گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
سپتامبر 19, 2014 کد خبر : 29889 خبر ها

وجود ۲۵۰۰ خانه‌توریستی غیرمجاز در گیلان

وجود ۲۵۰۰ خانه‌توریستی غیرمجاز در گیلان

گیلانیان : معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان گفت: ۵۰۶ اقامتگاه خانگی– توریستی روستایی مجاز در گیلان وجود دارد، این در حالی است که براساس شواهد و بررسی‌های میدانی، دست کم ۲۵۰۰ اقامتگاه خانگی – توریستی در روستاهای مختلف گیلان به مسافران خدمات رفاهی ارائه می‌دهند اما هنوز زیرپوشش اداره کل میراث فرهنگی قرار نگرفته‌اند.

حمیدرضا آذرپور در خصوص مسافرکاشانه‌ها اظهار کرد: طرح مسافرکاشانه، اقامتگاه‌های خانگی – توریستی یا خانه مسافر در گیلان، از سال ۷۶ و با هدف ایجاد امکانات رفاهی برای ماندگاری مسافر در مناطقی که قابلیت جذب گردشگر دارد، آغاز شد. اقامت گردشگران در اقامتگاه‌های خانگی – توریستی روستایی، در دنیا به ویژه کشورهای آسیای شرقی به عنوان “پذیرایی فامیلی” مرسوم بوده و در آن یک واحد اقامتی روستایی با حفظ ساختار سنتی و امکانات رفاهی مختص همان روستا، در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد اقامتگاه‌های خانگی – توریستی در روستاهای گیلان در چندسال گذشته علاوه بر رونق صنعت گردشگری، جان تازه‌ای به توسعه روستایی داده است.

آذرپور افزود: براساس آمارهای رسمی، ۵۰۶ اقامتگاه خانگی– توریستی روستایی و مجاز در گیلان وجود دارد، این در حالی است که براساس شواهد و بررسی‌های میدانی، دست کم ۲۵۰۰ اقامتگاه خانگی – توریستی در روستاهای مختلف گیلان به مسافران خدمات رفاهی ارائه می‌دهند اما هنوز زیرپوشش اداره کل میراث فرهنگی قرار نگرفته اند که درصدد شناسایی و ساماندهی آنها هستیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسافرکاشانه‌ها در دل طبیعت و روستاها قرار دارند افزود: گردشگران و مسافران علاوه بر استفاده از طبیعت بکر با اقامت در خانه مسافرهای روستایی، زندگی در روستا را برای مدت کوتاهی تجربه می‌کنند، همچنین تهیه و تدارک غذاهای محلی در این اقامتگاه‌ها برای گردشگران، بسیار جذاب بوده و در کنار معرفی این غذاها، صنایع دستی هم به عنوان سوغات گیلان به آنان ارائه می‌شود.

آذرپور خاطرنشان کرد: وجود چنین اقامتگاه‌هایی به مسافران روستاها فرصت می‌دهد تا در طول روز از بافت و مناطق مختلف روستا دیدن کرده و از نزدیک با آداب و رسوم و فرهنگ و سبک زندگی روستایی گیلان آشنا شوند. هزینه اقامت در این خانه‌ها معمولا کمتر از هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و اقامتگاه‌های شهری است. بیشتر مسافران و گردشگران برای فرار از هیاهوی زندگی شهری اقامت در روستاها را ترجیح می‌دهند.

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان با بیان اینکه نوروز امسال اقامت شب ۶ میلیون گردشگر در مجتمع های رفاهی و اقامتگاه‌های توریستی گیلان ثبت شد، افزود: فقط ۱۷ هزار نفر از این گردشگران در هتل‌ها، مجتمع ها و مهمانپذیرها اقامت داشته و حدود ۵ میلیون و ۹۸۳ هزار نفر از آنها اقامتگاه‌های خانگی- توریستی در روستاها را انتخاب کرده‌اند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ورود هر گردشگر داخلی به یک روستا به طور میانگین برای یک نفر و هر گردشگر خارجی برای ۱۰ نفر شغل ایجاد می‌کند، گفت: اگرچه ایجاد اشتغال گردشگری در روستاها، به میزان توسعه و امکانات آن روستا بستگی دارد اما ایجاد اقامتگاه‌های خانگی– توریستی روستایی تا حدود زیادی به تحقق این امر کمک می‌کند.

آذرپور با بیان اینکه اهالی روستا می‌توانند در کنار دیگر فعالیت‌های خود از جمله کشاورزی و دامپروری‌، با خانه هایی که تبدیل به اقامتگاه سنتی کرده‌اند، منبع درآمد دیگری برای خود دست و پا کنند، ادامه داد: از طرفی دیگر روستاییان می‌توانند صنایع دستی، غذاهای محلی و محصولات خود را در کنار این اقامتگاه‌های خانگی – توریستی به گردشگران بفروشند و به این ترتیب علاوه بر کسب درآمد، در وقت و هزینه رفت و آمد به شهر برای فروش محصولات خود صرفه‌جویی کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی