گیلانیان
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ Friday, 12 August , 2022
جولای 30, 2013 کد خبر : 20741 خبر ها

موافتنامه اجرای مصوبه تجارت چمدانی در منطقه آزاد انزلی امضاء شد

موافتنامه اجرای مصوبه تجارت چمدانی در منطقه آزاد انزلی امضاء شد

گیلانیان : رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی روز دوشنبه در این جلسه گفت: افزون بر ۹۰ درصد نیازهای عمرانی و نرم افزاری جهت استقرار گمرک ازسوی این سازمان مهیا شده است.

سعید رحیمی اظهار کرد : بازسازی دیوار و تکمیل حصار محدود ۱۴۰ هکتاری با استانداردهای مورد نظر گمرک به اتمام رسیده، در ورود و خروج گمرکی، درهای ورودی – خروجی محدوده تجاری منطقه تعیین شده و به منظور تأمین نیازهای انبارداری تجار، یکی از انبارهای منطقه برای این امر بازسازی و تجهیز شده است.
وی افزود: یکی از ساختمان های منطقه به دلیل اهمیت موضوع به عنوان محل استقرار موقت گمرک و ارائه خدمات اداری، تجهیز شده و آماده بهره برداری است و در آینده سالن مسافری جداگانه ای ساخته می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به تشکیل جلسه ای به منظور تشویق بازرگانان استان برای حضور در این منطقه با رییس اتاق بازرگانی گیلان تصریح کرد: مذاکراتی با فعالان تجاری دیگر مناطق آزاد کشور در خصوص مشارکت در این طرح صورت گرفته است.

استاندار گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه طی یکی دو سال اخیر و با تلاش های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و مصوبه های تردد خودرو و تجارت چمدانی، نگاه استان به منطقه بسیار مثبت شده، افزود: همراهی معاونان استانداری و مدیران اقتصادی استان به منظور شتاب در روند اجرای مصوبه هیأت دولت در مورد مجوز ورود کالای همراه مسافر به معنی اهمیت اجرای این طرح در توسعه استان است.

کیهان هاشم نیا خواستار لحاظ نمودن تمامی موارد قانونی و درعین حال همکاری به منظور شتاب در بهره برداری از مصوبه مذکور شد .

وی خاطر نشان کرد : در مسیر اجرای هرچه سریع تر طرح تجارت چمدانی باید حداقل ها را درجهت حرکت به سمت نیازهای مناسب تأمین کرد به حدی که ابتدا فضای اولیه مورد نظر گمرک از سوی منطقه آماده و در ادامه کمبودهای احتمالی با همکاری دو سازمان برطرف شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه هدف ما از اجرای مصوبه تجارت چمدانی رونق بخشیدن به فضای کسب و کار تجاری و به تبع آن توسعه گردشگری استان است، اشتغالزایی را یکی از مزایای اجرای این مصوبه عنوان کرد.
ناظر گمرکات گیلان نیز در ادامه این جلسه گفت: برای اخذ مجوز ترانزیت در منطقه از سوی گمرک کشور باید صورتجلسه توافقنامه دوطرفه در خصوص مسوولیت ها و تعهدات نحوه اجرای این مصوبه منعقد شود .

پرویز تقوی افزود: از سوی دیگر باید مواردی چون تأمین نیروی انسانی و ساماندهی کالاهای موجود در غرفه های منطقه انجام شود.

وی تصریح کرد: به محض تحویل ساختمان اداری، مسوول و پرسنل گمرک جهت اجرای طرح تجارت چمدانی معرفی و مستقر می شوند.

به گزارش ایرنا ، با موافقت دولت، اجرای مقررات ورود کالای همراه مسافر به داخل کشور در مناطق آزاد تجاری – صنعتی ماکو، انزلی، ارس و اروند مجاز شناخته شده است.

بنابر این مصوبه؛ هیات وزیران به استناد تبصره ماده(۱) قانون ایجاد یک منطقه آزاد تجاری – صنعتی و ۲۳ منطقه ویژه اقتصادی -مصوب ۱۳۸۹- اجرای مقررات ورود کالای همراه مسافر به داخل کشور مندرج در ماده(۱۴) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری -صنعتی جمهوری اسلامی ایران -مصوب ۱۳۷۲- و ماده (۹) تصویب نامه موضوع تعیین مقررات مربوط به مبادلات مرزی و بازارچه های مرزی و واردات کالا توسط کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور و مسافران ورودی به کشور در مناطق آزاد تجاری – صنعتی ماکو، بندرانزلی، ارس و اروند را مجاز اعلام کرد./ منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد