گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
مارس 4, 2014 کد خبر : 25299 خبر ها

نتایج و تجارب کنگره مدیریت شهری در اختیار مدیران شهری قرار گیرد

نتایج و تجارب کنگره مدیریت شهری در اختیار مدیران شهری قرار گیرد

گیلانیان : حسنعلی خدایگانگی ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نخستین کنگره تخصص مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر‌ها که قرار است اردیبهشت سال ۹۳ با حضور مدیران ملی و منطقه‌ای در ساری برگزار شود، افزود: اگر این نتایج حاصله از این کنگره بررسی وبه صورت اجرایی در آید و جامه عمل به آن بپوشانیم قطعا می تواند ما را به هدفمان که همان مدیریت موفق در حوزه شهری است برساند.

وی با انتقاد از برگزاری برخی همایش ها در ایران اظهارداشت: با توجه به هزینه هایی سنگینی که در برگزاری چنین همایش هایی صرف می شود ،باید از حالت سوری خارج شده و برای شرکت کنندگان مثمر ثمر باشد.

رئیس شورای استان گیلان تصریح کرد: امیدواریم این کنگره وجه تمایزی با کنگره هایی که تا به حال برگزار شد داشته باشد و خانواده شورایی بیشترین کارائی را ارائه دهند.

وی افزود: شور و شورا ارزشمند است اگر بتوانیم از پتانسیل های جمعیتی استفاده کنیم.

خدایگانگی تصریح کرد: در دنیا نظارت بر خدمات از سوی مجامع جهانی،اندیشمندان و مردم کلان شهرها صورت می گیرد.

وی ادامه داد: جذب مشارکت عمومی یعنی این که نظر مردم را به صورت مستقیم در تصمیمات شورا و شهرداری استفاده کنیم.مردم علاقه مند به دخالت در تصمیم گیری های شهری هستند.

رئیس شورای استان گیلان افزود: وقتی می گوئیم مشارکت های مردمی منظور فقط مشارکت پولی نیست و فکر و نظر مردم باید درگیر تصمیم سازی ها شود.

وی یادآورد شد: باور داریم مشارکت دادن مردم در امور شهرستان تنها راهکار رفع بسیاری از مشکلات است و ما نیز از حضور بخش خصوصی در توسعه و آبادانی شهرها استقبال می‌کنیم.

خدایگانگی تاکید کرد: مسئولان کشور باید به نقش شوراها در توسعه و آبادانی کشور باور پیدا می‌کنند و دیگر آنها را رقیبان بخش دولتی به حساب نمی آورند.

وی بیان داشت : در حال حاضر درصد اندکی از قانون شوراها که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، اعمال می‌ شود.

عضو شورای راهبردی این کنگره تعامل بیشتر میان مجلس و شوراها را خواستار شد و افزود: نخستین انتظار شوراها آن است که نمایندگان مجلس آنها را در کنار خود بدانند و مطمئن باشند که نتایج چرخه شوراها به نفع آنها خواهد بود.

وی با انتقاد از اینکه یکی از مشکلات مطرح امروز این است که شوراهای اسلامی شهر در واقع شوراهای شهرداری هستند، گفت: باید این شوراها به شورای شهر تبدیل شود و اختیارات پیش بینی شده در قانون که تاکنون اجرایی نشده به شوراها واگذار شود.

یگانگی افزود: با وجود این که شوراهای اسلامی با هدف مشارکت مردم در اداره امور محلی و توسعه حقوق شهری و شهروندی احیا شد اما این نهادهای مدنی- حاکمیتی نتوانستند جایگاه واقعی خود را به دست آورند.

وی تصریح کرد: در این سال ها سعی شد تا از اختیارات شوراها کاسته شود و نقش نظارتی و ارشادی آنها به حاشیه رود، تا جایی که مدیران و مسئولان کوچکترین انتقاد اعضای شوراهای اسلامی را نوعی دخالت در مدیریت می دانستند در برابر آن موضع گیری می کردند.

رئیس شورای استان گیلان تصریح کرد: همچنین شوراهای اسلامی به عنوان واسط شهروندان با نهادهای اجرایی و حاکمیتی، ماموریت هایی در زمینه مسئولیت پذیری، تکالیف و حقوق شهروندان هم دارند و بر اساس قانون باید در آموزش و بسترسازی فرهنگی و اطلاع رسانی شهروندان در خصوص احترام به قانون، احترام به حقوق دیگران، آگاهی از حقوق شهروندی وغیره داشته است.

وی اظهار داشت: در سال های اخیر بسیاری از این نقش ها و وظایف شوراهای اسلامی در کشور به حاشیه رفته بود.

یگانگی ادامه داد: این در حالی است که شوراها با رای مستقیم مردم انتخاب شده اند و می بایست علی القاعده نماینده آنها بوده و امور شهری را آن گونه که مردم می خواهند مدیریت کنند.

عضو شورای راهبردی این کنگره افزود: امید می رود این حساسیت سبب شود تا شوراهای اسلامی ابتدا در استان و سپس در سطح کشور به جایگاه واقعی خود برسند.

یگانگی اضافه کرد: اکنون رشد و تجربه شوراهای اسلامی به گونه ای است که اگر اختیارات آنها افزایش یابد، این اختیارات باعث رشد شهرداری ها و برنامه ریزی دقیق تر و اجرای بهتر پروژه ها می شود و از طرف دیگر نیز کنترل و نظارت برای دولتمردان و مخصوصا نماینده عالی دولت در استان را بهتر و آسان تر می کند.

رئیس شورای استان گیلان تاکید کرد: نتایج و تجارب این کنگره به اطلاع مدیران شهری و تصمیم گیران مرزهای شهر ها قرار گیرد تا برای اداره کردن هر چه بهتر این تجارب استفاده کنند.

یگانگی همسو شدن شهرداری و شورای شهر را تاکید کرد و گفت: الحمداله در این دوره چهارم شهردار ها با این نتیجه رسیدند که باید با شوراها هماهنگ تر از گذشته باشند.

وی ادامه داد: انتخاب شهرداران توسط مردم صورت می گیرد مردم هم یعنی شوراها .هر چه تعامل شورا ها و شهرداری ها بیشتر باشد قطعا به نفع مردم خواهد بود.

رئیس شورای استان گیلان همچنین گفت :باید معضلات و گره‌های توسعه شهر را رصد کرد و با جدیت و با مشارکت دادن مردم در رفع مشکلات عمرانی و توسعه فرهنگی شهر و روستا بکوشیم.

یگانگی با اشاره به یکی ازشرح وظایف شورا افزود: شورا موظف است نارسایی و اشکالات دستگاه‌ها و سازمان‌ها را به مسئولان شهرستان ابلاغ کند

وی گفت :شوراها تلاش خود را برای رفع مشکلات مردم به کار می‌گیرند و پشتیبانی مسئولان به طور قطع در این مسیر کارگشا است.

یگانگی با بیان اینکه شهرداری ها از درآمد پایداری برخوردار نیستند تصریح نمود:در آمد شهرداری ها یکی پس از دیگری وارد خزانه شده و به شهرداری ها نمی رسد.که امیدواریم با توجه به اینکه مدیران ملی در این کنگره حضور دارند به این امر مهم نیز بپردازند.

رئیس شورای استان گیلان در خصوص بخش گردشگری که در این کنگره برای میهمانان در نظر گرفته شده گفت: ایران که از نظر جاذبه های گردشگری رتبه هشتم و از نظر جاذبه های طبیعی در رتبه پنجم کشورهای برتر دنیا قرار دارد ،از قافله درآمد زائی سرشار این صنعت و توسعه علمی آن برای کسب این درآمد ، با وجود چنین رتبه بی نظیری در جهان، عقب مانده است.

وی ادامه داد: ما هنوز نتوانستیم جاذبه های شهری را برای شهروندان تعریف کینم به نظر صاحبنظران، جهانگردی شهری یک فرصت بزرگ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای کلانشهرها و مادر شهرهای جهانی بوجود می آورد، که این فرصت نقش بسیار موثری در ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان در ابعاد مختلف می تواند ایفاء کند.

یگانگی تصریح کرد:جهان امروزه گردشگری یکی از پر رونق تر ین فعالیت های اقتصادی جهان است. این صنعت اکنون در بسیاری از کشورها با رشد سریع تر نسبت به سایر بخش های اقتصادی و با ایجاد فرصت های شغلی جدید، یک صنعت پیشرو تلقی می شود.

وی ادامه داد: در این کنگره و خصوصا در این بخش شوراها شرکت کننده می توانند به عنوان بعنوان بلندگویی برای معرفی جاذبه های گردشگری استان مازندران و همچنین استانهای شمالی کشورباشند.

این کنگره دو روزه همراه با کارگاه­های آموزشی و بر اساس چهار محور اصلی مدیریت شهری، مدیریت شهرسازی، مدیریت شهر الکترونیک، مدیریت توسعه شهری پیشرفته، مختص اعضای شورای اسلامی شهرها، شهرداران و فعالان در این عرصه در برنامه ریزی شده است.

در همین راستا مقرر شد به تمامی اعضای شرکت کننده در این کنگره ۸ گواهینامه تخصصی به دو زبان فارسی و انگلیسی به صورت رنگی با کد شاخص یکتا و هولگرام امنیتی، تندیس بلورین کنگره و لوح یادبود کنگره اعطا شود./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی