گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
ژوئن 12, 2014 کد خبر : 27671 خبر ها

پور رمضان:

نرخ توافقی پیله‌ تر ابرایشم در گیلان از نرخ تضمینی جلو افتاد

نرخ توافقی پیله‌ تر ابرایشم در گیلان از نرخ تضمینی جلو افتاد

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از جلو افتادن نرخ توافقی پیله تر ابرایشم از نرخ تضمینی این محصول در استان گیلان خبرداد.

فرزام پور رمضان ظهر پنجشنبه در حاشیه بازدید از مراکز خرید پیله تر ابریشم در رشت افزود: امسال نرخ تضمینی و نرخ توافقی این محصول به ترتیب ۱۳ هزار تومان و ۱۸ تا ۲۱ هزار تومان است.

وی اظهارداشت: نرخ خرید تضمینی هرکیلو پیله تر ابریشم سال گذشته ۱۱ هزار تومان بوده که امسال با ۱۸ درصد افزایش به ۱۳ هزار تومان رسیده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: امسال خرید پیله تر ابریشم در ۹ شعبه شلمان، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رشت، فومن، شفت و دو شعبه در صومعه سرا در حال انجام است.

وی در ادامه افزود: صنعت ابریشم در ایران یکی از قطب های مهم تولیدی محسوب می شود که صنایع نساجی وابستگی خاصی بدان دارد.

پوررمضان اظهارداشت: وجود نیروی کار فصلی، مواد اولیه داخلی، پتانسیل های موجود منطقه ای و شرایط مساعد آب و هوایی این صنعت را از مزیت ویژه‌ای برخوردار کرده به گونه ای که امروزه به عنوان منبع درآمدی مهمی برای روستائیان تلقی می شود.

وی تصریح کرد: ساختار این صنعت به گونه ایست که از یک سو با موسسات تولید نوغان وابسته بوده و از سوی دیگر بر پتانسیل های روستا در این عرصه تکیه داشته و در نهایت با صنایع کوچک دستی، صنایع نساجی و نوغانداری ارتباط می یابد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور افزود: نوغانداری یا پرورش کرم ابریشم از فعالیت های قدیمی و جانبی بخش کشاورزی است که در کنار سایر فعالیت های اصلی کشاورزی هر منطقه به تولید پیله ابریشمی به عنوان یک محصول با ارزش جهانی مبادرت می ورزند.

وی یادآورشد: این حرفه پایه تولید فرآورده های متنوع ابریشمی از قبیل روسری، شال، البسه محلی، چادر شب غیره بوده و از جمله فعالیتهایی است که با ایجاد انگیزه اقتصادی، بخش قابل توجهی از نیروی کار فعال و راکد روستائیان می توانند به آسانی به آن مبادرت ورزند و بدینوسیله درآمد به نسبت خوبی همراه با ارزش افزوده مناسب عاید خانوار روستایی شود./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی