تبلیغ
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ Monday, 19 November , 2018
آذر ۱۲, ۱۳۹۶ کد خبر : 63797 خبر ها

فرماندار آستارا :

نقش کلیدی ایران در آب های استراتژیک شمال و جنوب کشور

نقش کلیدی ایران در آب های استراتژیک شمال و جنوب کشور

گیلانیان : فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت:جمهوری اسلامی ایران نقش کلیدی را در آب های استراتژیک شمال و جنوب کشور دارد.

دکتر یونس رنجکش کیسمی،در مراسم گرامیداشت روز نیروی دریایی در پایگاه دریایی شهرستان مرزی بندر آستارا اظهار کرد:با توجه به تأکیداتی که مقام معظم رهبری در افزایش توان دفاعی کشور به ویژه نیروی دریایی دارند،این نگاه  نشان از اهمیت راهبردی این نیرو دارد.

وی اضافه کرد:ایران کشوری است که بین آب های خزر در شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب قرار دارد و این موقعیت را می توان یکی از ابعاد اصلی اهمیت استراتژیک این منطقه با محوریت  ایران دانست که نقش کلیدی در آن دارد.

به گفته وی هرکدام از این مناطق از اهمیت خاص خود برخوردارند که به دلیل وجود منابع گاز،نفت و اهمیت حمل و نقل همواره مورد توجه قدرت های جهانی برای دست یابی به این موقعیت قرار داشته است.

رنجکش با اشاره به نظریه های ژئوپولوتیکی مکندر و ماهان که بر نقش مناطق خشکی و دریایی و تسلط بر آنها به عنوان عوامل و مؤلفه های قدرت تأکید دارند،افزود:موقعیت جغرافیایی ایران در این نقطه موجب می شود تا در برابر چشم طمع بیگانگان همواره از قدرت برتر در منطقه برخوردار باشیم و تقویت قوای دفاعی به ویژه قدرت نظامی دریایی نقش محوری در این زمینه دارد.

وی اضافه کرد:اهمیت منطقه خاورمیانه و خلیج فارس به حدی است که آمریکا از آن سر دنیا آمده است و این منطقه را خط دفاعی استراتژیک خود تعریف کرده است و در آن حضور نظامی دارد.

وی گفت:اگر امروز شاهد تنش های مختلف در منطقه هستیم همه اینها توطئه هایی است که کشورهای استکباری برای بهره مندی از موقعیت و منابع موجود در خاورمیانه به راه انداخته اند و ما برای مصون ماندن از این توطئه ها باید قدرت دفاعی خود را تقویت کنیم و یکی از مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران در آب های حوزه جغرافیایی نیروی دریایی است که نقش راهبردی در این زمینه دارد.

وی ادامه داد:امروز در راهبردهای نیروی دریایی ضمن برقراری امنیت کشور ، ثبات منطقه و امنیت همسایگان نیز دیده شده است و حتی در فراسوی مرزهای آبی سرزمینی نیز ما شاهد نقش آفرینی دریا دلان خود هستیم.

رنجکش همچنین با گرامیداشت یاد و نام شهدای دوران دفاع مقدس به ویژه شهدای نیروی دریایی در هفتم آذرماه ۱۳۵۹، تصریح کرد:مردم عزیز کشورمان فرزندان بسیاری را در راه حفظ و حراست از کیان ایران اسلامی و آرمان های انقلاب اسلامی تقدیم کرده اند و امروز امنیتی که در آن قرار داریم مرهون جانفشانی تمامی قوا از نیروهای نظامی و انتظامی و ارتش و سپاه و بسیج می باشد.

وی همچنین به مناسبت های آذرماه اشاره کرد و یادآور شد:با مروری بر رخدادهای این ماه در طول تاریخ ۱۰۰ساله اخیر درمی یابیم که همه این اتفاق ها برای دفاع از حریم  کشور در حوزه های مختلف بوده است از شهادت مدرس گرفته تا میرزا کوچک جنگلی و یا حماسه آفرینی هفتم آذر و حتی شهادت شهید مفتح که هفته وحدت حوزه و دانشگاه است.

ناخدا دوم حمید قنبری ، فرمانده پایگاه دریایی شهرستان مرزی بندر آستارا در این مراسم ،خاطر نشان کرد:نیروی دریایی کشور بالغ بر ۳ هزار و ۱۸۲ مأموریت دریانوردی را داشته است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۸ ناوگروه به آب های سایر کشورهای اعزام شده است،افزود: ابلاغ پیام صلح و دوستی ملت ایران به مناطق مختلف از مهمترین اهداف این اعزام ها بوده که این هدف به اثبات رسیده است.

به گزارش ایسنا،در پایان این مراسم از چند تن از پرسنل نیروی دریایی با حضور فرماندار و فرماندهان نظامی و انتظامی شهرستان مرزی بندر آستارا تجلیل به عمل آمد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

محرومیت‌زدایی در اولویت “بسیج و سپاه” است

فرمانده قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران :

محرومیت‌زدایی در اولویت “بسیج و سپاه” است

اجرای پروژه‌های برق‌ منطقه‌ای گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گیلان ‌:

اجرای پروژه‌های برق‌ منطقه‌ای گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است

اگر از ظرفیت‌های ملی درست استفاده شود مشکلات اقتصادی حل خواهد شد

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مدال‌آوران بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا ۲۰۱۸:

اگر از ظرفیت‌های ملی درست استفاده شود مشکلات اقتصادی حل خواهد شد

راه‌اندازی ۱۷دفتر الکترونیک قضایی در شهرهای گیلان/۷شهر دفتر ندارد

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری گیلان :

راه‌اندازی ۱۷دفتر الکترونیک قضایی در شهرهای گیلان/۷شهر دفتر ندارد

برنامه مدونی برای اداره شهر رشت وجود ندارد

مدیر دپارتمان مدیریت شهری :

برنامه مدونی برای اداره شهر رشت وجود ندارد