گیلانیان
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ Thursday, 9 July , 2020
ژوئن 8, 2019 کد خبر : 73581 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل:

نرخ فعلی خرید تضمینی برگ سبز چای برای باغداران مقرون به‌صرفه نیست

نرخ فعلی خرید تضمینی برگ سبز چای برای باغداران مقرون به‌صرفه نیست

گیلانیان : نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس گفت: در حال حاضر نرخ فعلی خرید تضمینی برگ سبز چای برای چایکاران مقرون به‌صرفه نیست و انتظار داریم دولت برای این موضوع تدبیری بیاندیشد.

ذبیح‌الله نیکفر با تأکید بر اینکه رونق چای داخلی در گرو حمایت‌های قاطع و مستمر دولت از این صنعت استراتژیک است اظهار داشت: لغو اعطای ارز دولتی برای واردات چای یکی از بهترین اقدامات عملی دولت برای حمایت از چایکاران شمالی است.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس افزایش قیمت دلار و اعمال تحریم‌ها را دو عامل مهم تأثیرگذار در صنعت چای داخلی دانست و عنوان کرد: مؤلفه‌های یاد شده هر کدام به نوبه خود به نفع صنعت چای داخلی تمام شدند به طوری‌که صادرات چای ایرانی به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرد.

نیکفر اقدامات بسیار مهم و مشترک مجمع نمایندگان گیلان و مازندران برای حمایت از صنعت چای را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت:‌ حذف ارزش افزوده از صنعت چای داخلی که سرانجام با تلاش نمایندگان دو استان شمالی به نتیجه رسید کمک بسیار بزرگی به تولید این محصول استراتژیک خواهد کرد.

عضو کمیسیون بهداشت درمان و آموزش پزشکی مجلس عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات چای داخلی را و استمرار اجرای این قانون را خواستار شد و افزود: عدم وجود محدودیت برای صادرات چای ایرانی و آزاد کردن آن نیز از مهم‌ترین تصمیمات دولت برای حمایت از چایکاران شمالی بوده است.

وی ارزش‌گذاری واقعی قیمت چای ایرانی را از مطالبات و خواسته‌های به حق کشاورزان و تولیدکنندگان این محصول استراتژیک دانست و اظهار داشت: در حال حاضر نرخ فعلی خرید تضمینی برگ سبز چای مقرون به صرفه نیست که انتظار داریم دولت برای این موضوع نیز تدبیری بیاندیشد.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل ثبات دولت در جهت حمایت مؤثر و مستمر از چایکاران شمالی را لازم و ضروری خواند و عنوان کرد: با تجهیز واحدهای فرآوری و کارخانجات شمال کشور به دستگاه‌های پیشرفته ‌تولید چای خشک می‌توان زمینه رقابت محصول ایرانی را با چای خارجی فراهم کرد.

نیکفر بسترسازی و برنامه‌ریزی در راستای تغییر ذائقه مردم به سمت چای داخلی و باکیفیت ایرانی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: با اندکی حمایت و برنامه‌ریزی دقیق می‌توانیم در کنار اقتصادی کردن تولید چای برای چایکاران شمالی زمینه لازم جهت رونق این محصول داخلی را فراهم کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

گیلان جزو پنج استان برتر کشور در حوزه رسانه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان :

گیلان جزو پنج استان برتر کشور در حوزه رسانه است

بستری ۴ گیلانی مبتلا به تب کریمه کنگو/ این بیماری برای انسان کشندگی دارد

هشدار سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان :

بستری ۴ گیلانی مبتلا به تب کریمه کنگو/ این بیماری برای انسان کشندگی دارد

وزارت خارجه برای برگرداندن ارزهای بلوکه شده ورود کند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس :

وزارت خارجه برای برگرداندن ارزهای بلوکه شده ورود کند