گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ Thursday, 1 December , 2022
جولای 31, 2016 کد خبر : 51011 خبر ها

نشست بررسی آخرین وضعیت پیشرفت راه آهن رشت- قزوین و پرداخت مطالبات چایکاران

نشست بررسی آخرین وضعیت پیشرفت راه آهن رشت- قزوین و پرداخت مطالبات چایکاران

گیلانیان : به تقاضای استاندار گیلان و با دستور رئیس جمهور نشست بررسی آخرین وضعیت پیشرفت پروژه راه آهن رشت- قزوین در سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان این نشست ظهر امروز با حضور دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی و استاندار گیلان در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شد.

دکتر نجفی در پایان این نشست که معاونین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزیر راه و شهرسازی نیز حضور داشتند با قدردانی از توجه رئیس جمهور به این پروژه راهبردی و اهتمام سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت راه و شهرسازی درخصوص اهتمام به موقع آن گفت : در این نشست مقرر شد تأمین اعتبار راه آهن رشت- قزوین به دلیل اهمیت راهبردی آن در تکمیل کریدور ریلی شمال- جنوب و یکی از مهمترین مصوبات سفر دکتر روحانی به گیلان بصورت ویژه انجام شود.

وی با بیان اینکه زیرسازی راه آهن رشت- قزوین بطول ۱۶۴ کیلومتر ۹۳ درصد پیشرفت کار دارد گفت : برای ساخت راه آهن رشت- قزوین تاکنون ۱۲۵۸ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزود : تکمیل راه آهن قزوین- رشت ۷۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز دارد.

دکتر نجفی گفت : در این نشست بر بهره‌برداری از باند برگشت ۳٫۲ کیلومتر باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین تا پایان مرداد  و بهره برداری کامل از مسیرهای رفت و برگشت تا پایان آبان ماه تأکید شد.

وی درخصوص تکمیل بیمارستان‌های نیمه تمام هم گفت : در نشست مذکور تصمیم گرفته شد  علاوه بر قانون بودجه، از محل مالیات بر ارزش افزوده نیز کمک اعتباری انجام پذیرد تا بیمارستان‌های آستارا، رضوانشهر، تالش، لاهیجان و لنگرود تا پایان سال به بهره‌برداری برسند.

استانداری گیلان با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با حضور دکتر نوبخت درخصوص پرداخت مطالبات چایکاران در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت : دکتر نوبخت به معاونین ذیربط و خزانه دستور دادند حداقل ۲۵ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران تا پایان هفته پرداخت شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه پیش از این، ۵۸ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده بود گفت : با ۲۵ میلیارد تومانی که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دستور داد و مبلغی که سازمان چای از کارخانه‌داران اخذ خواهد کرد کل پرداختی به چایکاران تا پایان هفته به ۹۰ میلیارد تومان معادل ۶۰ درصد مطالباتشان خواهد رسید.

وی با یادآوری افزایش صد درصدی قیمت تضمینی خرید برگ سبز چای در ۳ سال گذشته گفت : دولت در سال ۹۳، ۸۸ میلیارد تومان و در سال ۹۴ ،‌۱۳۷ میلیارد تومان بابت خرید برگ سبز چای به چایکاران پرداخت کرده است.

استاندار گیلان به افزایش ۱۲ درصدی قیمت برگ سبز چای و ۴۲ درصدی میزان برداشت آن در سال جدید اشاره کرد و گفت : به رغم محدودیت اعتباری اهتمام دولت و سازمان مدیریت برنامه ریزی پرداخت به موقع مطالبات چایکاران و کشاورزان سخت کوش است.

دکتر نجفی خاطر نشان کرد : تا پایان چهاردهم مرداد سال گذشته ۴۸ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده بود در حالیکه این آمار تا پایان هفته ۹۰ میلیارد تومان و حدود ۲ برابر مدت مشابه‌ی سال قبل خواهد بود.

استاندار گیلان  همچنین با اشاره به تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای در  دولت تدبیر و امید در راستای تقویت صنعت راهبردی چای گفت : سال گذشته بدون بوروکراسی های بانکی  به کارخانه داران و کشاورزان چایکار، ۱۱۵ میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق حمایت از توسعه چای با کارمزد چهار پرداخت شد.

گفتنی است از ابتدای فصل پرداشت تاکنون حدود ۸۲ هزار تن برگ سبز چای  به ارزش ۱۵۲ میلیارد تومان خریداری شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی