این خبر مهم نمیکنید؟
    به راحتی در حال ذبح این بچه ها هستند و حال آنکه شما قطعا از این موضوع باخبرید اما حاضر به موضع گیری و احقاق حق و حداقل درج خبر و شنیدن صدای این نیروهای ((((((بومی))))) نیز نیستید؟ شما دردتان درد بومی و غیر بومی نیست بلکه دردتان درد دین است که متاسفانه در زیر سیاستهای نفاق گونه خود همچوم امویان در حال صید ماهی به دلخواه خودتان هستید و وای بترسید از روزی که وعده حق شما را در عذاب قهر خود بسوزاند.
    (( قل سیروا ففی الارض فانظروا کیف کان عاقبه المجرمین)) سوره مبارکه نمل-آیه ۶۹

  • سلام . مطلبی را براتون فرستادم ، نذاشتین . ولی این مطلب بی ربط با موضوع اصلی را گذاشتین که چی ؟ . سانسور هم حدی داره . حالا دلیل نمی شه شما که فعلا براتون می صرفه خودتون را تو ابوابجمعی … نشون بدین ، نظرات مردمو منتشر نکنین. چاپلوسی هم تا این حد ! . یکی از علت های پیشرفت نکردن گیلان ، اینجور رفتارهای شما و امثال شماس . براتون و برا گیلانی ها متاسفم .

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی