گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
ژوئن 21, 2012 کد خبر : 10115 دسته‌بندی نشده

گیلانیان در آستانه 7 تیر برای اولین بار منتشر می کند :

نامه آیت الله بهشتی به آیت الله قربانی به تاریخ ۱۳۴۴/۹/۲۲

نامه آیت الله بهشتی به آیت الله قربانی به تاریخ ۱۳۴۴/۹/۲۲

اختصاصی گیلانیان : در آستانه هفتم تیر ، سالروز انفجار دفتر حزب جمهوری و شهادت مظلومانه آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام خمینی (ره) و انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ، ضمن نثار درود بر روح پرفتوح تمامی شهدا هفتم تیر و نگاهی دوباره به زندگینامه شهید مظلوم بهشتی ، وبگاه ” گیلانیان ” برای اولین بار سندی به قلم آیت الله بهشتی خطاب به آیت الله قربانی را منتشر می نماید .

شهید آیت الله بهشتی :

دکتر سید محمد حسین بهشتی در دوم آبان ۱۳۰۷ هجری شمسی در اصفهان چشم به جهان گشود . وی از چهار سالگی به مکتب رفت و با ورود به دبیرستان به دلیل علاقه به تحصیل علوم­دینی، مدرسه را رها و در سال ۱۳۲۱ وارد حوزه علمیه شد و در سال ۱۳۲۵ یعنی در ۱۸ سالگی به قم عزیمت کرد و در کنار تحصیل علوم دینی، در سال ۱۳۲۷ موفق به دریافت دیپلم ادبی و در همان سال وارد دانشکده الهیات معقول و منقول شد و در سال ۱۳۳۰ با دریافت درجه لیسانس به قم بازگشت و در دبیرستان حکیم نظامی مشغول تدریس زبان انگلیسی شد.

ایشان در سال ۱۳۳۳دبیرستان دین و دانش قم را تأسیس نمود و تا سال ۱۳۴۲ سرپرستی آن را برعهده داشت. در فاصله سال‏های ۱۳۳۵ تا ۱۳۳۸، دوره دکترای فلسفه الهیات را گذراند .

این شهید راست ­قامت تاریخ به پیشنهاد و درخواست آیت‏الله حائری‏ و آیت‏الله میلانی به هامبورگ عزیمت و سرپرستی مسجد و تشکل مذهبی جوانان آن شهر را عهده‏دار شد و در طی این مدت سفرهایی به عربستان، سوریه، لبنان، ترکیه و عراق (به منظور دیدار امام ‏رحمه­الله) انجام داد.

وی در آن سال های دور از وطن که در آلمان اقامت داشت از طریق مکاتبه با دوستان و هم قلمان خود از جمله آیت الله قربانی در جریان پیشرفت مبارزه قرار می گرفت . نامه زیر که برای اولین بار توسط وبگاه گیلانیان منتشر می شود پاسخ شهید دکتر بهشتی به گزارش چند و چون مبارزات سیاسی از سوی آیت الله زین العابدین قربانی است که از هامبورگ آلمان برای وی فرستادند .

  باسمه تعالی

دوست ارجمند   با تقدیم تحیت و سلام امید است همواره جنابعالی و بستگان محترم و همه دوستان گرامی، بخصوص رفقای جلسه بحث و همکاران مکتب اسلام در کمال تندرستی و کامروائی باشید.

من و بستگان بحمد خداوندی سالم و او را بر این نعمت سپاسگزاریم. نامه جنابعالی رسید و از محبت شما بسیار متشکرم. باور کنید همواره دلم می‌خواسته با یکایک شما رفقای سوخته مکاتبه داشته باشم و برای هر یک جداگانه نامه بنویسم ولی متأسفانه زندگی همیشه بر طبق دلخواه نیست و آن چنان فرصتم کم بوده و هست که این هفته برای رسیدن به کار نامه‌ها، دو کار دیگرم را موقتاً کنار گذاردم تا جبران عقب ماندگی در پاسخ نامه‌ها را کرده باشم ولی چندین بار به وسیله آقای مصباح خدمت آقایان سلام عرض کرده‌ام و گزارشی از وضع کار‌ها داده‌ام.

در این مدت طبق قراری که با شما رفقای عزیز گذاردم مشغول کار در باره بحث مان نیز بوده‌ام و در حدود چهار صد یادداشت تهیه شده است، بنا دارم همچنان بر طبق این قرار عمل کنم. کار‌های دیگر تا حدودی رضایتبخش است. فعلا قسمتی از ساختمان مسجد را با مبلغی که موجود است تکمیل می‌کند تا به خواست خدا مرکز فعالیت‌های اسلامی هامبورک از خانه به آن جا منتقل شود. البته تکمیل همه مسجد پول و وقت بیشتری می خواهد .

از قراری که مرقوم فرموده اید آثار شوم استبداد پلیسی روز به روز بیشتر نمایان می‌شود تا آن جا که آقایان را به اتهام مطالعه!! به شهربانی می‌برند‌. راستی جای تعجب است! این حوادث جوانان فاضل و اهل مطالعه را از ادامه کار‌های سودمند علمی باز ندارد و استعدادهای سرشار را به میدان عرفان و فقه و کلامی که فقط به‌منظور سرگرمی دنبال می‌شود و از عرفان‌، شناخت واقعی هستی و تجلیات آن و فقه، دانش واقعی از اسلام و تعالیم آن و کلام، برخورد صحیح و منطقی با آراء و عقاید دیگر، فرسنگ‌ها دور است‌، نکشاند‌.

خواهشمندم خدمت دوستان فاضل و گرامی آقایان: حائری، حجتی، حقانی، خسرو شاهی، رشید پور، شبستری، شهاب، مسعودی، مصباح، نیری، و هاشمی سلام برسانید.

دوست دانشمند جناب آقای مکارم و رفقای دیگر مکتب اسلام، جناب آقای سبحانی و جناب آقای دوانی را سلام برسانید.

موفقیت دوستان را در ادامه راهی که بحق نزدیکتر و از باطل و عمال آن دورتر باشد، خواستارم.

                                                                                                                                                           والسلام سعادت مستدام

                                                                                                    ارداتمند سید محمد حسینی بهشتی

۴۴/۹/۲۲

یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد

اخبار مرتبط

نظرات

  • انسان منصف تاسف میخوره که شخصیت و منش والای حضرت آیت الله قربانی بر همه بزرگان انقلاب مورد احترام و عزت بوده و هست اما در استان ما این جایگاه توسط گروهی نادان از جمله بعضی خواص رعایت نمیشود نمونه اش در قضیه همین یادواره شهید بهشتی ، این اقا اقدام دفتر نماینده رهبری در استان برای بزرگداشت شهید بهشتی را انحرافی و حاشیه سازی اعلام میکند!!! و از ان بدتر معاون سیاسی امنیتی غیر بومی استاندار غیر بومی تر ! گیلان نیز در گفتگو با خبرگزاری فارس همین موضوع را با همان ادبیات تاکید مینماید . جناب اقای لطفی از شما انتظار میرفت با این موضوع برخورد شایسته بنمایید چگونه است که فردی با مسئولیت محدود فرهنگی بخود اجازه هتاکی به عالی ترین مقام استان می دهد .

  • در استان گیلان قدر بزرگانشان را نمی دانند
    متاسفانه تخریب بزرگان توسط افراد غیر بومی رهبری می شود
    آیت الله قربانی علمدار مبارزه با فتنه سال ۸۸ بود که به جای ۹ دی در ۸ دی پیشتاز مقابله با فتنه شد . جریان انحرافی بر نمی تابد که شخصیتی چنین در مقابل فتنه ۸۸ موضع داشته باشد در نتیجه با نقاب اصولگرایی اقدام به تخریب نماینده مقام معظم رهبری و علمدار مبارزه با فتنه نمودند که در این بین یک سری افراد بومی نیز جریان انحرافی را همراهی کردند.
    در تهران هم این کار را با آیت الله مهدوی کنی نمودند
    دانشمند فرزانه حضرت آیت الله قربانی مطهری زمان بعد از آیت الله العظمی بهجت از سرمایه های استان گیلان و کشور ایران هستند وآنهایی که ایشان را تخریب می کنند جریان انحرافی با نقاب اصولگرایی در گیلان هستند و مردم سابقه آنها را خوب می دانند .

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی