گیلانیان
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ Friday, 10 July , 2020
ژوئن 6, 2020 کد خبر : 78773 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

نایب رئیس اتاق اصناف کشور :

نرخ سود تسهیلات پرداختی به اصناف آسیب‌دیده از کرونا عادلانه نیست

نرخ سود تسهیلات پرداختی به اصناف آسیب‌دیده از کرونا عادلانه نیست

گیلانیان : نایب رئیس اتاق اصناف گفت: نرخ سود تسهیلات پرداختی به اصناف آسیب‌دیده از کرونا بسیار بالا است و با توجه به شرایط موجود کسب‌وکار در کشور، عادلانه نیست.

جلال‌الدین محمد شکریه با بیان اینکه به جهت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بنگاه‌ها و کسب‌وکارها آسیب‌های فراوانی به قشرهای مختلف مردم به ویژه واحدهای صنفی سراسر کشور وارد آمد، اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات پرداختی به اصناف آسیب‌دیده از کرونا بسیار بالاست.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور ناعادلانه بودن نرخ سود تعیین شده برای تسهیلات حمایتی ویژه واحدهای صنفی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: با دستور ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا و اعلام دستورالعمل‌های بهداشتی از چندی قبل به تدریج اجازه شروع فعالیت به تعداد زیادی از مشاغل داده شده است.

شکریه تکلیف رسته‌های مختلف صنفی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی را متذکر شد و با بیان اینکه نظارت و بازرسی از سطح واحدهای صنفی به خوبی انجام می‌شود تصریح کرد: انتظار داشتیم دولت در حمایت از اصناف آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا فارغ از اعطای تسهیلات به شکل دیگری عمل کند.

رئیس اتاق اصناف استان گیلان با تأکید بر اینکه وی در جلسات متعدد گفته سود ۱۲ درصد تسهیلات با مهلت بازپرداخت تعیین شده نمی‌تواند کمکی انجام دهد خاطرنشان کرد: ای‌کاش دولت این مبالغ را در نظام تأمین اجتماعی به حالت سوبسید مصرف می‌کرد تا ما بتوانیم کارگران بیشتری را مورد حمایت قرار دهیم.

وی پشتیبانی از اصناف در بخش تأمین اجتماعی و معافیت کارفرما از پرداخت قدرالسهم کارفرما از محل منابع تعیین شده برای حمایت از واحدهای آسیب‌دیده را مورد تأکید قرار داد و گفت: ساماندهی کمک‌ها به اصناف آسیب‌دیده و کارگران شاغل در این واحدها از موضوعات مهمی است که بارها بر ضرورت آن تأکید کرده‌ام.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور از نقش ارزنده و تعیین‌کننده اصناف و بازار در زمان وقوع بحران‌ها و مشکلات سخن گفت و با بیان اینکه جایگاه اشاره شده به هیچ عنوان قابل انکار نیست، اظهار داشت: در موضوع شیوع ویروس کرونا یکی از آسیب‌پذیر‌ترین قشرها، اصناف و کسبه بودند زیرا آنان چتر حمایتی مالی بالای سرشان ندارند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور با تأکید بر اینکه در این روزها استفاده از عبارت صنوف آسیب‌پذیر اصطلاح درستی نیست و تمام صنوف ما از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند افزود: بسیاری از واحدهای صنفی کشور در دوران شیوع کرونا با چالش‌های بزرگی در زمینه تأمین اجاره‌بها و هزینه‌های جاری امرار معاش خانواده‌هایشان مواجه شدند.

شکریه وجود شبکه توزیع مویرگی را به عنوان مزیتی بزرگ که از شیوه فعالیت اصناف و واحدهای صنفی در کشور ایجاد شده تلقی کرد و اظهار داشت: اگر در برخی از کشورها، فروشگاه‌ها با تجمع بسیار بالای جمعیت روبرو شده و قفسه‌ها خالی از کالا می‌شوند به این علت است که آن‌ها مانند ایران شبکه توزیع مویرگی ندارند.

وی کسب و کارهای خرد را در روزهای حساس سربازان خط مقدم نظام اقتصادی تلقی کرد و با بیان اینکه اگر ما می‌خواهیم قدر واحدهای صنفی را بدانیم باید مشکلات آن‌ها را رفع کنیم گفت: اگر واحدهای صنفی یکی پس از دیگری تعطیل شوند تکلیف نظام توزیع و تولید چه می‌شود،  بنابراین حمایت دولت در این بخش ضروری است.

رئیس اتاق اصناف گیلان تأثیرگذاری اصناف در حوزه تحقق شعار رونق و جهش تولید را نیازمند عملی شدن دو مقوله بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: نهادینه کردن فرهنگ مصرف کالاهای تولید داخل در بین خانواده‌ها و تولید کالاهای باکیفیت توسط بنگاه‌های اقتصادی کشور از جمله این مؤلفه‌های اساسی به‌شمار می‌روند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

گیلان جزو پنج استان برتر کشور در حوزه رسانه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان :

گیلان جزو پنج استان برتر کشور در حوزه رسانه است

بستری ۴ گیلانی مبتلا به تب کریمه کنگو/ این بیماری برای انسان کشندگی دارد

هشدار سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان :

بستری ۴ گیلانی مبتلا به تب کریمه کنگو/ این بیماری برای انسان کشندگی دارد

وزارت خارجه برای برگرداندن ارزهای بلوکه شده ورود کند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس :

وزارت خارجه برای برگرداندن ارزهای بلوکه شده ورود کند

نگران افزایش بار بیماری کرونا با ورود مسافر هستیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان :

نگران افزایش بار بیماری کرونا با ورود مسافر هستیم