گیلانیان
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 24 September , 2022
آگوست 16, 2014 کد خبر : 29042 خبر ها

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

هر سه ساعت یک نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور فوت می‌کند

هر سه ساعت یک نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور فوت می‌کند

گیلانیان : قائم‌مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: هر سه ساعت یک نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور فوت می‌کند.

علیرضا جزینی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مبارزه با مواد مخدر از موضوع‌های اساسی در کشور است اظهار کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر با عضویت ۱۷ وزارتخانه تشکیل شده است و هر کدام بخشی از وظایف را به عهده دارند.

وی رئیس جمهور را رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر معرفی کرد و افزود: دبیرخانه ستاد مذکور هماهنگی با دستگاه‌های مختلف را به عهده دارد.

جزینی با اشاره به برگزاری نخستین نشست منطقه‌ای دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های منطقه یک و معاون حوزه ستادی گیلان، اصفهان، تهران، همدان، قم، مرکزی و مازندران در گیلان، بیان کرد: امسال هماهنگی منطقه‌ای به عنوان یکی از راهکارها در اجرای قوانین در نظر گرفته شده است.

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر هدف اصلی برگزاری نشست مذکور را رصد و تحلیل مواد مخدر در منطقه خواند و تصریح کرد: مقابله با باندهای قاچاق، شناسایی بسترهای آلوده، بررسی طرح جمع‌آوری معتادان، توسعه مشارکت‌های مردمی و گسترش سطح تبادل اطلاعاتی از جمله موضوع‌های مورد پیگیری در نشست منطقه‌ای دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های منطقه یک کشور است.

وی از همکاری یک‌هزار و ۸۵۱ سازمان مردم‌نهاد با ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشور خبر داد و گفت: نیاز است سازمان‌های مردم‌نهاد در زمینه مواد مخدر افزایش یابد.

جزینی بر استفاده از رسانه برای آموزش و پیشگیری از مواد مخدر تاکید کرد و یادآور شد: برگزاری نمایشگاه پیشگیرانه در نشست مذکور بررسی می‌شود.

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه راه‌اندازی کمیته زنان و پیش‌سازها در دستور کار این ستاد است، خاطرنشان کرد: بررسی راهکارهای اشتغالزایی و حرفه‌آموزی معتادان در نشست منطقه‌ای دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های منطقه یک کشور بررسی می‌شود.

وی به جمع‌آوری معتادان متجاهر اشاره کرد و افزود: معتادان مذکور را می‌توان در مراکز ماده ۱۵ نگهداری کرد.

جزینی هزینه نگه‌داری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۵ را به عهده ستاد مبارزه با مواد مخدر دانست و اظهار کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر بر اجرای ماده ۱۶ و راه‌اندازی مراکز نگه‌داری معتادان متجاهر تاکید دارد.

*مقابله با کارگاه‌های ساخت شیشه

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مقابله با کارگاه‌های ساخت شیشه امسال در دستور کار است، خاطرنشان کرد: سال گذشته تعداد پنج کارگاه تولید مواد مخدر از نوع شیشه در گیلان منهدم شد ضمن اینکه یک کارگاه تولید مواد مخدر شیشه در سال جاری در این استان منهدم شده است.

وی از جمع‌آوری ۱۲ هزار و ۷۰۰ نفر معتاد سال گذشته در گیلان خبر داد و بیان کرد: سه ماه نخست امسال تعداد ۵ هزار و ۲۸۴ نفر معتاد در استان جمع‌آوری شدند و این تعداد نسبت به سال گذشته ۶۵ درصد افزایش داشته است.

*۵۰ درصد جرایم گیلان توسط معتادان متجاهر انجام می‌شود

جزینی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از جرایم در گیلان توسط معتادان متجاهر انجام می‌شود، افزود: معتادان متجاهر در توسعه جرایم خرد تاثیرگذار هستند.

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در هر سه ساعت یک نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور فوت می‌کند.

وی با بیان اینکه افراد فوتی به دلیل مصرف مواد مخدر ۳٫۹۳ درصد در سال‌های ۹۱ و ۹۲ در کشور کاهش پیدا کرده است، یادآور شد: هدف ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشگیری از مرگ و میر افراد است.

جزینی خواستار جلوگیری از فعالیت مراکز غیر مجاز درمان معتادان در گیلان شد و خاطرنشان کرد: گیلان پنجمین استان دارای مراکز غیر مجاز درمان معتادان در کشور است.

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به تعامل دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی در راه‌اندازی مراکز مجاز ترک اعتیاد، اظهار کرد: تلاش شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در زمینه مذکور موثر است./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی