گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
فوریه 6, 2012 کد خبر : 6605 خبر ها

هشدار گازی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس به دولت :

احتمال قطع گاز در استانهای شمالی کشور

احتمال قطع گاز در استانهای شمالی کشور

گیلانیان : ترکمنستان صادرات گاز به ایران را به نصف کاهش داد. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ضمن هشدار به دولت در این باره گفت: «باید سریعا وزارت نفت و شرکت ملی گاز وارد عمل شوند و این اقدام را به نوعی جبران کنند که مشکلی برای هموطنانمان در شمال کشور ایجاد نشود.»
ترکمنستان صادرات گاز خود به ایران را به نصف کاهش داده است. این امر در گذشته هم اتفاق افتاده بود که باعث ایجاد بحران کمبود گاز در فصل زمستان شده بود.در شرایط عادی باید روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از مسیر سرخس- دولت آباد گاز طبیعی توسط ترکمنستان به ایران صادر شود. با این وجود، این کشور همسایه صادرات گاز طبیعی به ایران را روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب کاهش داده است.
عماد حسینی نماینده قروه و سخنگوی کمیسیون انرژی در گفتگو با فرارو در پاسخ به این پرسش که آیا قطع صادرات گاز توسط ترکمنستان بحرانی برای کشور ایجاد خواهد کرد، گفت: «ترکمنستان سال‌های گذشته هم این کار را انجام داده بود و الان با توجه به اینکه فصل سرماست من تعجب می‌کنم که کشور ترکمنستان دوباره چنین اقدامی را برای کاهش صادرات انجام داده است.»
حسینی ادامه داد: «شرکت ملی گاز باید این موضوع را از ابتدا رصد می‌کرد و تعهدات را به نحوی امضا می کرد که چنین مشکلی رخ ندهد. چند سال پیش هم چنین اقدامی رخ داد و افت فشار گاز در کشور مزید علت شد تا شمال کشور با مشکل مواجه شود.»
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس افزود: «حالا من فکر می‌کنم سریعا وزارت نفت و شرکت ملی گاز باید وارد عمل شوند و این اقدام را به نوعی جبران کنند که مشکلی برای هموطنانمان در شمال کشور ایجاد نشود.»
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ما می‌توانیم از داخل مشکل را حل کنیم، گفت: «ما تمهیدات گازی را برای این مساله اندیشیده‌ایم و با توجه به اینکه مصارف مختلفی در کشور وجود دارد می‌توانیم جایگزین کنیم و اگر میزان مصرف در کشور بالا رود بتوانیم با کاهش برخی از مصارف غیر ضروری و توقف برخی صنایع مشکل را حل کنیم.»
سخنگوی کمیسیون انرژی افزود: «می‌توان با توجه به اینکه برخی از صنایع ما دو منظوره است و می‌توان از گازوئیل به جای گاز استفاده کرد با جایگزین کردن انرژی در این بخش، تمیهیدات لازم اندیشیده شود و تا با برودت بیشتر در روزهای آینده، مشکل خاصی به وجود نیاید.»
حسینی در پایان گفت: «بحث قطع گاز توسط ترکمنستان بحث محفوظی است و باید برای همیشه این مساله حل شود. ترکمنستان مدعی است که سیستمش را تعمیر اساسی می‌کند اما زمان این کار فصل سرما نیست و این اتفاق باید هر چه سریعتر پیگیری شود و طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی با ترکمنستان برخورد شود.»

اخبار مرتبط

نظرات

  • ملت هوشیار باشند
    دست آمریکا را در این کار ببینند. با این کار می خواهند انتخابات مارا تحت تاثیر قرار دهند
    نارضایتی بوجود بیاورند تامردم رااز فضای انتخابات دور نگه دارند

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی