گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
می 30, 2012 کد خبر : 9287 خبر ها

رئيس ستاد امر به معروف و نهي از منكر استان گفت :

نظام اسلامی نیاز به وزارت خانه امر به معروف و نهی از منکر دارد

نظام اسلامی نیاز به وزارت خانه امر به معروف و نهی از منکر دارد

اختصاصی گیلانیان – امر به معروف و نهی از منکر بر دو نوع است . یکی امر بمعروف مردمی است که با تذکر لسانی است عامل به منکر را دلالت به معروف و خیر می کند و دیگر امر به معروف و نهی از منکر دولتی است که از پشتیبانی قدرت قهریه برخوردار است

آیت الله قربانی ، در نشست شورای سیاستگذاری اعضای امر به معروف ونهی از منکر استان که با شرکت ائمه جمعه استان ، مهدی سعادتی ، استاندار، فرمانداران وسایر اعضا در بیت نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت تشکیل شده بود با بیان این مطلب گفت :

امام راحل امر به معروف و نهی از منکر را ( دستوری ، امری ) می داند چون در قرآن ( آمرکم ) دارد بنابراین تذکر و خواهش و درخواست نیست ؛ یعنی امر می کند که چه بکند، چه نکند، نه توصیه لسانی و شفاهی باشد. وی در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در اسلام و ضرورت دولتی شدن این فریضه با اشاره به فرازی از فرموده حضرت امام حسین (ع) که فرمود من خارج نشدم ، (قیام نکردم) مگر اینکه امر به معروف کنم” ؛ گفت :

بنابراین این نوع امر به معروف شخصی نیست بلکه دولتی است، چون ممکن است افرادی شرور و شیطان بخواهند در برابر آمران به معروف و ناهیان از منکر مردمی مقاومت کنند ‍.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با اشاره به توصیه ای بودن این مهم در گذشته و نظر فقها در مورد این امر مهم و مرتبه رفع مسئولیت آن از مردم گفت : فقهای ما، از جمله مرحوم صاحب جواهر برای امر به معروف و نهی از منکر شرایطی قائل هستند که در صورت احتمال خطر و ضرر برای آمرین به معروف و همچنین عدم تأثیر گذاری امر به معروف ولو به کرات این مسئولیت را از مردم سلب شده می‌دانند .

وی افزود : اگر امر به معروف و نهی از منکر دولتی باشد، وزارتخانه‌ای داشته باشد، نماینده ولی فقیهی در رأسش باشد، قانونی داشته باشد و یک قدرت قهریه ‌ای پشتش باشد اینجور نمی شود کسی مثل محبی، به هنگام امر به معروف شهید شود . اگر ما به تذکر لسانی اکتفاء بکنیم و افراد خاطی ببینند پشتش قدرت قاهری نیست به ما می‌خندند.

وی در ادامه ضمن ضروری دانستن امر به معروف و نهی از منکر مردمی و دولتی گفت : اگر چه در زمان زنده یاد ، شهید آیت الله احسانبخش که این روزها سالگرد شهادتش است به پیشنهاد اینجانب ائمه جمعه نامه ای به وسیله من به رهبری نوشتند و خواستار تشکیل نهاد امر به معروف شدند الآن پیشنهاد تشکیل وزارت امر به معروف از سوی مراجع از جمله حضرت آیت الله مکارم داده شده است و ما نمی گوییم بانی آن هستیم ولی این مهم خواسته ما هم هست.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در پایان گفت : اگر ما در این زمینه اقدام دقیق و اصولی و با رعایت جمیع جهات نکنیم به سرنوشت اسپانیا دچار می شویم که اسلام در آن سرزمین از بین رفت و سه میلیون نفر مسلمان کشته شدند و هنوز نتوانسته به حالت اولیه خود بازگردد و یا مثل جمهوری آذربایجان می شویم که جشن کذائی برگزار می‌کنند . امیدوارم با همکاری و همیاری و روشنگری جلوی بدحجابی، فساد اخلاقی و عروسی‌های آنچنانی گرفته شود چون ولی امر مسلمین در رأس نظام اسلامی قرار دارد .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی