گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
آوریل 13, 2012 کد خبر : 8093 خبر ها

بهداشت و سلامت :

پاسخ به سوالات تخم ‌مرغی

پاسخ به سوالات تخم ‌مرغی

گیلانیان : هرچند زمانی نه‌چندان دور تخم‌مرغ جزو مواد خوراکی ارزانی بود که می‌شد با آن انواع غذاهای متنوعی مانند املت و کوکو و اشکنه و… را آماده کرد و سر سفره خانواده گذاشت، اما هنوز هم در عصر گرانی مرغ و گوشت و ماهی باید برای تخم مرغ، ارزشی والا قائل شد.

ضمن آن که پزشکان توصیه می‌کنند مصرف سه عدد تخم‌مرغ در هفته به دلیل این که سرشار از پروتئین است، بویژه برای کودکان ضروری است، اما افرادی که از فشار خون بالا و چربی خون رنج می‌برند، باید در مصرف تخم‌مرغ بخصوص زرده آن دقت کنند و بیماران کلیوی بشدت باید از مصرف سفیده تخم‌مرغ پرهیز کنند.خوب است بدانید هیچ فرقی به لحاظ تغذیه‌ای بین تخم‌مرغ‌های سفید و قهوه‌ای وجود ندارد و این اختلاف رنگ فقط به نژاد خانم مرغه برمی‌گردد.
ضمن این که برخلاف تصور خیلی‌ها و با وجود انرژی تغذیه‌ای بیشتر تخم‌مرغ‌های خانگی، مصرف تخم‌مرغ‌های صنعتی بر سنتی ارجح است، چون در تخم‌مرغ‌های سنتی احتمال ابتلای مرغ به بیماری‌ها وجود دارد، در نتیجه موجب آلوده شدن تخم مرغ‌ها می‌شود.
خوب است بدانید رنگ زرده تخم مرغ، به نوع تغذیه مرغ‌ها بستگی دارد. معمولا مرغ‌های خانگی که افزون بر گندم و جو از ته‌مانده سفره صاحبخانه استفاده می‌کنند، زرده‌های زردتری دارند، چون مواد غذایی بیشتری دریافت می‌کنند؛ هرچند باید توجه داشته باشید که امروزه در تخم‌مرغ‌های صنعتی هم با اضافه کردن رنگدانه به تغذیه مرغ؛ سعی می‌کنند تخم‌مرغ‌هایی با زرده پررنگ‌تر تولید کنند.
می‌دانید تخم‌مرغ تازه را چگونه از تخم‌مرغ مانده تشخیص بدهید؟
هرچه از تولید تخم‌مرغ بگذرد، زرده آن از حالت گنبدی در میان سفیده خارج شده و در سفیده بتدریج پخش‌تر می‌شود.
این را هم بدانید تخم‌مرغ از لحظه تولید باید در دمای بین چهار تا هشت درجه سانتیگراد نگهداری شود و هر یک ربع ساعتی که این ماده غذایی خارج از یخچال نگهداری شود، هفت روز از عمر مفید آن کم می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی