گیلانیان
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ Friday, 10 July , 2020
ژوئن 21, 2020 کد خبر : 78904 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

نایب رئیس اتاق اصناف کشور :

نقش ۲۵ درصدی اصناف در تولید ناخالص داخلی/ «اقتصاد مقاومتی» از خروج ارز جلوگیری می‌کند

نقش ۲۵ درصدی اصناف در تولید ناخالص داخلی/ «اقتصاد مقاومتی» از خروج ارز جلوگیری می‌کند

گیلانیان : نایب رئیس اتاق اصناف کشور نقش ۲۵ درصدی اصناف در تولید ناخالص داخلی را مورد توجه قرار داد و گفت: اقتصاد مقاومتی از خروج ارز جلوگیری می‌کند.

جلال‌الدین محمد شکریه با بیان اینکه به گواه آمارها و گزارشات نقش اصناف در تولید ناخالص داخلی به ۲۵ درصد و در تولید ناخالص ملی به ۱۹ درصد رسیده است اظهار داشت: در حال حاضر ۳ میلیون واحد صنفی در سراسر کشور وجود دارد و اصناف ۴۲ درصد اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور واحدهای تولیدی، توزیعی، واحدهای خدمات فنی و خدماتی را چهار بخشی که در مجموعه بزرگ اصناف تعریف شده‌اند ذکر کرد و ابراز داشت: تعریفی که در گذشته و در ابتدای کار از اقتصاد مقاومتی می‌شد آن را یک اقتصاد ریاضتی تلقی می‌کردند در حالی‌که به هیچ عنوان چنین چیزی نیست.

شکریه اقتصاد مقاومتی را یک اقتصاد درون‌زا که می‌تواند با توجه به استعدادهایش ارز بری را از داخل کشور کاهش دهد دانست و عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی می‌تواند یک اقتصاد تهاجمی باشد و با نشانه گرفتن بازارهای هدف و در صورت اشباع تولیداتش می‌تواند آن را با هماهنگی اتاق بازرگانی به خارج کشور صادر کند.

وی توجه ویژه بسیاری از کشورهای پیشرفته آسیایی به بنگاه‌های کوچک اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در این کشورها دولت از اقتصاد بیرون رفت و امروزه شاهد آن هستیم که با واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی و بنگاه‌های کوچک تولید ناخالص داخلی این دسته از کشورها به ۶۵ درصد رسیده است.

رئیس اتاق اصناف گیلان با تأکید بر اینکه ایجاد اشتغال در کشورهای توسعه‌یافته آسیایی که سیاست اقتصاد غیردولتی را پیش گرفتند به ۷۰ درصد رسیده است اظهار داشت: نقش بنگاه‌های اقتصادی کوچک این کشورها در امر صادرات نیز به ۶۵ درصد رسید که نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه بسیار تعیین‌کننده بخش خصوصی در اقتصاد است.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور کمک‌ حال بودن نظام بانکی، هدایت دولت‌ها و در اختیار قرار داد قوانین به روز شده را از جمله رموز موفقیت بخش خصوصی در اقتصاد سایر کشورها خواند و گفت: در برخی از کشورهای پیشرفته آسیایی می‌بینیم علاوه بر واگذاری اقتصاد حتی مشاغل خانگی هم در روستاها گسترش پیدا کرد.

شکریه داشتن یک اقتصاد قوی و مقتدر را ضامن موفقیت در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و امور برون مرزی تلقی کرد و اظهار داشت: بر اساس آمارهای موجود در کشورمان حدود ۳ میلیون و در سطح استان گیلان چیزی معادل ۱۱۵ هزار واحد صنفی وجود دارد که ۹۵ درصد از نظام توزیع کشور را مدیریت می‌کنند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور تلاش و استقامت اصناف در شرایط بسیار سخت اقتصادی و اعمال تحریم‌ها را شایان توجه اعلام کرد و افزود: با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور و ابعاد مخرب این موضوع در سطح بازار، اصناف برای تأمین منافع ملی و در مسیر رعایت منافع و مطالبات مردم از هیچ کوششی مضایقه نکردند.

شکریه با بیان اینکه واحدهای صنفی برای ایجاد سهم به‌سزایی از اشتغال مولد کشور هیچ‌گاه هزینه‌ای را به دولت‌ها تحمیل نکرده‌اند تصریح کرد: چرخش میزان قابل توجهی از پول و سرمایه در نظام بانکی و غیربانکی کشور بر عهده واحدهای صنفی است و این از اهمیت و جایگاه والای خانواده بزرگ اصناف حکایت دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

گیلان جزو پنج استان برتر کشور در حوزه رسانه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان :

گیلان جزو پنج استان برتر کشور در حوزه رسانه است

بستری ۴ گیلانی مبتلا به تب کریمه کنگو/ این بیماری برای انسان کشندگی دارد

هشدار سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان :

بستری ۴ گیلانی مبتلا به تب کریمه کنگو/ این بیماری برای انسان کشندگی دارد

وزارت خارجه برای برگرداندن ارزهای بلوکه شده ورود کند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس :

وزارت خارجه برای برگرداندن ارزهای بلوکه شده ورود کند

نگران افزایش بار بیماری کرونا با ورود مسافر هستیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان :

نگران افزایش بار بیماری کرونا با ورود مسافر هستیم