گیلانیان
پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ Thursday, 18 August , 2022
می 15, 2013 کد خبر : 18816 خبر ها

تابناک نوشت :

نامه نمایندگان به شورای نگهبان برای رد صلاحیت مشایی و هاشمی

نامه نمایندگان به شورای نگهبان برای رد صلاحیت مشایی و هاشمی

گیلانیان : برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال نگارش نامه ای به شورای نگهبان هستند و در آن می خواهند دلایل رد صلاحیت مشایی و هاشمی رفسنجانی را به شورای نگهبان گوشزد کنند. اگر چنین خبری صحت داشته باشد، باید گفت نگارش چنین نامه ای چه ضرورتی دارد؟ اصولا مگر این از وظایف نمایندگان مجلس است که برای شورای نگهبان هم تعیین تکلیف کنند؟حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات برای اصولگرایانی که هر کدام ائتلافی را تشکیل داده بودند، شوک آور بود، نشان به آن نشان، که حداد عادل کاندیدای ائتلاف سه گانه، در روز ثبت نام اعلام کرد که هاشمی رفسنجانی در انتخابات شرکت نخواهد کرد!

امروز هم قالیباف دیگر عضو ائتلاف اعلام کرده است که با حضور هاشمی در انتخابات دیگر صورت مساله ائتلاف معنایی ندارد. علی اکبر ولایتی هم که در سال ۸۴ به نفع هاشمی از کاندیداتوری انصراف داد، اکنون تکلیف چندان مشخصی ندارد.

هر چه قدر ائتلاف ۱+۲ از آمدن هاشمی شوکه شده است. اعضای ائتلاف سابق پنج گانه راست سنتی آمدن هاشمی را نوعی امتیاز گیری از جریان اصولگرایی می دانند که در این ماه ها به حضور آنان بی اعتنا بود.

در این میان موتلفه اسلامی ، بین حمایت از هاشمی یا حمایت از اصولگرایان بازی می کند و بقیه ائتلاف پنج گانه سابق هم قرابت هایی با هاشمی رفسنجانی دارند. حضور هاشمی، در واقع در بین اصولگرایان مشخصا برنامه های ائتلاف ۱+۲ را به هم ریخته است و راست سنتی را به امید بازی در میان هاشمی و اصولگرایان امیدوار کرده است.

جبهه پایداری، اگر چه از گفتمان یکسان جلیلی و لنکرانی می گوید، اما مهم ترین دغدغه آنان در روز های اخیر این است که چه کسی شایسته است رئیس جمهور ساز باشد. طیفی از این گروه معتقدند که کاندیدای گفتمان آنان باید تایید شده آیت الله مصباح باشد و احیانا در محضر ایشان زانو بزند. طیف دیگری که سعید جلیلی را متعلق به همین اردوگاه می دانند معتقدند که کاندیدای گفتمان آنان، لزومی ندارد در مقابل آیت الله زانو بزند. در واقع مشک پایداری اکنون این است که دو کاندیدا در درون یک گفتمان دارند که گروهی که می خواهند آنان را با حمایت های خود به ریاست جمهوری برسانند متفاوت انند.

اما تشکل های دانشجویی هم در ماجرای انتخابات بیکار ننشسته اند و جامعه اسلامی دانشجویان اعلام کرده است که کاندیدای نهایی آنان از بین محسن رضایی کاندیدای مستقل، قالیباف کاندیدای ائتلاف ۱+۲ و  باقری لنکرانی کاندیدای پایداری انتخاب خواهد شد.دبیر کل این اتحادیه اعلام کرده است که پس از جلسه خصوصی با این سه کاندیدا وضعیت نهایی کاندیدای مورد حمایت آنان نیز مشخص خواهد شد.

امروز در مورد کاندیدای اختصاصی محمود احمدی نژاد رئیس دولت، خبرهایی مبنی بر شکایت کمیسیون اصل نود مجلس به نهادهای نظارتی منتشر شده است . از حرف های دیگر هم اینکه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال  نگارش نامه ای به شورای نگهبان هستند و در آن می خواهند دلایل رد صلاحیت مشایی و هاشمی رفسنجانی را به شورای نگهبان گوشزد کنند.  خبری نوشتن چنین نامه ای مخابره شده است ، اما تا این لحظه متن چنین نامه ای که گفته می شود حدود صد نفر از نمایندگان مجلس ان را امضا کرده اند منتشر نشده است.

اگر چنین خبری صحت داشته باشد، باید گفت نگارش چنین نامه ای چه ضرورتی دارد؟ اصولا مگر این از وظایف نمایندگان مجلس است که برای شورای نگهبان هم تعیین تکلیف کند؟ شورای نگهبان خود متر و معیار دارد

منبع : تابناک

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی