گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
می 2, 2014 کد خبر : 26804 خبر ها

مدیر روابط عمومی منطقه آزاد انزلی :

پارسال صادرات از مسیر منطقه آزاد انزلی ۲۳ درصد رشد ارزش ارزی داشت

پارسال صادرات از مسیر منطقه آزاد انزلی ۲۳ درصد رشد ارزش ارزی داشت

گیلانیان : مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی از رشد ۲۳ درصدی ارزش ارزی صادرت از طریق این منطقه در سالی که گذشت خبر داد .

، ˈ امین افقی ˈ در نشست رسانه ای اعلام کرد : سال گذشته ارزش صادرات کالا از این منطقه به بیش از ۱۷۴ میلیون دلار رسید در حالی که مدت مشابه سال ۹۱ ارزش صادرات ۱۴۲ میلیون دلار بود .

وی افزود : در طول این مدت میزان صادرات از این منطقه به حدود ۵۲۵ هزار تن بالغ شده ، در حالیکه در مدت مشابه سال ۹۱، حدود ۲۵۸ هزار تن کالا از طریق منطقه آزاد انزلی صادر شد .

به گفته وی عمده کالاهای صادراتی از طریق این منطقه شامل محصولات کشاورزی ، معدنی و مصنوعات آن ، محصولات صنایع شیمیایی ، پلاستیکی ، محصولات صنایع غذایی و نساجی است .

وی در ادامه خاطرنشان کرد : سال ۹۲ بیش از ۸۷۰۰ تن کالا به ارزش افزون بر ۱۱ میلون دلار از طریق منطقه آزاد انزلی ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه سال ماقبل ۲۴ درصد رشد داشت .

افقی یادآور شد : سال گذشته یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار کالا از طریق این منطقه وارد کشور شد .

وی افزود : در سال ۹۱ ازرش واردات کالا از این منطقه به دو میلیارد و ۲۵۱ میلیون دلار رسیده بود که نشان از کاهش حدود ۴۸ درصدی واردات از طریق این منطقه دارد .

وی با بیان اینکه بیش از۹۰ درصد واردات از این منطقه مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات کشور است تصریح کرد : فرآوری مواد اولیه وارد شده از مناطق آزاد بخصوص منطقه آزاد انزلی توسط وارد کنندگان جهت مصرف در کارخانجات داخلی موجب ایجاد ارزش افزوده در کالاهای تولیدی شده و کاهش قمیت تمام شده محصول نهایی خواهد شد .

مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی خاطرنشان کرد : این مساله توان رقابتی کالاهای تولیدی ملی را در بازارهای بین المللی بالا برده و در نتیجه میزان صادرات کشور را افزایش خواهد داد .

* رشد ۳۲۸ درصدی پلاک گذاری خودرو

وی در ادامه با اشاره به پلاک گذاری یکهزار و ۴۹۹ دستگاه خودرو در این منطقه در سال گذشته ، از رشد ۳۲۸ درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال ماقبل خبر داد .

کشورهای حاشیه دریای خزر ، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی است .

منطقه آزاد انزلی از مناطق آزاد هفت گانه ایران و تنها منطقه آزاد حاشیه دریای خزر است .

این منطقه در استان گیلان و با مساحت ۳۲۰۰ کیلومتر مربع و در سه محدوده بندری ، تجاری و گردشگری و حوزه صنعتی قراردارد

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی