گیلانیان
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 24 September , 2022
آگوست 20, 2014 کد خبر : 29131 خبر ها

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران عنوان کرد :

نرخ ۲۵ درصدی تورم در کشور

نرخ ۲۵ درصدی تورم در کشور

گیلانیان : نرخ ۲۵ درصدی تورم در کشور/ بدهی ۷۰ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دولتی به بانک‌ها

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: با توجه به سیاست‌های اعمال شده، نرخ تورم نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته و به ۲۵ درصد در سال جاری رسیده است.

بهمن وکیلی در حاشیه سفر خود به گیلان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به فعالیت شعبه‌های بانک دولتی توسعه صادرات اظهار کرد: این نوع بانک‌ها در دنیا شعبه‌محور نیستند و با توجه به اینکه مشتریان آنها خاص و ویژه است باید با شعبه‌های بسیار کم به کار خود ادامه دهند.

وی افزود: به دلیل مضیقه‌هایی که در کشور وجود دارد ناچاراً در هر استان حداقل یک شعبه داریم و برخی استان‌ها از جمله گیلان به دلایل برخورداری از مناطق ویژه و آزاد شعبه اضافه در نظر گرفتیم.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران، رشت و آستارا را دارای شعبه این بانک عنوان کرد و گفت: برای اینکه مشکلات برای صادر کنندگان و تولید کنندگان ایجاد نشود قراردادی را با بانک ملی امضا کردیم که از خدمات بانکی مانند چک برخوردار شویم یعنی چک بانک توسعه صادرات در هر کدام از شعبه‌های بانک ملی قابل وصول است.

وی درباره بسته سیاستی خروج غیر تورمی از رکود اقتصادی تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت و تورمی که در کشور اتفاق افتاده و همزمان نیز پایه پولی توسط بانک مرکزی کنترل شده است، تورمی همراه با رکود داریم.

وکیلی ادامه داد: با توجه به سیاست‌هایی که اعمال شده، نرخ تورم نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده و به ۲۵ درصد در سال جاری رسیده است و مقرر شده تا پایان امسال کمتر از این نرخ شود.

وی با اشاره به اینکه کنترل نرخ تورم بدون توجه به بحث تولید نمی‌تواند چندان موثر باشد، تصریح کرد: مشکلات بزرگ تولید کنندگان ما سرمایه در گردش است و نیاز به نقدینگی دارند و در صورت این امر در کوتاه‌ترین مدت منجر به افزایش تورم می‌شود.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران اتخاذ سیاستی برای کنترل نقدینگی را ضرورت خواند و در این سیاست نقدینگی باید به کالایی داده شود که موجب افزایش ظرفیت تولید کنندگان و رشد تولید شود و تورم را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه پول باید سریع به تولید برسد، خاطر نشان کرد: در صورتی که پول به تولید برسد و تولید در جامعه تزریق شود موجب کاهش قیمت و تورم می‌شود.

وکیلی با اشاره به اینکه بسته سیاستی دولت که با کمک اقتصاددانان تهیه شده برای مشخص شدن تکلیف بدهی دولت به بانک‌ها در راستای کاهش تورم است، گفت: دولت می‌خواهد بدهی به بانک‌ها را به نحوی پرداخت کند تا نسبت به افزایش سرمایه بانک‌ها و نیز سرمایه در گردش به بخش تولید اقدام شود.

به گفته وی، در صورت پرداخت بدهی بانک‌ها از پول بانک مرکزی کمتر استفاده می‌شود و تورم ایجاد نمی‌شود.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران درباره میزان بدهی بخش‌های دولتی به بانک‌ها یادآور شد: حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان شرکت‌های دولتی به بانک‌ها بدهکار هستند که بیشتر در زمینه اوراق مشارکتی برای نیروگاه‌ها است.

وی با تصریح بر اینکه این پول‌ها برای تولید هزینه شد اما به بانک‌ها برگشت داده نشده است، خاطر نشان کرد: دولت در بسته مذکور تصمیم گرفته است این مشکل را برطرف کند و بدهی را تا حد زیادی کاهش دهد.

وکیلی به ارائه خدمات بانک توسعه صادرات به صادر کنندگان اشاره کرد و متذکر شد: در صورتی که صادر کنندگان و تولید کنندگان ۱۰ درصد مانده حساب خود را در این بانک سپرده‌گذاری کنند ۱۰ برابر به آنها تسهیلات پرداخت می‌کنیم./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی