گیلانیان
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ Monday, 25 January , 2021
نوامبر 18, 2020 کد خبر : 80330 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

همکاری بسیج و بهداشت برای قطع زنجیره ویروس کرونا/قرارگاه ملی شهید سلیمانی در گیلان آغازبه کار کرد

همکاری بسیج و بهداشت برای قطع زنجیره ویروس کرونا/قرارگاه ملی شهید سلیمانی در گیلان آغازبه کار کرد

گیلانیان : قرارگاه شهید سلیمانی در گیلان به شیوه محله و خانواده محور به‌منظور قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و همچنین کاهش مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از آن در استان به همت بسیج و بهداشت آغاز شد.

طرح ملی «شهید حاج قاسم سلیمانی» به‌منظور مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور مبتنی بر برنامه «هر خانه یک پایگاه سلامت» در گیلان آغاز شد.

اهداف کلی اجرای این طرح بزرگ و ملی، مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ از طریق مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی است و اهدافی ازجمله قطع زنجیره انتقال ویروس و افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کاهش میزان بستری و مرگ‌ومیر و همچنین پوشش حمایتی از گروه‌های در معرض خطر را دنبال می‌کند.

به گفته ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست اجرایی طرح ملی مقابله با بیماری کووید ۱۹ در سالن اجلاس حوزه ریاست، ارائه مراقبت‌ها و خدمات ضروری بهداشتی به‌صورت حضوری و غیرحضوری، شناسایی زودهنگام بیماران، افراد در معرض تماس نزدیک و پاسخ سریع، قرنطینه خانگی و غیر خانگی و مراقبت از گروه‌های در معرض آسیب، توسعه درمان سرپایی و همچنین ارتقای کیفیت مراقبت‌های بستری از سیاست‌های تعریف‌شده در طرح ملی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است.

همچنین تشدید نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی و اعمال قانون، تست گسترده و هدفمند و هوشمند، قرنطینه خانگی و ره‌گیری هوشمند، آموزش، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی، حفاظت از گروه‌های آسیب‌پذیر، ایجاد محدودیت هوشمند و هدفمند و  تقویت فرایند درمان سرپایی و کاهش موارد بستری ازجمله راهبردهایی تعریف‌شده برای این طرح ملی است.

در طرح شهید سلیمانی وظایف متعددی تبیین و تقسیم‌شده که هرکدام از متولیان حوزه سلامت ازجمله بهداشت و بسیج وظایفی را بر دوش گرفته و در تلاش هستند تا با اجرایی کردن آن‌ها علاوه بر کنترل بیماری، قطع زنجیره شیوع ویروس و رفاه نسبی خانوارها را به دنبال داشته باشد.

جلب کمک‌های مردمی،سازمان‌ها و نهادها با مشارکت بسیج و توزیع در جمعیت آسیب‌پذیر و در معرض خطر بالا اعم از معیشتی و سلامتی از راهبردهای تعریف‌شده برای «تیم‌های حمایتی» در طرح ملی و بزرگ شهید سلیمانی بوده که مسؤولیت اصلی آن با بسیج مستضعفین است.

آن‌طور که سالاری مطرح کرده، بسیج، مردم، NGOها و دانشجویان جهت شناسایی و مراقبت افراد در مرکز تماس نزدیک و مراقبت در منزل «تیم‌های مراقبتی» این طرح بزرگ را تشکیل می‌دهند.

گفته‌شده مراکز ارائه خدمات تهیه و توزیع مواد غذایی واحدهای صنفی با مشارکت بسیج، هلال‌احمر، اصناف تعزیرات داوطلبین مردمی تیم‌های نظارتی این طرح بزرگ را تشکیل می‌دهند و مسؤولیت «تیم‌های نظارتی» به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بهداشت محیط و حرفه‌ای است که این مهم نیز با همکاری و مشارکت بسیج، هلال‌احمر و سایر دستگاه‌های مسؤول دنبال خواهد شد.

پیش از اجرای طرح ملی شهید قاسم سلیمانی، با همکاری نهاد ها و سازمان‌ها ازجمله سپاه و بسیج با دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در ماه‌های نخست شیوع بیماری کرونا، میزان ابتلا، بستری و جان‌باختگان ناشی از ویروس کرونا به اذعان سالاری کاهش چشمگیری داشت و این تجربه نشان می‌دهد که در طرح جدید نیز توفیقات مطلوب‌تری حاصل خواهد شد.

فرمانده سپاه قدس گیلان نیز که در اجرای طرح ملی و بزرگ شهید حاج قاسم سلیمانی به‌عنوان یکی از بازوان اجرایی این طرح مشارکت فعالانه دارد، می‌گوید که مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ای بر روی اقناع مردم در مواجهه با ویروس منحوس کرونا دارد و باید تلاش شود در تحقق این مهم با بیان واقعیت‌ها اثرگذار باشیم.

سردار محمد عبدالله پور با بیان اینکه باید عاشقانه، جهادی، همدلی و با تدبیر به موضوع مقابله با ویروس کرونا نگریسته شود، افزود: سپاه تمام امکانات و توان خود را در خدمت به مردم گرفته و تلاش است تا با کمک کردن به کادر سلامت در پیشگیری از ویروس منحوس کرونا نقش‌آفرین باشد.

وی با تأکید بر اینکه باید به کرونا در گیلان خاتمه داد، گفت: با گذشت حدود یک سال از شیوع ویروس کرونا در استان به نظر می‌رسد کرونا در گیلان و به‌ویژه برای مردم عادی شده و باید به‌گونه‌ای دیگر با آن برخورد شود.

فرمانده سپاه قدس گیلان با بیان اینکه باید تمام جمیعت گیلان از نزدیک ویزیت شوند و نباید صرفاً به ۴۰۳۰ راضی بود، تصریح کرد: طرح شهید سلیمانی یک طرح پیشگیری است و سپاه در این طرح اگر نیاز به تأمین مایحتاج و حتی غذای گرم مردم کم‌بضاعت نیز باشد آماده است تا غذای گرم طبخ و بین نیازمندان  توزیع کند.

عبدالله پور با بیان اینکه ۸۱ درصد هزینه‌های دوران جنگ تحمیلی به‌صورت مردمی اداره می‌شده، خاطرنشان کرد: باید مقابله با بیماری منحوس کرونا نیز مردمی‌شود و اینکه صرفاً سیستم دولتی برای مقابله با ویروس کرونا بسیج شوند، مهار این ویروس وحشی غیرممکن است.

وی به مقوله آموزش و لزوم استفاده از تمامی امکانات در ارائه آن تأکید کرد و گفت: در حال حاضر تنها راه ممکن برای مقابله با ویروس کرونا پرداختن به موضوع پیشگیری است و باید با به‌کارگیری از صداوسیما، رسانه‌های جمعی و سایر تریبون‌ها در تحقق آموزش و مقاوم کردن مردم در برابر ویروس اقدام کرد.

سالاری همچنین در ادامه به برگزاری نشست های مستمر در کنترل ویروس کرونا تأکید کرد و گفت: دبیرخانه ستاد اجرایی طرح شهید سلیمانی در دانشگاه علوم پزشکی آماده برگزاری نشست های کاربردی در این رابطه است و پیشنهاد می‌شود نشستی متناظر با آن مستمراً در شهرستان‌ها نیز تشکیل شود.

وی با تأکید بر اینکه هر هفته باید اقدامات انجام‌شده قابل‌سنجش و گزارش‌گیری باشد، تصریح کرد: همان‌گونه که در اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا، گیلان پیشرو بوده باید در طرح شهید سلیمانی نیز گیلان پیشگام باشد و این مهم یقیناً با مشارکت فعالانه و همه‌جانبه مردم و مسئولان دست‌یافتنی است.

مسؤول نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به اقدامات سپاه و بسیج در کنترل نسبی ویروس کرونا در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در موج‌های قبلی شیوع ویروس کرونا سپاه وارد کار شد و تلاش‌های سپاه به‌گونه‌ای بود که همه تصور می‌کردند اقدامات انجام‌شده از روی وظیفه است درحالی‌که تماماً اقدامات سپاه و بسیج لطف به مجموعه کادر سلامت بوده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی اسماعیلی با بیان اینکه سپاه امورات گسترده‌ای دارد اما اکنون تمام فعالیت‌های خود را معلق کرده تا بتواند پایداری سلامت را برای مردم به ارمغان بیاورد، افزود: وارد شدن سپاه و کمک کردن به کادر سلامت یک اقدام حکومتی نبوده بلکه مجاهدات گروه‌های فعال و جان‌برکف است که تنها هدفشان خدمت به مردم و کنترل بیماری کووید۱۹ است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون  تعاونی توزیع نمی شود

قابل توجه اداره صمت و اتاق اصناف گیلان:

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون تعاونی توزیع نمی شود

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

یکی از کرامات نماینده رشت:

مدیر مسئول :

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

کشف ۹۱۴ هزار قلم کالای احتکار شده پزشکی و بهداشتی در گیلان

فرمانده نیروی انتظامی گیلان خبر داد :

کشف ۹۱۴ هزار قلم کالای احتکار شده پزشکی و بهداشتی در گیلان

دولت برخی ازقوانین مصوب مجلس را اجرا نمی کند

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس :

دولت برخی ازقوانین مصوب مجلس را اجرا نمی کند

سوء مدیریت عامل اصلی نابسامانی وضعیت بورس

نماینده لاهیجان و سیاهکل :

سوء مدیریت عامل اصلی نابسامانی وضعیت بورس