گیلانیان
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ Sunday, 9 August , 2020
جولای 4, 2020 کد خبر : 79069 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

استاندار گیلان :

نقش روستاییان در تحقق اقتصاد مقاومتی غیر قابل انکار است

نقش روستاییان در تحقق اقتصاد مقاومتی غیر قابل انکار است

گیلانیان : استاندار گیلان با اشاره به نقش موثر روستاییان در تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: با توجه به ظرفیت های موجود روستاها به کانون کسب و کار تبدیل شوند.

ارسلان زارع عصر شنبه در همایش روز دهیاری‌های و شهرداری‌ها در سالن غدیر استانداری گیلان با اشاره به نقش دهیاران و شهرداران در انجام امور شهری و روستایی، اظهار کرد: در چهار ماهه گذشته همزمان با شیوع ویروس همه مشارکت کردند که دهیاران نیز از جمله این افراد بودند.

وی با بیان اینکه با وجود شرایط سخت مالی اقتصادی متأثر از تحریم گام‌های خوبی در حوزه آبادانی کشور برداشته شده است، افزود: دهیاران نقش مؤثری در تحقق فعالیت‌های عمرانی داشته اند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه حجم زیادی جمعیت به عنوان سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی کشور در روستاها زندگی می‌کنند، گفت: این جمعیت علاوه بر نقش مؤثر در رونق اقتصادی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز نقش تعیین کننده‌ای دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه از ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی روستاهای استان گیلان باید به شایستگی استفاده شود، تصریح کرد: ظرفیت‌های فرهنگی روستاهای گیلان یک سرمایه و غرور ملی است مسئولان و متولیان امر باید آثار فرهنگی و ارزشمند گذشته را مکتوب و مستندسازی کرده و به نسل آینده انتقال دهند.

زارع با اشاره به نقش اقتصادی روستانشینان در استان گیلان، اظهار کرد: یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی تحقق اقتصاد مقاومتی که باید در سطح روستاها اجرایی شود.

وی با بیان اینکه در گذشته در روستاهای حتی یک جوان بیکار نیز حضور نداشت این امر امروز نیز دست یافتی است، افزود: روستاهای گیلان می‌تواند به کانون کسب و کار تبدیل کرد در این راستا برنامه‌های توسعه روستایی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

روستاهای محور کشاورزی پایدار هستند

استاندار گیلان تحقق عدالت اجتماعی را در گرو توسعه اندیشه‌های مدیریتی دانست و ادامه داد: استان گیلان دارای دو هزار و ۱۰۰ روستا بالای ۲۰ خانوار بوده و بخش عظیمی از جمعیت آن در سطح روستاها ساکن هستند.

وی با بیان اینکه روستاها محور کشاورزی پایدار هستند، تأکید کرد: این نقش را می‌توانیم با برنامه ریزی و هماهنگی در سطح روستاها رونق دهیم.

زارع با اشاره به اینکه استان گیلان به سبب بارش سالیانه نباید مشکلی در زمینه منابع آب کشاورزی داشته باشد، گفت: وجود آب برای محصولات استراتژیک مخصوصاً برنج راهبردی است اگر منابع آبی بهینه استفاده کنیم نباید مشکلی داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه دو هزار و ۶۰ خانوار معادل ۳۷ درصد جمعیت استان گیلان در روستاها زندگی می‌کنند، تأکید کرد: دهیاران باید در راستای رونق و توسعه روستاها و حل مشکلات تلاش مضاعف کنند.

استاندار گیلان دهیاران را مدافعان خط مقدمه مقابله با تغییر کاربری اراضی برشمرد و اظهار کرد: روستاها کانون مسائل اجتماعی است و دولت تلاش کرده در سال‌های اخیر اقدامات خوبی برای توسعه زیرساخت‌ها روستایی انجام دهد.

وی با تأکید بر ضرورت مشارکت روستاییان در امور روستایی، گفت: مقایسه شاخص‌های توسعه‌ای در سطح روستاها استان گیلان نشان دهنده ارتقای شاخص‌ها نسبت به گذشته است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*