گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
آگوست 3, 2011 کد خبر : 2061 دسته‌بندی نشده

به بهانه برپایی همايش سالانه روحانیون ، قبل از ماه رمضان :

همایش علماء و روحانیون و چند پیشنهاد

همایش علماء و روحانیون و چند پیشنهاد

گیلانیان : همایش روحانیت استان گیلان ، سنت حسنه ای است که توسط مرحوم آیت الله شیخ صادق احسان بخش بنیان نهاده شد . هدف اصلی از برپایی جلسه فوق ، آشنایی مسئولین ارشد استان با مشکلات روحانیون مناطق مختلف استان و ایجاد فرصت مناسبی برای دیدار مجدد روحانیت با یکدیگر و استفاده از تجربیات دیگران بود . این گردهمایی معمولا قبل از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و ماه محرم هر سال برگزار می گردد و پذیرای اکثر روحانیان گیلانی مستقر در شهرها و روستاها می باشد .

همایش روحانیون استان گیلان ، پس از انتصاب نماینده محترم ولی فقیه ؛ حضرت آیت الله شیخ زین العابدین قربانی ــ که از دانشمندان نامدار ایران و جهان اسلام به شمار می روند و صاحب تالیفات فراوان می باشند ــ تداوم یافت و همچنان با اهتمام ویژه ای ، استمرار دارد .

روز پنج شنبه ششم مرداد ماه امسال ، مصلای بزرگ امام خمینی(ره) شاهد برپایی همایش یاد شده ، قبل از ماه مبارک رمضان بود . جمع زیادی از روحانیون از سراسر استان در شهر رشت گرد هم آمدند تا به رهنمودهایی نماینده ولی فقیه گوش فرا داده و با کسب اطلاعاتی تازه به سوی محل های زندگی و فعالیت خود بازگردند .

برپایی چنین همایشی مستلزم برنامه ریزی دقیق جهت فراهم سازی بودجه مورد نیاز و انجام تدارکات لازم برای اجرای چنین پروژه ی بزرگی است تا بتواند این مکان میزبان میهمانان زیادی از نقاط دور و نزدیک استان باشد . بدین خاطر جا دارد که از زحمات و تلاش های صورت گرفته توسط دفتر نماینده محترم ولی فقیه در استان گیلان و کلیه دست اندرکاران جلسه مذکور ، سپاسگزاری و قدردانی شود .

اینک جهت بهتر برگزار شدن آن در همایش قبل از ماه محرم ، پیشنهاداتی نیز ارایه می گردد ، که امید است مفید فایده باشد :

۱ ــ همایش به صورت کاملا تخصصی برگزار گردد .

به این معنا که از ورود افراد غیرروحانی و بی ارتباط به مجلس ــ تحت هر عنوان ــ به شدت جلوگیری شود . بهتر است قبلا به کلیه میهمانان اعلام شود که از آوردن فرد یا افراد همراه ، به جلسه فوق ، خودداری نمایند .

۲ ــ دعوت سخنران از تهران ــ خواه فرد مزبور مقامی داشته باشد یا نه ، روحانی باشد یا خیر ــ هیچ ضرورتی ندارد .

۳ ــ ایراد سخنرانی از سوی هیچیک از مسئولین محترم استان ــ استاندار ، امامان جمعه اصلی و موقت شهرها و… ــ هیچ ضرورتی ندارد . زیرا هدف از مجلس فوق این است که مسئولین در این جلسه ، فقط به سخنان روحانیان گوش بدهند و به مشکلاتشان رسیدگی کنند نه این که برای گروهی که کارش سخنرانی است ، به سخنرانی بپردازند !

۴ ــ از دعوت طلاب مبتدی و طلابی که هنوز لباس روحانیت نپوشیده اند و نیز کلیه افراد متفرقه ، جلوگیری گردد .

۵ ــ میهمانان ، صرفا بر اساس دعوت نامه و کارت شناسایی عکسدار ، راه داده شوند .

۶ ــ برای همه میهمانان صندلی گذاشته شود . چون امروزه اکثر اشخاص با مشکلات مختلف بدنی و انواع بیماری ها دست و پنجه نرم می کنند و نشستن روی زمین به مدت طولانی ، برایشان دشوار است .

۷ ــ برای هر همایش ، از میان روحانیون هر شهر ــ به طور نوبتی ــ نماینده ای انتخاب شده و او با جمع آوری نظرات ، پیشنهادات ، مشکلات شخصی و محلی روحانیت آنجا ، مطالب گردآوری شده را پس از تنظیم ، حذف نکات زاید و تکراری و بازنویسی مناسب ، پشت تریبون رفته و به مدت ده دقیقه به حضور نماینده محترم ولی فقیه ، مسئولین حاضر و سایر میهمانان ، ارایه نمایند .

در این جلسه ، از شش شهر یا بیشتر ــ بر اساس زمان معین شده ــ می توانند به بیان نظرات خود بپردازند . سخنرانی ها باید صرفا از روی « نوشته » باشد و از بیان مطالب شفاهی یا فی البداهه ، پرهیز گردد تا از زمان همایش به طور مفید و کامل و بدون ایجاد خستگی در میهمانان ، بهره برداری شود .

۸ ــ جهت ایجاد تنوع در جلسه ، می توان از یک گروه تواشیح حرفه ای ، برای اجرای برنامه دعوت کرد که در فواصل زمانی میان سخنرانی ها ، به هنرنمایی بپردازند .

۹ ــ مسئولین حاضر در جلسه نیز به یادداشت کردن نظرات ارایه شده پرداخته و پس از انجام بررسی های لازم ، نتیجه را به در یک جلسه اختصاصی به محضر نماینده محترم ولی فقیه ، گزارش نمایند ، همانند شیوه ای که در دیدارهای عمومی با رهبر معظم انقلاب اسلامی رفتار می شود .

در همایش بعدی ، نمایندگان روحانیون شهرها ، می توانند از میزان رضایت خویش از رسیدگی شدن به مسایل شان توسط مسئولین یا عدم بررسی آن ها ، به نماینده محترم ولی فقیه ، گزارش دهند .

۱۰ ــ تنها سخنران اصلی این همایش ، نماینده محترم ولی فقیه در استان هستند که به ارایه رهنمودها ، نصایح و بیان راهکارهایی که صلاح می دانند ، می پردازند .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد