گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
ژانویه 5, 2013 کد خبر : 16128 خبر ها

آتش سوزي در مدارس :

هشداری که آموزش و پرورش گیلان به آن توجه ندارد !!

هشداری که آموزش و پرورش گیلان به آن توجه ندارد !!

اختصاصی گیلانیان : امسال در مدارس کشور دو حادثه آتش سوزی رخ داد که در حادثه اول ۲۸  دانش آموز در مدرسه روستای شین آباد پیرانشهر دچار سوختگی شدند و عده‌ای نیز جان خودشان را از دست دادند و حادثه دوم در یکی از مدارس روستای طبسین شهرستان نهبندان رخ داد که خوشبختانه هیچ خسارت جانی در پی نداشته است .

اگر چه گیلان در حوادث آتش سوزی مدارس معلم فداکار شفتی ، روانشاد حسن امیدزاده و آتش سوزی در مدرسه غیر انتفاعی … رشت که منجر به جان باختن شش تن از دانش آموزانش شده را در کارنامه خود دارد که آرامگاه ابدی شان در مدخل باغ رضوان رشت آینه عبرت مدیران است ولی به نظر می رسد استان از این حوادث درس نگرفتنه‌اند و همچنان بی مهابا در صدد رواج مدارس غیر انتفاعی غیر استاندار هستند در حالیکه اگر متولیان آموزش و پرورش هر از گاهی توفیق زیارت اهل قبور نصیب شان شود باید از منظره ورودی سازمان باغ رضوان – تازه آباد – رشت پند بگیرند و مراقب باشند تا تاریخ تکرار نشود و خانواده ها را مثل خانواده های این گل های پرپر شده داغدار نکنند .

این تذکر بدان جهت آورده شد که از شواهد و قرائن چنین بر می‌آید آموزش و پرورش نه تنها از دو آتش سوزی در مدارس استان پند نگرفته بلکه حوادث اخیر را چندان با اهمیت نمی داند و اصلا اعتقادی به نصایح و تذکرات انبیا و بزرگان ندارد که : مؤمن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود ؛ و همه این ها را صرف عمل دیگران تدریس می کند در حالیکه آموزش و پرورش باید در عمل سرمشق دیگران باشد تا نفوذ کلام و تأثیر عمل در عمق جان متعلمان که مدیران آینده جامعه را تشکیل می دهند ، بنشیند .

طبیعی است که آموزش و پرورش با توجه به نوع مسئولیتش باید از این حوادث پند بگیرد و با تدابیر تدابیر هوشمندانه در صدد حفظ جان سرمایه های آینده کشور و امانت های مردم که حاصل عمرشان است، باشد و مراقب باشد تا بر اثر سهل انگاری و بی توجهی موجد این قبیل حوادث دلخراش که باعث تألم کشور و مردم خود نشود .

متأسفانه از شواهد و قراین چنین بر می‌آید آموزش و پرورش گیلان به ویژه رشت برغم حوادث مذکور و تأثرات عمومی و اعتراض های نمایندگان تا مرحله استیضاح وزیر آموزش و پرورش حساسیتی در این مهم ندارد و همچنان اجازه می دهد مدارس غیر دولتی در اماکن مسکونی با شرایط بسیار نازل و غیر استاندارد ایجاد شود .

البته در این کار نوسازی مدارس به جهت تأیید این اماکن و شهرداری به جهت نقض حقوق شهروندی و موافقت با استقرار اماکن آموزشی در فضای مسکونی ضمن سلب آسایش شهروندان بچه های مردم و شهروندان را در معرض خطر جدی قرار می دهند و به هیچ اعتراضی هم توجه نمی‌کنند.

وقتی مدارس غیر انتفاعی مطابق عکس در محلات مسکونی و در داخل خانه مسکونی و کوچه های تنگ با امکانات محدود و متناسب با ساکنان محل ایجاد می شود به دلیل مسکونی بودن مکان از محوطه کافی برای بازی بچه ها ، فضای کار آموزشی فرهنگی مناسب ، پله و دروازه اضطراری برای فرار در مواقع بروز خطر و خیلی چیزهای دیگر محروم است در صورت بروز کوچکترین حادثه ضمن ایجاد خطر برای اهالی محل امکان فرار و یا کمک رسانی و امداد و نجات را بسیار مشکل یا غیر ممکن می سازد .

از آموزش پرورش که مرکز آموزش باید و نباید ها و پرورش عالمان اهل عمل است انتظار می‌رود بدور از شعار مقید به این باشد که “علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد” نه اینکه منتظر باشد تا اتفاقی رخ دهد سپس در صدد رفع آن بربیاید که به تجربه ثابت شده جبران مافات میسر نخواهد بود کما اینکه درمان درد ۱۵ ساله روانشاد حسن امیدزاده و یا تسکین آلام شش خانواده دانش آموز هرگز عملی نخواهد بود .

اخبار مرتبط

نظرات

  • هشدار، معمولن برای آدمایی خوبه که گوش هاشون حرف حساب مردمو می شنوه و یاد می گیرن تا درست عمل کنن . ولی مدیریت آموزش و پرورش گیلان شاید جور دیگه فکر می کنه و پیش خودش می گه همه باید از ما یاد یگیرن نه این که ما از دیگرون یاد بگیریم. اگه هم اتفاقی برا بچه های مردم افتاد راه عذرخواهی و همدردی همیشه بازه!. مهم اینه که بچه های ما چیزیشون نشه،بقیه رو ولش.

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی