گیلانیان
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ Sunday, 29 March , 2020
آگوست 22, 2019 کد خبر : 74618 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان :

میزان صادرات از استان گیلان ۲۰ درصد کاهش یافت

میزان صادرات از استان گیلان ۲۰ درصد کاهش یافت

گیلانیان : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: صادرات گیلان در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد.

فرهاد دلق‌پوش امروز در نشست کارگروه رفع موانع تولید، صادرات ۱۵۴ میلیون و ۳۲ هزار و ۳۱۸ دلاری گیلان در پنج ماهه نخست امسال را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: صادرات گیلان در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از اشتغال ۳۴۲ هزار نفر در بخش صنعت، معدن و تجارت این استان خبر داد و عنوان کرد: علاوه بر این‌ها حدود ۲۵۸ هزار نفر در بخش تجارت، هزار و ۹۰۰ نفر در بخش معدن و ۸۲ هزار نفر در بخش صنعت گیلان فعال هستند که آمارهای یاد شده از اهمیت این حوزه‌ها حکایت دارد.

دلق‌پوش مجموع اشتغال کل کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت را ۹ میلیون و ۱۹۵ هزار نفر اعلام کرد و بیان داشت: در حال حاضر ۲ هزار و ۹۴۸ واحد صنعتی با اشتغالزایی ۸۲ هزار نفر در گیلان وجود دارد از سوی دیگر این استان در بحث تعداد واحدهای صنعتی موجود در آن به نسبت کل کشور در رتبه ۹ قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه گیلان از حیث جمع سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت هم‌اکنون در رده ۱۵ کشور و از لحاظ اشتغال در این حوزه در رتبه ۱۲ قرار دارد اظهار داشت: طرح‌های در دست اجرای گیلان بین ۱۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و کار ساخت واحدها بر اساس جوازهای تأسیس صادره در حال انجام است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان جمع کل طرح‌های تولیدی در دست اجرای استان را حدود هزار و ۳۹۴ طرح اعلام کرد و بیان داشت: برای این تعداد طرح تولیدی و صنعتی بالغ بر ۱۵۴ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۹۲۶ میلیون ریال سرمایه‌گذاری انجام شده که به واسطه آن برای ۴۸ هزار و ۱۸۵ نفر شغل ایجاد می‌شود.

دلق‌پوش با بیان اینکه مجوز معدن در استان‌های شمالی از جمله گیلان به مدت دو سال است که صادر نمی‌شود خاطرنشان کرد: با وجود تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در بخش معادن هم‌اکنون ۱۱۰ معدن در استان گیلان وجود دارد که تنها ۴۰ عدد از آن‌ها فعال بوده و ۶۰ عدد دیگر بنا به دلایلی کاملاً تعطیل هستند.

وی سهم استان گیلان در حوزه تجارت را نیز در مقایسه با آمارهای رسمی کشوری حدود ۴ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: در سال ۹۷ میزان صادرات گیلان ۹۲۱ هزار تن به ارزش تقریبی ۴۶۵ میلیون دلار محاسبه شد در حالی‌که میزان صادرات سال ۹۶ حدود ۵۴۱ هزار تن با ارزش تقریبی ۳۵۰ میلیون دلار به ثبت رسیده بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با تأکید بر اینکه قوانین سختگیرانه در حوزه مالیات فشار بسیار زیادی را به بخش صنعت وارد کرده است تصریح کرد: بحث ممنوع‌الخروج بودن مدیران بخش‌های خصوصی به دلیلی بدهی‌های مالیاتی آن هم بدون حکم دادگاه از جمله مشکلاتی است که باید سریعاً رفع شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

خود اظهاری ۷۸ درصدی گیلانیان در طرح غربالگری کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

خود اظهاری ۷۸ درصدی گیلانیان در طرح غربالگری کرونا

نگرانی کادر درمانی استان از احتمال شیوع موج دوم کرونا در گیلان

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان:

نگرانی کادر درمانی استان از احتمال شیوع موج دوم کرونا در گیلان

تحویل سال در کنار بیماران کرونایی