سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ Tuesday, 24 April , 2018
آذر ۴, ۱۳۹۵ کد خبر : 54509 خبر ها

میرزا کوچک، نماد دفاع از حریم اسلام و کشور

میرزا کوچک، نماد دفاع از حریم اسلام و کشور

نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت، میرزا کوچک خان جنگلی را نماد شهامت، شجاعت، دفاع از حریم اسلام و کشور توصیف کرد.

گیلانیان : آیت الله زین العابدین قربانی روز پنجشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان بیان کرد: سردار جنگل، شخصیتی است که مقام معظم رهبری ، او را یک واحد مینیاتوری از جمهوری اسلامی خوانده و بر مقام روحانیت و آرمان هایش تاکید کردند.

وی اظهار کرد: مراسم سالروز شهادت میرزا کوچک خان و ۱۵۰ روحانی شهید استان، می بایست غنی و با همدلی همه سازمان ها و ارگان های استان برنامه ریزی و برگزار شود.

امام جمعه رشت ادامه داد: نباید فراموش کنیم که هنوز، آنانی وجود دارند که می خواهند از این ظرفیت استان به نفع اهداف خویش سوء استفاده کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این نشست بیان کرد: هفت سال نهضت جنگل، پدید آورنده یک شناسنامه برای روحانیون مبارز است.

فیروز فاضلی افزود: میرزا کوچک خان ، هویت دینی و مبارزه ای استان و کشور است که برگزاری گرامیداشت این روحانی مبارز، انسجام و همدلی همه متولیان فرهنگی و اجرایی را می طلبد.

وی ادامه داد: کارهای غنی در ارتباط با معرفی و گرامیداشت میرزا کوچک خان جنگلی در استان انجام شده اما باید این جریان، با ارائه کارهای علمی و پژوهشی توسعه یابد.

میرزا یونس فرزند میرزا بزرگ که بعدها مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی شد، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را تشکیل داد که خواستار قطع دست بیگانگان از کشور و استقلال و سربلندی ایران بود.

میرزا کوچک جنگلی پس از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران اسیر و به شهادت رسید.

با شهادت میرزا کوچک خان در یازدهم آذرماه سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی ۱۳۴۰ ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به کنگره بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی در سال ۱۳۹۱ ، منشأ حرکت میرزا کوچک خان را یک منشأ صددرصد دینی و اعتقادی دانستند و تاکید کردند: ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در همان محدوده خاص خود – گیلان – ایجاد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش