گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
دسامبر 15, 2012 کد خبر : 14827 دسته‌بندی نشده

شهرداري و شهروندان

نگاهی به روند عدالت اجتماعی در شهر

نگاهی به روند عدالت اجتماعی در شهر

اختصاصی گیلانیان : گسترش شهرها، افزایش جمعیت ، بافت های فرسوده ، سازه های سربه فلک کشیده و . . . ساختار نامنظم شبکه های اصلی شهرهای گیلان زمین را تشکیل داده اند که جدا از موقعیت جغرافیایی و ساختار سیاسی خود ، به کانون ناسازگاری اجتماعی تبدیل شده که به دنبال آن تباهی محیط زیست ، ازدحام ترافیکی و رشد حاشیه نشین ها را به همراه داشته است .

عدم توانایی در پاسخگویی به نیاز شهروندان نقطه آغازین برای پیدایش نابرابری های مختلف می باشد . این نابرابری ها در وهله نخست در معیارهای زندگی بازتاب می یابند و در رقابت بر سرمنابع و با قطبی کردن تخصیص اعتبارات روز به روز در نهادینه کردن شکاف طبقاتی نقش مهمی ایفا می کنند . بنابراین تقسیمات درون شهری صحیح و همه جانبه یکی از عوامل موثر در نحوه توزیع کاربری های خدماتی با توجه به الگوی سلسله مراتبی آنهاست .

“عدالت اجتماعی” در شهر ، زمینه ساز حفظ منافع گروه های عام و خاص به منظور گسترش بهینه منابع شهر ، درآمدها و هزینه هاست تا در راستای راهبرد “فقر زدایی” گام برداریم و در چشم اندازهای ترسیم شده ، نظاره گر تبعیضات اجتماعی نباشیم . این امر محقق نمی شود ، مگر اینکه مجموعه شهرداری و شورای شهر از چابکی و سرعت لازم برخوردار بوده و با ارائه خدمات انعطاف پذیر و نیروی کاری کاردان و دانش پذیر در کنار ساختار مدیریت صحیح به سمت و سوی مطلوب هدایت شود . اما کدام ساختار مدیریتی؟!

ساختاری که به جای مدیریت واحد شهری ، دائماً با داشتن حواشی مختلف در طول خدمت و البته پیوندهای عمیق خویشاوند سالاری و گاهاً به دور از تخصص  در حیطه فعالیت های فنی – اجرایی به شعارها بسنده می کند و شاید راه  گریز از طوفان و گرداب مشکلات بزرگ شهری همچون رشت را در عدم پاسخگویی به افکار عمومی ، به دنبال مقصر بودن و در نهایت به نوعی شانه خالی کردن از مسئولیت را سرلوحه کار خویش قرار می دهد ! کاستی های موجود در رشت نتیجه کمبود خلاقیت در حوزه تصمیم گیری هاست و می بایست تولید فکر و ایده های نوین محور تحولات آینده شهر باشد ، هرچند عده ای از اعضای شورای شهر  در تغییر مواضع پیرامون حمایت و یا عدم حمایت از شهرداران به اصطلاح منتخب خویش در بازه های زمانی خاص(!) استاد بلامنازع اند و گویا دیدگاه های سنتی با بینشی انحصاری حلقه جدا نشدنی برایشان محسوب می شود !

از سویی دیگر رفتار حاکم مابانه شهرداری با مردم که نشأت گرفته از نوعی تفکر قدیمی نسبت به ارتباط مردم و شهرداری است باعث می شود که بیگانگی بین مردم و پروژه های شهری ایجاد شود و روابط ناسالم گوی سبقت را از روال معمول اداری بگیرد و تنها ثمره این بحران بی توجهی مردم به آینده شهر و عدم مشارکت در طرحهای شهری خواهد بود و این موضوع در نزد اذهان عمومی نقش خواهد بست که : “ساختار شهرداری هدفش نه ساماندهی امور شهری بلکه پر کردن خزانه خود است !!!”  کافیست کمی در صف های مربوط به امور اداری شهرداری بایستیم تا میزان رضایت مردم را به وضوح ببینیم ! آیا شهرداری تنها با توسل به کمیسیون های ماده ۵ و ماده ۱۰۰ خواهد توانست قدرت خود را در ساماندهی وضعیت شهر به رخ شهروندانش بکشد؟ به راستی به چه میزان حفظ کرامت شهروندان در روند انجام امور اداری این نهاد  مدنظر مسئولان ذیصلاح می باشد؟

در پایان امیدواریم تا مدیریت واحد شهری در حد شعار باقی نماند و شاهد مدیریت تشریفاتی و صوری نباشیم ، زیرا خدمت صادقانه و خردمندانه آثار ماندگاری بر جای خواهد گذاشت و ضمن برآوردن حدالاقل نیازهای شهروندان ، آرامش و امنیت بیش از پیش شهرمان را به دنبال خواهد داشت و در یک کلام :

عبادت به جز خدمت خلق نیست‏ …

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی