گیلانیان
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ Monday, 25 March , 2019
فروردین ۲۷, ۱۳۹۷ کد خبر : 66379 خبر ها

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان :

میزان ورودی آب سد سفیدرود نگران کننده است

میزان ورودی آب سد سفیدرود نگران کننده است

گیلانیان : مدیر عامل آب منطقه ای گیلان گفت: کاهش میزان ورودی آب به سد سفید رود از ۳۰۸ متر مکعب در ثانیه در سال گذشته به ۵۶ مترمکعب در ثانیه نگران کننده است.

کاظم لطفی غروب یکشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب گیلان ظرفیت سد سفید رود را بیش از یک میلیارد مترمکعب عنوان و اظهار کرد: میزان آب ذخیره شده در پشت این سد نسبت به سال گذشته ۱۷۰ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان این که آب مورد نیاز ۱۸۰ هزار هکتار از جلگه‌های گیلان از حوزه سد سفیدرود تامین می‌شود افزود: در حال حاضر میزان آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود ۸۶۰ میلیون مترمکعب یعنی ۸۴ درصد ظرفیت مخزن آن است.

وی خاطرنشان کرد: در تلاشیم با برنامه ریزی های انجام شده تا ۱۶ اردیبهشت ماه جاری ، میزان آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود به ۹۵۰ میلیون مترمکعب برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با اشاره به وجود شرایط اضطراری و لزوم تلاش برای عدم تبدیل شرایط فعلی به بحرانی تصریح کرد: نقاط آسیب‌پذیر استان گیلان در حوزه آب ،شناسایی شده که در صورت ورود به شرایط بحرانی برگشت از آن کار سختی است.

لطفی با اشاره به لایروبی ۳۲۵ کیلومتر از ۴۱۸ کیلومتر انهار شهرستان رشت گفت: با توجه به اینکه ۲۶ درصد اراضی زیر کشت استان در شهرستان رشت واقع است، علاوه بر فعال سازی ۱۲۲ ایستگاه پمپاژ رشت ، استفاده از آب‌های زیرزمینی، زه‌کش‌ها و آب تالاب‌‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان این که ۷۰ درصد آب شرب شهری و روستایی استان از سد شهر بیجار تامین می شود افزود : شرایط استان در حوزه آب شرب در حال حاضر عادی است.

وی با اشاره به حاکم بودن شرایط کم آبی در کشور افزود: گیلان در مقایسه با سایر استان ها وضعیت بهتری دارد اما متاسفانه به دلیل کم شدن ذخایر برف در حوزه های بالادستی میزان آب ورودی به مخزن سد سفید رود نیز کم شده است.

لطفی با اشاره به آبگیری۸۰ درصد از آب بندان های استان گفت: از ظرفیت احیای آب بندانها می توان ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب دخیره کرد که این مقدار به اندازه ۲ برابر ظرفیت سد شفارود است.

جلسه شورای حفاظت از منابع آب گیلان پس از بازدید استاندار از سد منجیل عصر امروز (یکشنبه) در سالن اجتماعات این سد تشکیل و فرمانداران شهرستان های گیلان هرکدام مشکلات مربوط به آبرسانی مزارع حوزه خود و پیشنهادات مربوطه را ارائه کردند.

سد منجیل یا سفیدرود در سال ۱۳۴۱ روی رودخانه سفیدرود در منجیل به منظور تامین آب شرب شهرها و کشاورزی جلگه گیلان با ظرفیت بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب به بهره برداری رسید.

استان گیلان ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۸۰ درصد آبیاری اراضی آن از طریق سد سفیدرود در شهرستان رودبار تامین می شوند و اخیراً سد آیت الله بهجت (شهربیجار) برای آب شرب گیلان جایگزین آب شرب این سد شده است./ منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

قابل توجه رییس شورای اسلامی شهر رشت :

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

به بهانه گلایه استاندار از جذب غیر قانونی 670 نفر در گیلان:

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

به بهانه افشاگری در باره آدینه و مصلی و ...

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz