گیلانیان
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ Monday, 28 November , 2022
دسامبر 18, 2015 کد خبر : 44127 خبر ها

نهم دی روز تجلی بصیرت و وحدت در کنترل و مهار فتنه است

نهم دی روز تجلی بصیرت و وحدت در کنترل و مهار فتنه است

گیلانیان : ائمه جمعه شهرستان‌های استان گیلان تأکید کردند:نهم دی روز تجلی بصیرت و وحدت در کنترل و مهار فتنه است و باید توجه داشت که علم و بصیرت به معنای آگاهی است.

حجت الاسلام و المسلمین هادی حبیبی امام جمعه رضوانشهر  در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت: نزدیک به ده سال است که دشمنان تلاش می‌کنند در بین مسلمانان نیجریه تفرقه ایجاد کنند.

وی افزود: اکثریت جمعیت مسلمان نیجریه اهل سنت و نزدیک به ده میلیون نفر هم شیعه هستند اما تا کنون مشکلی نداشته‌اند و در کنار هم زندگی می‌کردند و همه این وحدت و همدلی به برکت حضور شیخ ابراهیم زاکزاکی است، شخصیتی بسیارمعتدل که عامل وحدت بوده است.

امام جمعه رضوانشهر با اشاره به اینکه شیخ ابراهیم زاکزاکی عامل وحدت  و در یک کلام مروج اسلام ناب محمدی است، بیان کرد: سال گذشته سه پسرش  را در تظاهرات روز قدس به شهادت رساندند و امسال هم در روز شهادت امام رضا(ع) درحسینیه بقیهالله صدها نفر از مردم و از جمله یکی دیگر از پسرانش را به شهادت رساندند و در کنفرانس اسلامی و مجامع بین المللی درباره این زمینه باید ورود و از آزادی‌های مذهبی مردم حمایت کنند.

حجت الاسلام حبیبی با بیان اینکه نهم دی روز تجلی بصیرت و وحدت در کنترل و مهار فتنه است، تصریح کرد: فتنه یعنی گم کردن راهبر واقعی و مشابه حق را به میدان آوردن، به طوری که مردم فکرکنند که این حق است.

وی عامل فتنه را در بی‌بصیرتی افراد دانست و خاطر نشان کرد: باید توجه داشت که علم و بصیرت به معنای آگاهی است، علم شناخت کلیات است امابصیرت یعنی مصداق رابشناسیم.

خطیب جمعه رضوانشهر گفت: مصداق فتنه‌گر آن کسی است که دوران امام(ره) مسئولیت داشته و مردم هم فکر می‌کردند او آدم خوبی است، برای مردم مشتبه شد همین شخصی که در زمان امام مسئولیت داشت و می‌دانست خودش و گروهش درانتخابات رأی نمی آورند لذا قبل از انتخابات همه جا سر و صدا راه انداختند که  قرار است در این انتخابات تقلب شود.

امام جمعه رضوانشهر گفت: مسئولان ما باید مواظب باشند افرادی که در فتنه ۸۸ موثر و از عوامل میدانی فتنه بودند به هیچ وجه به آن‌ها مسئولیت داده نشود، چون این‌ها نامحرم نسبت به انقلاب هستند. / منبع : تسنیم

وی گفت: مواظب باشیم جلسات هفته وحدت، آلوده به تبلیغات افراد و گروه‌ها نشود زیرا هفته وحدت  متعلق به همه ملت ایران و نظام اسلامی است و مبتکر آن هم حضرت امام(ره) است.

امام جمعه تالش: دشمنان تلاش کردند بین شیعه و سنی اختلاف به‌وجود آورند

حجت الاسلام حسین انصاری امام جمعه تالش در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان، با بیان اینکه روز شهادت آیت الله شهید مفتح امام این روز را روز وحدت حوزه و دانشگاه نام نهادند، اظهار داشت: دشمنان از این وحدت خوف دارند این دو نهاد لازم و ملزوم یکدیگرند و به‌طور جداگانه نمی‌توانند استقلال را فراهم کنند.

امام جمعه تالش با تبریک آغاز هفته وحدت گفت: دشمنان تلاش کردند بین شیعه و سنی اختلاف به‌وجود آورند چه کسی دوست دارد که بین شیعه وسنی اختلاف بیافتد، این اختلاف به نفع مسلمانان نیست و سبب ضربه زدن به اسلام می‌شود.

حجت الاسلام  انصاری  در مورد کشتار مسلمانان در نیجریه بیان کرد: کشتار مسلمانان در نیجریه مسلمانان را آزرده خاطر کرد  وهابیون و آمریکا و اسرائیل از مراسم باشکوه اربعین دچار وحشت وترس شده بودند.

وی اظهار کرد: ارتش نیجریه می‌گوید راه‌ها را بسته بودند، مگر می‌شود بی‌دلیل چنین کاری را کرد، این‌ها نقشه‌های شوم وهابیون و آمریکا واسرائیل است که در کشورهای اسلامی پیاده می‌کنند، یک روز یمن و روز دیگر نیجریه، خودشان تروریست را به‌وجود آوردند و خودشان از آن استفاده ابزاری می‌کنند.

امام جمعه موقت سیاهکل: پشت تمامی جنایت‌ها آل سعود، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند

حجت الاسلام و المسلمین ایرج زینعلی امام جمعه موقت سیاهکل در خطبه‌های نماز جمعه عبادی سیاسی این شهر، اظهار داشت: با تقوا بودن باعث می‌شود در دنیا با خوبان و در آخرت نیز با بزرگان همنشین باشیم.

وی ضمن گرامیداشت هفته حمل و نقل گفت: راهداران در هوای گرم و سرد امنیت و آسایش راه‌ها را در جاده‌ها ایجاد می‌کنند.

امام جمعه موقت سیاهکل با بیان اینکه نباید با جبهه‌گیری نسبت به مسئولان نگاه کرد و باید حقیقت را ببینیم و اظهار نظر کنیم، تصریح کرد: نقص‌هایی وجود دارد که مردم باید برای رفع آن همت کنند.

وی با اشاره به روز مبارزه با خشونت و افراط گرایی، گفت: خشونت در اسلام راهی ندارد، زیرا اسلام دین عقلانی و تفکر است. هرکس اسلام را درک کند از هر خشونتی دور می‌شود و اگر صدای مظلومی را بشنویم و به دادشان نرسیم به امام زمان(عج) ظلم کرده ایم.

حجت الاسلام و المسلمین زینعلی ضمن گرامیداشت ولادت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) ابراز کرد: شیعیان و اهل سنت باید با وحدت به جنگ دشمنان اسلام بروند.

وی با اشاره به کشتار شیعیان در نیجریه، بیان کرد: آل سعود به دولتمردان نیجریه باید جلوی شیعیان را بگیرید. به کدامین گناه شیعیان در نیجریه کشته شده اند؟

وی با اشاره به ناامنی در کشورهای دیگر و اینکه کشور ما با درایت و رهبر معظم انقلاب در آسایش است، اظهارکرد: چند میلیون نفر در نیجریه توسط آیت الله زاکزاکی رهبر شیعیان این کشور به مذهب تشیع گرایش پیدا کردند و همین امر موجب خشم وهابیت و رژیم آل سعود که در اصل آل سقوط می باشد، شده است.

حجت الاسلام و المسلمین زینعلی با بیان اینکه پشت تمامی جنایت‌ها در نیجریه، آل سعود، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند، گفت: از مجامع بین المللی می‌خواهیم که در جهان اسلام این جنایت را به صورت واقع بینانه بنگرند و به آن رسیدگی کنند.

امام جمعه موقت سیاهکل با تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع)، یادآور شد: نهم ربیع الاول روز آغاز امامت بقیه الله الاعظم امام زمان (عج) است و ضمن تسلیت به مناسبت شهادت دکتر مفتح و تبریک به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه، گفت: باید نگاه خاصی به تعلیم و تربیت بشود.

امام جمعه موقت بندرانزلی: هفته وحدت از ابتکارات امام (ره) در اوایل انقلاب بوده است

حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق ایران‌عقیده امام جمعه موقت بندرانزلی در نماز عبادی سیاسی شهرستان در ابتدا با بیان اینکه در گذشته  دشمنان ادعا می کردند دانشگاه مظهر فساد است عنوان کرد: یکی از اهداف شوم استکبار تفرقه میان حوزه و دانشگاه بود که با درایت بنیانگذار انقلاب این توطئه شوم خنثی شد.

وی شهید مفتح را به‌عنوان فردی اثرگذار درمحیط دانشگاهی دانست و اظهار کرد: وی  توانست دانشجویان را به سمت امام و انقلاب هدایت کند که به همین منظور پیشرفت نظام بر دو محور استوار است.

حجت الاسلام والمسلمین ایران‌عقیده تصریح کرد:  وحدت اسلامی از اصول اساسی قرآن است که تعیین ایامی چون بیانگر همبستگی بین برادران اهل تسنن و تشیع از ابتکارات امام (ره) در اوایل انقلاب بوده است.

وی با بیان اینکه امروزه اگر در کشورهای نیجریه، یمن، فلسطین، عراق و سوریه تجاوزی علیه مسلمانان صورت می‌گیرد به‌دلیل تفرقه ایجاد شده دربین مسلمانان است تصریح کرد: دشمنانی مثل اسرائیل از ذخایر کشورهای اسلامی علیه آنان استفاده کرده است و عدم تسلط کفار برمسلمین از سوی دول کشورهای اسلامی عربی است.

خطیب این هفته نماز جمعه انزلی با اشاره به فرارسیدن ثبت نام کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: دشمن در تلاش است که آرامش و امنیت انتخابات را برای برهم  زند که در همین باره به فرموده رهبرمعظم انقلاب هر فردی در مسیر دشمن قرار گیرد به آنان کمک کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین ایران عقیده با بیان اینکه انتخابات یک اصل سیاسی در نظام جمهوری اسلامی است تصریح کرد: در زمان جنگ نیز  انتخابات برگزار شده است و نظام اسلامی تحت هرشرایطی بررعایت حقوق مردم اصرار دار و همه باید به نظر شورای نگهبان تمکین کنند.

امام جمعه موقت شهرستان لاهیجان: مطالبات چایکاران پس از گذشت چند ماه هنوز پرداخت نشده است

به گزارش تسنیم، حجت الاسلام هادی شکری امام جمعه موقت شهرستان لاهیجان با اشاره به ایام وحدت با بیان اینکه ریشه اعتقادات مسلمانان، دین و کتاب آسمانی یکی است و برادران اهل سنت ائمه اطهار را به عنوان بزرگان دین قبول دارند افزود:شیعه و سنی برادران دینی هستند و اگر امروز اختلافات جزئی صورت می‌گیرد با دسیسه‌های دشمنان اسلام است.

وی با بیان اینکه کاریکاتورها، به آتش کشیدن قرآن و توهین‌ها توطئه دشمنان مشترک مسلمانان است گفت: برخی در بعضی از محافل به بزرگان اهل تسنن بی‌حرمتی می‌کنند که این خلاف دستورات مراجع تقلید شیعه است.

خطیب جمعه لاهیجان با بیان اینکه وحدت بین شیعه و سنی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است، معنا ندارد عده‌ای کاسه داغتر از آش باشند و در مداحی‌ها بی اعتنایی و بی حرمتی کنند گفت: این گونه افراد از ارزش‌های الهی به دور هستند.

وی افزود: شیعیان دست وحدت به سمت برادران مومن خود از اهل تسنن دراز می‌کنند و توقع داریم برادران اهل تسنن نیز در بین خودشان نیز اجازه ندهند، عده‌ای باعث برهم زدن این وحدت شوند.

وی با بیان اینکه بعضا مسئولان به این ولی نعمتان بی توجهی می‌کنند و من به نمایندگی از این مردم از مسئولان استان گیلان و شاید کشور گله مند هستم گفت: مگر مردم لاهیجان چه توقعی از شما دارند، عده ای به کشاورزی برنج مشغول هستند و شغل دوم اکثریت مردم چای است که هرسال، چای را می‌فروشند و با چه سختی باید پول خود را دریافت کنند.

وی با انتقاد از برخی اظهارات مسئولان درباره پرداخت پول چای با بیان اینکه شما می‌گوئید چای شمال فروش نمی‌رود، من می‌گویم که اگر چای فروش نمی‌رود چرا چای ایران این همه مشتری خارجی دارد اظهار کرد: سوال دیگر این است که چرا شما از خارج کشور چای وارد می‌کنید؟

حجت الاسلام شکری با اشاره به سخنرانی قبلی خود در تریبون نماز جمعه لاهیجان با بیان اینکه یکبار در همین تریبون اعلام کردم که اگر در سبدهای کالای ایام نوروز به جای چای خارجی، چای ایرانی بگذارید، دیگر چای ایرانی در انبارها نخواهد ماند گفت: خودتان تقویت کننده چای خارجی هستید که از هندوستان و سایرکشورها وارد می‌شود.

خطیب جمعه لاهیجان  با بیان اینکه یک مسئول در استان حکم پدر را دارد و پدر باید به فرزندانش محبت کند تصریح کرد: این چه نوع محبتی است که چند ماه از فروش چای توسط چایکاران می‌گذرد و از مجموع ۸۶ هزار تن چای که ۱۳۶ میلیارد تومان قیمت گذاری شده، تا به امروز ۲۶میلیارد تومان به کشاورزان بدهکار هستید.

وی با اشاره به اینکه کشاورز چایکار، زندگی اش از همین راه می‌گذرد و شغل دیگری ندارد افزود: شما که دلسوز هستید، واقعا ۲۶ میلیارد برای دولت خیلی زیاد است، پس چرا به خواسته به حق کشاورز بی توجه هستید.

خطیب جمعه لاهیجان با بیان اینکه این مردم نجیب داد و فریاد خود را به کجا برسانند و نمی‌خواهند در خیابان‌ها بریزند و تحصن کنند که موجب سوء استفاده دشمنان شود، افزود: از صبر و تحمل مردم سوء استفاده نکنید.

وی با بیان اینکه یکبار نشده که اول پیش پرداخت داده شود و یا پول خرید چای نقدی پرداخت شود گفت: مگر می‌شود پول نداشته باشید، پول وجود دارد ولی برنامه وجود ندارد و این نشانه عدم برنامه‌ریزی است.

خطیب جمعه لاهیجان با بیان اینکه من خیلی راحت از جانب مردم اعلام می‌کنم که بعضی‌ها دلسوز نیستند خاطر نشان کرد: اگر دلسوز باشید، پیگیر هم خواهید بود.

وی افزود: شما از کشاورز چای را خریدید، از نظر فقهی بررسی کنید که معامله‌ای صورت گرفته و پول آن هنوز  پرداخت نشده چه حکمی دارد، این گناهی است که از جانب مسئولان سرزده است.

امام جمعه شهرستان رودسر: وحدت حوزه و دانشگاه باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد

 به گزارش تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین محمد علی دستجردی امام جمعه رودسر در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با گرامیداشت شهادت آیت الله مفتح دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: توجه بیشتر و جدی تر به مقوله حدت این دو نهاد بزرگ ، موجب توسعه کشور در همه زمینه‌ها خواهد شد.

وی با اشاره به آغاز ثبت نام کاندیداهای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی گفت: دشمن در همه حال در تلاش برای برهم زدن آرامش در جامعه است و در انتخابات سال ۸۸ از این حماسه حضور سوء استفاده کرد و انتخابات را که اوج شکوه عظمت حضور ملت ایران بود دستمایه اغراض خود قرار داد و آن اتفاقات را رقم زد.

خطیب جمعه رودسر تصریح کرد: مردم باید هوشیار باشند و فریب توطئه‌های شوم دشمنان را نخورند و تلاش کنند کاندیداهای اصلح را انتخاب کرده و به او رأی دهند زیرا انتخاب افراد اصلح می‌تواند در تعیین سرنوشت یک دوره آنان نقش اساسی داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قتل عام شیعیان نیجریه و دستگیری و هتک حرمت به شیخ ابراهیم زکزاکی گفت: این اقدام ددمنشانه ارتش نیجریه نشانه اسلام هراسی آن‌ها است و در این جنایت هولناک ردپای استکبار جهانی در رأس آن‌ها آمریکای جنایتکار و اسرائیل غاصب کاملاً محسوس است.

حجت الاسلام و المسلمین دستجردی افزود: مجامع جهانی به‌ویژه سازمان ملل متحد باید هر چه سریع‌تر سکوت مرگبار خود را در این زمینه بشکند و عوامل این جنایت هولناک را مشخص کرده و محاکمه کند و در این راستا وحدت جهان اسلام ضروری است.

امام جمعه شهرستان رودسر با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم حضرت زینب (س) مبارزه با استکبار جهانی در همه زمان‌ها و مکان‌ها را از اصول بی بدیل انقلاب اسلامی خواند و افزود: در این راستا موضع کشورمان کاملاً مشهود است و با موضع‌گیری برخی افراد چیزی تغییر نمی‌کند.

امام جمعه موقت املش: بسته شدن پرونده پی ام دی پیروزی شیرینی برای ملت ایران بود

حجت‌الاسلام صفر علیپور امام جمعه موقت املش در خطبه‌های امروز نمازجمعه این شهرستان اظهار داشت: شیعیان نیجریه که اسلام را با انقلاب اسلامی و نام مبارک امام خمینی(ره) شناخته بودند به جرم این که نام گروه خویش را خمینیون و حسینه خویش را به نام حضرت ابوالفضل العباس(ع) نامگذاری کرده بودند و پیرو پیامبر(ص) و اهل بیت ایشان بودند؛ به‌صورت دسته جمعی مورد هجوم وحشیانه ارتش نیجریه قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه بیش از هزار نفر در این هجوم کشته شدند، افزود: دبیر کل جنبش اسلامی این کشور که در روز قدس امسال سه فرزندش ترور و شهید شدند در جنایت اخیر بر اثر اصابت سه گلوله مجروح شد و این درحالی است که قبل از ارتش مورد حمله وحشیانه گروه‌های تروریستی نیجریه بود و همه این جنایت‌ها با سکوت مجامع بین المللی همراه شد ولی ما این جنایت‌ها رامحکوم می‌کنیم و آزادی هرچه زودتر دبیر کل جنبش اسلامی نیجریه را خواستاریم.

امام جمعه موقت املش تصریح کرد: بسته شدن پرونده پی ام دی پیروزی شیرینی برای ملت ایران بود که پس از ۱۲ سال پیروی از فرامین مقام معظم رهبری و تحمل همه سختی‌ها و ایستادگی نمایندگان این مردم در دولت، دشمن اصلی با در دست داشتن همه گزینه‌های روی میز عقب نشینی کند و عدم انحراف ایران اسلامی در مسائل هسته‌ای را بپذیرند، گرچه ۱۲ سال بر ما ظلم شد و ۱۰ تحریم سخت را مقاومت و ایستادگی کردیم اما عقب نشینی نکردیم.

حجت‌الاسلام علیپور اظهار کرد: گروه‌های تروریستی داعش و تکفیری و وهابی دشمنان ما ایجاد کردند و تربیت کردند و آموزش دادند و به جان مسلمانان انداختند تا از این طریق با اسلام مبارزه کنند و جلوی نفوذ و گسترش اسلام و انقلاب اسلامی ایران را بگیرند و به اهداف پلید خود برسند.

امام جمعه موقت املش گفت: ملت ایران هرگز در برابر استکبار کوتاه نخواهد آمد و خدا را شاکریم که پیرو مقام معظم رهبری هستیم و از انقلاب و اسلام در برابر دشمنان دفاع می کنیم و بر این مقاومت و ایستادگی افتخار می کنیم و به خود می بالیم و باید دقت کنیم که کاری نکنیم مایه خوشحالی دشمنان را فراهم کنیم و خوب فکر کنیم و با دقت عمل کنیم.

امام جمعه موقت املش ضمن گرامیداشت روز تحقیق و پژوهش اظهار کرد:  از همه پژوهشگران در زمینه‌های مختلف که عمر گرانمایه خویش را در راه پژوهش سپری می‌کنند و باعث رشد و پیشرفت کشور عزیز ایران می‌شوند،قدردانی می‌شود.

امام جمعه موقت املش گفت: ۲۷ آذر سالروز شهادت دکتر مفتح  روز وحدت بین حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است و چه بسیار دانشجویانی که در کنار و یا پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه به تحصیل علوم اسلامی در حوزه می‌پردازند و یا برعکس طلابی که در دانشگاه مشغول تحصیلات دانشگاهی‌اند.

امام جمعه موقت املش گفت: هشتم ربیع الاول سالروز شهادت آقا امام حسن عسگری(ع) به دست معتمد عباسی از طریق مسموم شدن و به امامت رسیدن آقا امام زمان(عج) در سن پنج سالگی است.

امام جمعه آستانه اشرفیه: شعارهای انقلاب در قالب قانون اساسی تبلور پیدا کرده است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ساجدی امام جمعه آستانه اشرفیه، با اشاره به فرارسیدن زمان ثبت‌نام کاندیدای انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گاهی اظهارات تندوتیزی از ناحیه برخی اشخاص مطرح می‌شود و در این روزها شاهد بودیم که برخی از شخصیت‌ها، محافل حقوقی و سیاسی در مورد نقش و اختیارات خبرگان رهبری در زمینه نظارت بر رهبر اظهارنظر کردند و از جمله یک عزیزی علی‌رغم نفوس قانونی فقهی و دینی اعلام فرمودند که خبرگان بر رهبر نظارت ندارد.

وی افزود: نمی‌دانم این دست از اظهارات با چه هدف و بر چه مبنایی صورت می‌گیرد و آیا نمی‌خواهید مشارکت بیشتر مردم را پای صندوق‌های رأی بیاورید و اگر مردم چنین تلقی را بپذیرند که خبرگان به‌عنوان مهم‌ترین نهاد قانونی در ارتباط با مقام رهبری از حق نظارت برخوردار نیست به چه انگیزه‌ای باید انتخابات را جدی گرفته و پای صندوق‌های رأی بیایند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه مسئولان باید مردم را برای حضور حداکثری در انتخابات ترغیب کنند افزود: آیا مقامات و شخصیت‌های مختلف وظیفه دارند تنور انتخابات را گرم و اعتماد مردم را جلب و زمینه مشارکت بیشتر مردم در انتخابات را فراهم کنند یا با بعضی از اظهارات نسنجیده و مخدوش مردم را ناامید و سرد کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ساجدی خاطرنشان کرد: مشابه این اتفاقات در زمان برگزاری نخستین انتخابات خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۱ از ناحیه برخی افراد صادر شد که امام با آن‌ها برخوردی قاطع کرد و آن زمان امام برخلاف این زمزمه‌ها فرمود “خبرگان تقویت رهبری است” آیا رهبری که با اختیارات وسیع قانونی بدون نظارت اعمال ولایت می‌کند از مصونیت بیشتری برخوردار است یا رهبری که جمعی از خبرگان منتخب ملت بر اساس حق قانونی و شرعی بر او نظارت می‌کنند؟

وی بابیان اینکه این چه تصویری است که می‌خواهیم از رهبر معظم انقلاب و نظام جمهوری اسلامی به دنیا معرفی کنیم اظهار کرد: برای جوانان‌مان چه توجیهی داریم که بگوییم رهبر مشمول قانون نیست و فوق قانون و نظارت است؛ این‌ها مبنای فقهی، حقوقی ندارد و بر اساس نرم‌های مدیریتی نیز قاب توجیه نیست و در مدیریت به هرکسی که اختیار می‌دهید باید از او مسئولیت نیز بخواهید و نظارت کنید.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با اذعان به اینکه شعارهای انقلاب در قالب قانون اساسی تبلور پیدا کرده است خاطرنشان کرد: یکی از شعارهای مردم در انقلاب حکومت اسلامی بود که به پیشنهاد بعضی از رهبران و شخصیت‌های روحانی مانند آیت‌الله مطهری، امام (ره) پذیرفتند که این شعار به جمهوری اسلامی تغییر یابد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ساجدی بابیان اینکه امام خمینی (ره) فرمودند که از مبانی جمهوری اسلامی دفاع کنید اظهار کرد: چرا تفسیری خلاف مبانی انقلاب به جامعه تحویل می‌دهیم و متأسفانه عده‌ای که این سخنان را بیان میان می‌کنند در اوایل انقلاب یا به دنیا نیامده بودند یا دوران گردو بازی را سپری می‌کردند یا اگر هم از بزرگان بودند با امام و انقلاب همراه نبودند یا رفیق نیمه‌راه بودند.

خطیب جمعه آستانه‌اشرفیه افزود: صاحب‌نظران شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی ما آن‌طور که امام مطالبه و درخواست کردند از مبانی صحیح جمهوری اسلامی بر اساس موازین درست فقهی، حقوقی و کارشناسی دفاع کنند.

وی با اشاره فرارسیدن هفته وحدت گفت: در سایه بیداری مردم و ذکاوت رهبر معظم انقلاب و مسئولان، پیروان مذهب‌های اسلامی در ایران اسلامی رفتاری برادرانه با یکدیگر داشته و در کنار سایر مذاهب به رسمیت شناخته‌شده کشور زندگی و حقوق خصوصی آن‌ها در بخش‌های مختلف از جمله در بخش‌های قضایی اجرا و تا حدودی در حقوق عمومی نقش و جایگاه آن‌ها به رسمیت شناخته‌شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ساجدی به جایگاه وحدت اسلامی به‌‌ویژه در دنیای امروز اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران باید بر اساس یک برخورد منطقی واقع‌بینانه به سیاست‌گذاری در زمینه تعامل با اهل تسنن بپردازد تا از نفوذ عوامل بیگانه وسوسه‌های دشمنان اسلام جلوگیری کند.

وی بابیان اینکه باید بین مسائل تاریخی و اعتقادی واقعیت‌های امروز دنیا و مصلحت مسلمانان تخفیف قائل شد گفت: یکی از مصادیقی که رهبر معظم انقلاب در ماه‌های اخیر به آن تأکید داشتند این بود که خدای‌نکرده عوامل نفوذی به اختلافات مذهبی پیروان مذاهب دامن نزنند و مسئولان نظام و مردم نیز باید به‌طورجدی به این مسئله توجه کنند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه تأکید کرد: در شرایطی که دشمنان آگاه و دوستان نادان و مغرض ما چهره نادرستی از اسلام در دنیا به تصویر می‌کشند ما باید با تأکید بر چهره رحمانی اسلام و سیره رسول اکرم (ص) تا به آسیب‌ها و تهدیدهای درونی و بیرونی در جهان اسلام مبتلا نشویم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ساجدی با اذعان به اینکه شیعه مذهب حق و ادامه‌دهنده راه پیامبر اکرم (ص) است اظهار کرد: اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) صلاحیت و شایستگی زعامت امت اسلامی را دارند و از نظر تاریخی عواملی که این جریان اصیل را منحرف کردند با استدلال‌های مستند و متقن به لحاظ ما محروم‌اند ولی چرا باید مسلمانان امروز، تحت تأثیر مسائل تاریخی و ظلمی که در یک مقطع تاریخی به اهل‌بیت پیامبر (ص) روا داشته شد باهم اختلاف داشته و رابطه آن‌ها مبتنی بر خصومت باشد به‌طوری‌که دست به کشتار یکدیگر بزنند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه افزود: تکلیف ما باکسانی که با عقاید اسلامی و اعتقادی مخالف‌اند کاملاً مشخص است ولی افرادی که در ظاهر رفتاری فریبکارانه و ریاکارانه دارند و در پی تحقق نقشه‌های شوم و منفعتی خود هستند نمی‌توان به‌درستی آن‌ها را شناخت.

وی با گرامیداشت میلاد حضرت مسیح (ع) افزود: مسیحیان در کشور ما نمونه‌ای از هم‌زیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان در یک کشور اسلامی است و سال‌ها و قرن‌ها مسیحیان در کنار مسلمانان در کشور در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و در نظام اسلامی ما، پیروان ادیان آسمانی و رسمی، از حقوق شهروندی از جمله نمایندگی در مجلس شورای اسلامی برخوردارند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ساجدی به فرارسیدن شب یلدا اشاره کرد و گفت: پیشوایان اسلام سنت‌های مطلوب و پسندید ملی هر قوم را محترم می‌شمارد و از دیدگاه حقوقی و فکری بسیاری از احکام معاملات در فقه اسلام و برمبنای عقلایی تأییدشده و در مواردی مانند سنت ملی که دارای آثار مثبت اجتماعی نه‌تنها نباید با آن مقابله کرد بلکه باید تشویق نیز شود.

خطیب جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به بخش‌های از کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران از شهید مطهری تصریح کرد: ما نه‌تنها باید با احساسات ملی مردم مخالفت نکنیم بلکه باید به آن‌ها احترام بگذاریم اما برخی ممکن است بر اساس بعضی نگرانی‌ها ازجمله نگرانی اینکه با به رسمیت شناختن این سنت‌ها موجب بدعت در اسلام شود تلقی و برخورد سخت‌گیرانه‌ای در این زمینه دارند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به فرارسیدن هفته حمل‌ونقل و راهداری با انتقاد از رفتار دوگانه دستگاه‌های مربوطه با آسیب دیدگان جاده‌ای گفت: متأسفانه در مواردی که براثر بی‌احتیاطی مردم آسیبی به تجهیزات راهداری وارد می‌شود آن‌ها بلافاصله جریمه را دریافت می‌کنند که در موارد عکس و زمانی که حادثه‌ای براثر نقص‌های راهداری حادثه‌ای رخ می‌دهد نیاز به عمر نوح، گنج قارون و صبر ایوب است تا مردم بتوانند به‌حق خود برسند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد