گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
دسامبر 1, 2012 کد خبر : 15081 خبر ها

نماينده ولي فقيه در گيلان :

میرزا چه‌گوارا نبود، در خط امام حسین (ع) بود.

میرزا چه‌گوارا نبود، در خط امام حسین (ع) بود.

اختصاصی گیلانیان : خرسندم از اینکه پس از سال ها مظلومیت از مرحوم میرزا حرکتی به وجود آمد که می خواهد میرزا را آن گونه که هست معرفی کند.

آیت الله قربانی ، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت در همایش بزرگداشت میرزا گفت : میرزا چه در زمان حیاتش و چه در زمان شهادتش در هاله ای از ابهام قرار داشت .

وی افزود:  بعضی او را مقدسی خرافی معتقد به استخاره و امثال آن معرفی کردند و بعضی او را قهرمان ملی مثل چه‌گوارا معرفی کردند ، بعضی او را – نعوذ بالله – یاغی و دزد معرفی کردند و بعضی او را به عنوان یک فردی که تحت تأثیر بلشویک ها و کمیست ها بوده معرفی کردند و انقلابش را نشأت گرفته از آن می‌دانند و بعضی هم میرزا را به عنوان یک دیکتاتور ناکام معرفی کرده‌اند .

وی ادامه داد : کنگره های زیادی برای میرزا از گذشته و حال در این کشور به ویژه گیلان تشکیل شد، حالا به چه مناسبت اولین کنگره در اینجا اعلام شده من فکر می کنم شاید به این جهت باشد که آن کنگره ها حق میرزا را ادا نکرده و این کنگره می تواند حق میرزا را در سال های آتی ادا کند ، نه در یک مجلس نیمروزه به عنوان کنگره.

نماینده ولی فقیه گفت : چون خودم برگزار کننده کنگره هستم، سه تا کنگره نیز برگزار کردم ؛ برای کنگره ها یک تا دو سال پیش کارها را بررسی کردیم، کتاب هایی از آن شخصیت ها مثل : حزین ، ملا عبد الرزاق لاهیجی را چاپ کردیم . مقالات نباید همینجور نوشته شود ، به بعضی از متخصصین باید مراجعه کرد و ناز آنها را هم باید کشید.

وی افزود: در دانشنامه امام علی از من یک مقاله خواستند ، اول یک میلون و سیصد هزار تومان به حساب من ریختند، بعد گفتند شما یک مقاله فنی در این زمینه برای ما بنویسید؛ من چهار ماه زحمت کشیدم، یک مقاله نوشتم.

وی گفت : همینجور اعلام کردن چهارصد مقاله، دویست مقاله، دو هزار مقاله، این برای کنگره نیست ، اینها آدم هائی هستند می خواهند خودشان را نشان بدهند

آیت الله قربانی گفت : ولی این همایش ، من اسمش را همایش می‌گذارم. این همایش بزرگداشت میرزا با تشریف فرمائی رئیس جمهور و دعوت از فرهیختگان روی مبانی و پیگیری جناب آقای حسینی ، وزیر ارشاد فرهیخته ما در آینده بتوانیم میرزا را از این وضع ابهام آمیز بیرون بیاوریم که هر کسی در باره میرزا یک چیزی نگوید .

نماینده اول خبرگان گیلان گفت : خوشبختانه مقام معظم رهبری که خود یک شخصیت کم نظیر دنیای اسلام هست و از فرهیختگان و دانشمندان شناخت درست دارد ، جمعی از عزیزان که برای همایش گرامیداشت میرزا خدمت شان رسیده بودند ، رهنمودی فرمودند که در این رهنمود چهره واقعی میرزا نشان داده می شود

وی ادامه داد : اما در یک هفت دقیقه حقیقت را بیش از این نمی توان گفت ، باید فرهیختگان با پیگیری وزارت ارشاد با تهیه مقالات متناسب و مورد نظر درخواست بشود چهره واقعی میرزا را معرفی کنند تا در آینده ما یک کتاب جامع و بزرگی در باره نهضت جنگل و شخصیت های این استان که در رأس شان مرحوم میرزا هست ، راه امام حسین را ادامه داده اند معرفی کنیم.

وی گفت : من بهترین تصویری که از چهره میرزا دارم فرمایشات مقام معظم رهبری است که ایشان در هفت دقیقه آن چهره حسینی و الهی میرزا را معرفی کرد :

وی با خواندن فرمایشات رهبری در دیدار اعضای ستاد برگزاری کنگره میرزا و تشریح تعابیر رهبری و اشاره به مدرسه ای که میرزا در آن به کسب علوم دینی پرداخت، گفت:

مدرسه ای به نام میرزا حسن خان در سبزه میدان رشت بود که ایشان – میرزا – درس می خوانده و مخروبه شده بود که من آن را از نو در سه طبقه ساختم و الآن مرکز حوزه های علمیه گیلان است .

وی در حین قرائت سخنان رهبری گفت : این خیلی مهم است . یکی از بزرگان کتابی در باره میرزا نوشته بود که قرار بود در دو ترم دانشگاه تدریس شود . از حوزه علمیه قم کتاب را برای من فرستادند که اظهار نظر کنم. دیدم این آقای بزرگ انقلاب میرزا کوچک را انقلاب سکولاریستی معرفی کرده ، شانزده صفحه بر آن کتاب انتقاد کردم و فرستادم تا بر اساس آن اصلاح شد . آقا به این توجه دارد: یک طلبه بود، حرکتش اسلامی و دینی بود .

وی همچنین در لابلای قرائت سخنان رهبری به نکاتی اشاره کرد از جمله گفت : بزرگانی مثل: سید عبدالوهاب ضیابری، شیخ علی علم الهدا و امثال اینها به عنوان وزرای فرهنگ و دادگستری و امثال آن به حساب می‌آمدند، یعنی کارش سکولاری نبود ، صددرصد اسلامی بود.

آیت الله قربانی با تأکید به این مهم که میرزا چه‌گوارا نبود، او میرزا یونس در خط امام حسین (ع) بود در پایان قرائی سخنان رهبری گفت : دو نکته را می‌خواهم به عنوان نماینده ولی فقیه در گیلان به حضور رئیس جمهور عزیز مان عرض کنم.

وی ادامه داد : نکته اول ؛ در زمان طاغوت که زمستان می شد به کشاورزان به ویژه چایکاران وام می‌دادند، یارانه می‌دادند که زمستان‌شان را بگذرانند و باغات خودشان را آماده کنند .

وی افزود : جناب آقای رئیس جمهور! هنوز پول کشاورزان چایکار بالکل پرداخت نشده است ، آقایان نمایندگان به من مراجعه کردند و از من خواستند که به شما عرض کنم همانطوری که در آن جلسه برای بیمه شدگان دستور فی المجلس صادر کرده‌اید در حمایت از چایکاران ما، کشاورزان ما و حمایت از صنعتگران ما و تکمیل پروژه های نیمه تمام ما: بزرگراه، راه آهن و امثال اینها دستورات لازم بدهید که قدم شما تنها برای حمایت میرزا نبود ، این بهانه بود که بتوانید کارهای دیگری را هم انجام بدهید که از خدا توفیقات بیش از پیش شما و همکارانتان را می‌خواهم .

نماینده ولی فقیه در پایان در مورد دومین درخواست خود گفت : بیکاری در همه جا هست ولی در گیلان بیشتر است . در یزد ۵ درصد است ، اینجا شاید ۲۰ درصد باشد، ۱۶درصد ، ۱۸ درصد، آمار درست را نمی‌دانم، ولی بیشتر از جاهای دیگر است دستور بفرمایید این افرادی را که دارند استخدام می‌کنند، یا به کار مشغول می‌کنند گیلان را در اولویت قرار بدهند .

اخبار مرتبط

نظرات

 • ازهنرمندان گیلانی!مقیم تهران بخاطرتلاش برای میرزاتجلیل شد:
  جهانگیر الماسی(احتمالاباپسوندرشت آبادی)
  پروانه معصومی(” ” “چمارسرایی)
  محمد میرزمانی( ” ” ” شفتی)
  رزیتا غفاری( ” ” “استادسرایی)
  و…
  درضمن hزچند هنرمند غیر گیلانی! مقیم گیلان نیزبصورت غیر مستقیم تجلیل شد:
  (بدون حضورروی سن)
  استادناصر مسعودی (یحتمل باپسوند تهرانچی)
  استادعلی اکبرکنعانی (” ” ” شمیرانی)
  استادبهمن صالحی(” ” “شیرازی)
  خانواده استادعباس امیری(” ” “نارمکی)
  استادجعفرمهرداد( ” ” “دروازه دولابی)
  و…
  و صدالبته بصورت کاملا عادلانه ازکسانی که برای میرزا هیچ کاری نکردنداسمی به میان نیامد. کسانی که مصاحبه هاشان از تلویزیون پخش شد و میشود و مردم دراین چند سال شناخت، حرکت و نمو و شکل گیری میرزاو قیام جنگل را مرهون زحمات و تحقیقات این فرزندان گیل و دیلم می دانند: استادفریدون نوزاد،استاد جعفرخمامی زاده،
  استادهوشنگ عباسی،استادفرض پورماچیانی و..و..و..و..

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی