گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
اکتبر 16, 2012 کد خبر : 13562 خبر ها

در آستانه 11 آذر :

یادواره میرزا کوچک برگزار می شود

یادواره میرزا کوچک برگزار می شود

اختصاصی گیلانیان : ستاد یادواره میرزا کوچک جنگلی و ۱۵۰ روحانی شهید گیلان به منظور برنامه ریزی برای برگزاری بزرگداشت سالگرد شهدای روحانیت استان به ویژه روحانی مبارز ، میرزا کوچک جنگلی تشکیل جلسه داد.

در این جلسه مطرح شد : همانطوری که برای برگزاری سالگرد شهادت سرداران و بزرگان یک استان هیچ مقامی از یک استان دیگر اقدام نمی کند بنابراین برپائی کنگره روحانی مبارز ، میرزا یونس کوچک جنگلی که یک شخصیت روحانی فرا استانی و ملی و میهنی است و در میان سایر شهدای روحانی استان نیز شهدای شاخصی از حیث علمی و انقلابی وجود دارد لازم است برای انتخاب رئیس کنگره یک چنین بزرگانی با مقامات استانی مشورت و از روحانی خوشنام و بومی برای ریاست کنگره استفاده شود .

در پایان جلسه حجت الاسلام شفیع زاده ، دبیر ستاد کنگره و یادواره میرزا طی مصاحبه ای نتیجه جلسه ستاد را تشریح کرد :

در آستانه برگزاری سومین یادواره و کنگره روحانیت شهید گیلان و میرزا کوچک جنگلی هستیم . در دو سال گذشته ما این مراسم را برگزار کردیم و در سال اول برگزاری این کنگره از حضرت آیت الله العظمی، نوری همدانی دعوت بعمل آمد و در سال بعد یکی دیگر از شخصیت های فرا استانی و کشوری دعوت شد و بازتاب خوبی در جهت شناسائی زندگی میرزا و روحانیت شهید استان داشت .

وی افزود : ستاد دائمی کنگره و یادواره شهدای روحانیت استان که زیر نظر نماینده محترم ولی فقیه در استان انجام وظیفه می کند برنامه های مختلفی را در دستور کار خود دارد که از جمله می توان به کمیته علمی آن اشاره کرد که وظیفه جمع آوری و تدوین مشخصات، عکس‌ها و آثار شهدای روحانیت به ویژه میرزا کوچک را به عهده دارد و کمیته دیگر ، کمیته اجرائی است که امروز شما شاهد تشکیل جلسه آن هستید .

وی ضمن ابراز امیدواری برای انجام برنامه های متفاوت نسبت به دو سال قبل در گزاری یادواره میرزا و شهدای روحانیت در روز ۱۱ آذر که روز شهادت میرزا است، گفت : قرار است برای این مراسم از یک شخصیت فرا استانی و کشوری را دعوت بعمل آید و انتظار دوستان فعال ما در ستاد کنگره از مردم ولایتمدار ، بخصوص روحانیت معظم این است که ضمن شرکت گسترده در این یادواره ما را از پیشنهادات نو و تأثیر گذار خودشان در برپائی هرچه با شکوه تر این یادواره بهره مند نمایند .

حجت الام شفیعی زاده در خصوص عمده ترین مسایل مطرح شده در جلسه ستاد گفت : عمده ترین مسایل مورد بحث تعیین زمان برگزاری یادواره ؛ دعوت از شخصیت سخنران کشوری و تصمیمات دراز مدت در خصوص آثاری که باید در این زمینه تنظیم شود و همچنین خانه میرزا کوچک که در جلسه سال گذشته با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان ، استاندار محترم و رئیس محترم شورای شهر رشت مقرر شده بود به ستاد کنگره برای انجام امور فرهنگی واگذار شود ، بنا شد مورد پیگیری قرار بگیرد تا این خانه هم به عنوان محل کار ستاد و هم به عنوان موزه میرزا مورد استفاده قرار بگیرد .

وی ادامه داد : یکی از مسایلی که در این جلسه مطرح شد فراخوان مقاله از سراسر کشور است که شخصیت های مطلع مقالات خود را برای ما ارسال نمایند و پس از بررسی مورد استفاده قرار بگیرد.

وی همچنین افزود : یکی دیگر از مصوبات این جلسه که در سال گذشته نیز مورد تصویب قرار گرفته بود ولی پیگیری لازم بعمل نیامده و این امر موجب شد تاریخ سالروز شهادت میرزا به صورت جسته و گریخته در بعضی از تقویم ها به چشم بخورد ، مقرر شد این مسئله توسط دستگاه ذیربط پیگیری تا از سال آینده سالروز شهادت میرزا که یک شخصیت مبارز روحانی ملی و میهنی است حتما در تقویم ها و سررسید ها به ثبت برسد.

حجت الاسلام شفیع زاده در خصوص محل استقرار دبیرخانه ستاد کنگره و یادوار میرزا و دریافت پیشنهادات مردم گفت : دبیرخانه در محل سپاه پاسداران پل عراق مستقر است و وظیفه اش دریافت نظرات و پیشنهادات و اسناد و مدارک مربوط به شهدای روحانیت به ویژه میرزا کوچک است .

وی افزود : این کنگره تا کنون ۱۵۰ شهید روحانی استان را شناسائی کرده و آثار این بزرگان جمع آوری شده و پیشنهاد می کنیم مردم عزیز ما اگر اسناد و مدارکی و عکسی از شهدای روحانیت در اختیار دارند و یا روحانی شهیدی را نشان دارند که تا کنون شناسائی نشده با مراجعه به این مکان ما را در تکمیل بانک اطلاعات شهدای روحانیت استان یاری فرمایند .

اخبار مرتبط

نظرات

  • سلام.لطفا یک همایش ملی یا بین المللی با فراخوانی گسترده بگذارید تا اندیشمندان مقالات خود پیرامون میرزا کوچک را بفرستند.هر چقدر غفلت کنید سوء اسفاده کنندگان از نام میرزا به نفع خود استفاده می کنند مثل همایش ملی نهضت جنگل امسال در دانشگاه گیلان.

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی