گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
می 11, 2014 کد خبر : 26952 خبر ها

وقتی پاداش و عیدی ۴ ماهه ۱۲۰ میلیون تومان باشد !!

وقتی پاداش و عیدی ۴ ماهه ۱۲۰ میلیون تومان باشد !!

اختصاصی گیلانیان : مدیر یکی از واحد های تولیدی استان که امروز تنها نامی از آن باقی ماند به مرحوم شهید احسانبخش گفت بسبب شدت کمبود نقدینگی قادر به پرداخت حقوق معوقه چند ماهه کارگران خود نیستیم و تولید ما نیز تعطیل است .

مرحوم احسانبخش در پاسخ گفت : حقوق و مزایا و حق ماموریت شما که بر قرار است دیگر نگرانی شما برای چیست ؟

برای تشریح ربط این مقدمه لازم است به اظهارات مختلف مقامات شهر رشت در زمان های مختلف توجه شود :

۱ – ۱۵ مهر ۹۲ دیار میرزا به نقل از دکتر جمشیدی ، رئیس شورای شهر رشت نوشت : “از شهروندان خواهشمندیم تا در پرداخت عوارض خود تعلل نکنند و مطئمن باشند که این عوارض حتما در خدمات‏دهی به خودشان بکار خواهد رفت“.

۲ – ۱۰ دی ۹۲ خبرگزاری فارس نوشت : “ محمدابراهیم خلیلی عصر امروز در جمع اعضای شورای اسلامی گفت : طبق بررسی‌های صورت گرفته، امسال بودجه شهرداری رشت حدود ۲۳۵ میلیارد تومان بود که تاکنون حدود ۷۸ میلیارد تومان تحقق یافته و باید تا پایان سال جاری ۱۰۰ میلیارد تومان محقق شود که بتوانیم حقوق پرسنل شهرداری و هزینه‌های جاری را پرداخت کنیم“.

۳ – شهرداری رشت از کثرت پرسنل مازاد به طرز بی سابقه و حیرت آور رنج می برد تا جائی که این امر باعث اعتراض شهردار در حضور نماینده مردم رشت به تاریخ : ۲۸ اسفند ۹۲ شد که : “ما در ساختار سازمانی خود به حدود ۶۰۰ نفر پرسنل نیاز داریم که در عوض ۲۳۰۰ نفر پرسنل داریم! یعنی به جای هر یک نفر حدود ۴ نفر نیروی اضافه داریم“!!

۴ – فارس در ۳ اردیبهشت ۹۳ به نقل از سخنگوی شورا اعلام کرد : “۱۴درصد بودجه سال ۹۲ هنوز محقق نشده است“.

در این گیر و دار که شهرداری رشت از یک سو با نیروی مازاد به میزان سه چهارم کل پرسنل مواجه است و از سوی دیگر نتوانسته بودجه سال ۹۲ خود را تا تاریخ سوم اردیبهشت تمام کمال وصول نماید ناگهان (تسنیم) به تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۹۳ می نویسد :

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت با انتقاد از دریافت پاداشهای کلان در وضعیت بد اقتصادی این شهر توسط برخی مدیران شهرداری، گفت: پاداش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیونی ریالی مدیریت شهری پیگیری میشود.

 شاید جالب تر از این خبر توضیحات قابل تامل معاون شهردار رشت به تاریخ ۱۶اردیبهشت ۹۳ باشد که ایشان “با اشاره به دریافت پاداش سالیانه توسط شهردار و مدیران شهرداری رشت، اظهار کرد: این پاداش‌ها بر اساس بودجه سال ۹۲ شهرداری است”.

این مقام علیرغم تصریح به عضویت شهردار در ۱۲ سازمان تابعه شهرداری، افزود: به استناد ماده ۲۶ آیین نامه استخدامی شهرداری های کشور مصوب ۱۲ آبان ۵۸ و تبصره ذیل آن و ماده ۳۷ آیین نامه استخدامی کارکنان شهرداری‌های کشور مصوب ۱۵ آبان ۸۱ پرداخت پاداش و عیدی سالانه به پرسنل شهرداری همانند سالیان گذشته و بر اساس قانون برای تقدیر از زحمات یکساله کارکنان صورت گرفته است.

ممکن است معاون محترم شهردار رشت نشنیده باشد : “چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن” ولی از آنجائی که شهرداری یک اداره خودکفای مردم نهاد است و بودجه آن توسط شهروندان تامین می شود جا دارد متولیان امر بمنظور جلب اعتماد شهروندان پاسخ قانع کننده ای برای سوال های شرح زیر افکار عمومی داشته باشند :

۱ – وقتی سخن از پرداختی پاداش و عیدی سالانه پرسنل شهرداری است طرح عضویت شهردار در ۱۲ سازمان تابعه شهرداری چه معنی می تواند داشته باشد ؟

۲ – تکلیف خوانندگان خبر باید روشن شود که این مبلغ بابت پاداش و عیدی است یا عضویت در ۱۲ سازمان تابعه ؟

۳ – معاونت محترم شهردار که به  ماده ۳۷ آیین نامه استخدامی کارکنان شهرداری‌های کشور مصوب ۱۵ آبان ۸۱ استناد می نماید با توجه به قید “در صورت وجود اعتبار” در این ماده چگونه با توجه به عدم وصول ۱۴ درصد بودجه سال ۹۲ اقدام به پرداخت چنین مبلغی می نماید ؟

۳ – حال رقم پرداختی چه بابت این باشد یا آن ، آیا وقتی ۱۴ درصد بودجه سال ۹۲ شهرداری تا اردیبهشت ۹۳ وصول نمی شود آیا پرداخت رقم های کلان الزامی است ؟ و اگر ضروری است چگونه و از کدام محل این کسر بودجه جبران می شود ؟

۴ – اگر این مبلغ مثل (عیدی و پاداش پرسنل شهرداری) است آیا همه پرسنل در این حد و یا با کمی اختلاف متناسب با سوابق خدمتی و مدرک تحصیلی دریافت نموده اند یا این پرداخت ویژه خواص است ؟

۵ – اگر مبلغ پرداختی بابت حق عضویت در هیئت مدیره سازمان های تابعه شهرداری است آیا شهردار در ساعات موظف خود که باید در شهرداری حضور داشته باشد در جلسات شرکت کرده و در حقیقت بابت این حضور دو مزد شامل یک حقوق شهرداری و یک حق الزحمه دریافت نموده است یا وقت شخصی و متعلق به خانواده اش را به شرکت در جلسات هیئت مدیره ها پرداخته که چنین رقمی به ایشان تعلق گرفته است ؟ علی القاعده صورتجلسات سازمان ها باید پاسخگوی این ابهام باشد !

۶ – شهردار رشت چقدر حقوق می گیرد که :

الف – وفق ماده ۲۶ مورد استناد معاونت شهرداری بر مبنای حقوق وی تنها عیدی و پاداش ایشان از پنج‌شنبه هفتم آذرماه ۹۲ – روز معارفه – تا پایان اسفند ۹۲ به ۱۲۰ میلیون تومان می رسد ؟

ب – وقتی پاداش و حق الزحمه شهردار برای مدت ۴ ماه به این مبلغ برسد حقوق ، مزایا و پاداش و عیدی یک ساله ایشان چقدر خواهد شد ؟؟!

متن مواد مورد استناد معاون شهرداری جهت اطلاع عموم در پایان مذکور است

۷ – با توجه به اینکه عضو هیئت مدیره سازمان های تابعه تنها شخص شهردار نیست خوب است شهروندان بدانند غیر از شهردار چند مقام دیگر از این رقم های کلان متنعم شدند ؟

۸ – وقتی شهرداری رشت در دهه ۷۰ با توجه به قلت نیرو و امکانات یک شبه میدان گیل و امام حسین را ایجاد می نماید ولی همین اداره خدمات رسان در پایان سال ۹۲ قریب به یک ماه آماده سازی یک دوربرگردان غیر اصولی در بلوار خرمشهر را معطل می نماید و آسفالتش را نیز پس از دو ماه و اندی زمان نیمه کاره در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۳ رها می نماید آیا چنین عملکردی باز می تواند مستحق پاداش ۱۲۰ میلیون تومانی باشد ؟!؟

خلاصه اینکه گفته می شود بودجه ۲۴۵ میلیارد و ۵۲۵ میلیون تومان شهرداری سال ۹۳ شهرداری چهل و شش در صد جاری است و بقیه عمرانی آیا با توجه به این قبیل پرداختی ها مبلغ اعلام شده می تواند پاسخگوی نیاز یک ساله شهرداری باشد ؟

آیا عملکرد شهرداری رشت مصداق داستان آغازین مقاله نیست که حقوق و پاداش و مزایای و حق عضویت یا حق الزحمه و غیره خواص تامین شود ولی سایر امور موظف به فی امان الله سپرده شود ؟؟!!

متن ماده ۲۶ آیین‌نامه استخدامی کارکنان شهرداریهای کشور – مصوب ۱۵/۸/۱۳۸۱ هیات وزیران‌ توجه دارند که :

ماده ۲۶ ـ شهرداری می‌تواند به مستخدمان مشمول این آیین‌نامه که خدمت آنها رضایت‌بخش باشد و مستخدمانی که خدمات برجسته انجام داده باشند به شرط دارا بودن شایستگی بر اساس ماده‌(۳۱) این آیین‌نامه ، علاوه بر فوق العاده شغل گروه مربوط‌ ، افزایش فوق العاده شغل به میزان حداکثربیست درصد عدد مبنای گروه مربوط را بپردازد ولی به هر حال فوق العاده شغل یاد شده نباید ازیکصد و پنجاه درصد (۱۵۰%) حقوق مبنای مستخدم تجاوز نماید.

تبصره ـ میزان افزایش فوق العاده شغل موضوع این ماده و مصادیق خدمات برجسته به پیشنهادشهردار و تایید شورا تعیین می‌شود.

ماده ۳۷ ـ شهرداری می‌تواند علاوه بر عیدی و پاداش سالانه در صورت وجود اعتبار به هر یک ازمستخدمان معادل یک ماه حقوق و فوق العاده شغل در پایان هر سال به عنوان حق تلاش به تناسب‌مدتی که مستخدم در آن سال تصدی پستی را برعهده داشته است پرداخت نماید.

اخبار مرتبط

نظرات

  • مثل اکثر اوقات سایت گیلانیان زد تو خال. مطلبی که گذاشتین هم جالب بود و هم مایه تاسف. ولی یادتون نره که در خیلی از سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی استان، نظیر چنین پاداش هایی با یه ذره کم و زیاد، بی سروضدا دست به دست می شه و به شکل های مختلف وجود داره و بیشتر وقتا هم محرمانه می مونه ، مگه این که بخوان یه مدیر بدبختی رو پنچرش کنن و از دور فعالیت های اجتماعی و سیاسی خارجش کنن اون وقت گوشه هایی از دریافتی هاش به بیرون درز می کنه. به هر شکل دستتون درد نکنه که گوشه ای از دهها علت عقب موندگی رشت و گیلان رو به اطلاع مردم برسونین.

  • دمت گرم آقای لطفی ؛این شد مقاله؛آفرین آفرین………

  • آقای لطفی مقاله تحلیلی جالبی نوشتید و بسیار آگاهی دهنده است بسیاری از گیلانیها فکر می کنند تمام کشور مثل رشت اداره می شود اما مدیریت در سایر نقاط کشور متفاوت است و رشت با این وضعیتی که شهرداری آن دارد از اردبیل ولاهیجان عقب افتاده است به زودی از شهرهای کوچکتر نیز عقب خواهد افتاد و کیفیت زندگی به دلیل داشتن یک شهرداری … بسیار پایین خواهد بود

  • یادحرف آقای کرباسچی افتادم.یک حقیقت تلخ:مدیری که پاداش نگیره دزدی میکنه

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی