گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
مارس 13, 2012 کد خبر : 7689 دسته‌بندی نشده

مهر و شبستان از راه اندازی پايگاه اطلاع رساني گیلان (پاگ) خبر دادند

پایگاه اطلاع رسانی گیلان به نام این (سگ) نامگذاری شد!؟

پایگاه اطلاع رسانی گیلان به نام این (سگ) نامگذاری شد!؟

اختصاصی گیلانیان : خبرگزاری مهر و شبستان به ترتیب در تاریخ‌های ۱۲ و ۱۴ اسفند۹۰ نوشتند: مشاور و مدیر کل حوزه استاندار گیلان از راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی با نام (پاگ) طی سال آینده در این استان خبر داد.

مشاور و مدیر کل حوزه استاندار گیلان به خبرنگار شبستان می‌گوید : در این پایگاه اطلاع رسانی تمام اخبار و اطلاعات استان ساماندهی شده و مرجع کاملی از اخبار استان برای کاربران است که به وجود آورنده یک تحول بزرگ در بخش اطلاع رسانی است.

وی با بیان اینکه این پایگاه اطلاع رسانی زیر نظر شورای اطلاع رسانی استان انجام وظیفه می کند، بیان داشت: از تمام خبرنگاران استان جهت همکاری در این امر دعوت می کنم .

متأسفانه هیچیک از دو خبرنگار محترم از جناب مشاور سؤال نکردند «پاگ» یعنی چه ؟ و این نام بر چه اساس ، ملاک و معیاری برای پایگاه اطلاع رسانی گیلان انتخاب شده ‌است؟

علی القاعده هر اسمی در وهله اول باید یک معنائی ، وجه تسمیه ‌ای یا مؤانستی با فرهنگ جامعه داشته‌ باشد تا قابل پذیرش باشد . حال اگر اسم غیر ایرانی و یک لغت بیگانه هم باشد خود باید موارد استعمال داشته ‌باشد و با ذائقه جامعه سازگار ، مأنوس و مصطلح باشد.

اگر نام انسان و یا سایر مخلوقات است باید متناسب با شأن مخلوق باشد و اگر متعلق به کاری است باید تا حدودی تداعی کننده کار یا شغل یا پیشه صاحب آن باشد .

بعنوان مثال : همانطوریکه نامی مثل « حسین طبرستانی راد » بر زبان جاری می شود هر فارسی زبانی بدون درنگ می فهمد این اسم یک مرد است و در وهله دوم کسانی که در زبان فارسی مطالعه‌ای دارند در می‌یابند که (واژه) مورد نظر یک اسم مرکب از : (حسین + طبرستانی + راد ) است و زبان دانان و زبان شناسان به تجزیه و ترکیب آن می‌نشینند که : (حسین ) اسم مصغر (حسن) به معنی پسرک زیباست ؛ (طبرستانی) هم صفت نسبی است و از دو جزء قید مکان و علامت صفت نسبی تشکیل شده (طبرستان) + (ی) به معنی اهل طبرستان یا مازندران است و (راد) نیز به معنی (شجاع) ، صفتی از برای حسین طبرستانی است که معنی اسم مورد نظر عبارت است از : پسرک زیبا و شجاع اهل طبرستان .

اما پاگ به چه معنی است ؟ آیا از لغات فارسی است یا عربی و یا لغت بیگانه دخیل در زبان فارسی است که مردم با آن آشنائی قبلی دارند ؟ آیا تنها با حرف اول کلمات ” پایگاه – اطلاع رسانی – گیلان ” می توان یک اسمی ساخت که در زبان فارسی و نظام اسلامی مقبولیت عامه داشته‌ باشد ؟ آیا یک اسم بیگانه ای که عده ای بسیار محدود و معدود بجهت غرب زدگی به آن گرایش دارند که جو غالب جامعه پذیرای آن نیست ، می تواند نام یک بنگاه خبر رسانی باشد ؟ آیا در انتخاب نام مذکور مطاله ، تحقیق و یا حداقل پرس و جوئی صورت گرفته یا خیر ؟

جناب آقای راد !

علی الظاهر سرپرست محترم اداره کل فناوری اطلاعات استانداری گیلان که عنوان (مهندس) ی را نیز یدک می‌کشد ، نمی‌داند :

«نه هر که سر بتراشد قلندری داند  نه هر که آینه گیرد سکندری داند » که با ردیف کردن چند حرف ، ( اسم ) ی موهن می‌سازد و شما نیز از طریق رسانه عمومی منعکس می‌نمایید تا سوژه دیگری برای گیلانیان و ایرانیان شود !؟

یکی از دلایلی که باعث طرح موضوع مشاوران بی‌ تجربه شده‌ است اقداماتی از این دست ، مانند خلق « اسم » برای پایگاه اطلاع رسانی گیلان است که حضرات علیرغم القاب دهن پرکنی که دارند زحمت کمترین تحقیق را به خود نمی دهند و بی مطالعه کاری را انجام می‌دهند که حتی یک روستائی گیلانی انجام آن را عار می‌داند !؟

بدون شک در ایام حضور در گیلان متوجه شده‌اید که پایگاه‌های اطلاع رسانی ، وبسایت‌ ها و وبلاگ‌ ها در گیلان آنقدر فراوان است که از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و شهرستان‌ها و شهرها و بخش‌ها گذشته و کم نیستند روستاهائی که امروز در استان دارای پایگاه اطلاع رسانی هستند و تعداد آنها به حدی است که می‌رود جو غالب استان را تشکیل دهد ولی در تمام این پایگاه‌های اطلاع رسانی یک نام نامأنوس و عجیب و غریب مشاهده نمی‌شود بنابراین جای شکی باقی نمی گذارد که نامگذاران این پایگاه از شیوه نامگذاری در اسلام که هیچ ، حتی از اهمیت نامگذاری در دنیای مجازی هم بی اطلاع هستند که چنین ( اسم ) ی را برای پایگاه اطلاع رسانی یک اداره سیاسی نظام جمهوری اسلامی خلق کرده‌‌اند ! البته اگر این مشاوران تافته جدا بافته غیر از این می‌کردند جای تعجب داشت !

اما جهت مزید اطلاع مشاور و مدیر کل محترم حوزه دفتر استاندار گیلان ، دبیر و اعضای محترم شورای اطلاع رسانی و سرپرست اداره کل فناوری اطلاعات استانداری گیلان و همه آنهایی که در خلق این اسم سخیف زحمت کشیده‌اند می رساند :

اگر قبل از اعلام رسمی نام ( پاگ ) کمی در مورد آن در گوگل که آسانترین راه تحقیق است جستجو می‌کردند به آسانی صدها شرح کشاف به همراه عکس در توضیح اسم مورد نظر و اعلان عمومی شده به دست می‌آوردند که خود به خود شرمنده شوند و از اعلام آن پشیمان گردند . اما جهت اطلاع از میان تمام شروح قابل دسترسی در اینجا فقط به توضیح یک منبع نام آشنا «ویکی پدیا (دانشنامه آزاد)» بسنده می‌کنم که چنین آورده است :

پاگ (pug) یک نژاد سگ است ! 

پاگ دارای جثه کوچک و عضلانی می‌باشد. به رنگهای سیاه، نقره‌ای، قهوه‌ای و طلایی یافت می‌شود. گوشها مخملی و به شکل گلبرگ رز می‌باشند. اکثراً دارای خال بر روی گونه‌ها می‌باشند. چشمهای تیره، براق و برآمده و دم کوتاه فر خورده دارد (دم اگر دوبار فر بخورد ترجیح دارد)”.

این پایگاه در مورد خلق و خوی سگ پاگ می‌نویسد :

“سگی است باوفا، جنجالی، بی انضباط، سرکش، با محبت و خوشحال. جذاب، باهوش و بازیگوش. آموزشها را به خوبی فرا می‌گیرد.

پاگ نسبت به تن صدا حساس است بنابراین نیازی به بلند کردن صدا در هنگام تنبیه حیوان نمی‌باشد. دیده بان خوبی است، سگ صلح طلبی می‌باشد و رابطه خوبی با کودکان، سایر حیوانات خانگی و حتی غریبه‌ها دارد. پاگ به توجه زیادی از سوی صاحبش نیاز دارد و بی توجهی او را به یک موجود حسود تبدیل می‌کند”.!!؟؟

حال سؤال اینجاست :

 پایگاه اطلاع رسانی  گیلان  ”  پاگ ” با هدف ساماندهی خبرنگاران استان سال آینده راه اندازی می شود یعنی چه و برای چه منظوری ؟

دعوت مشاور محترم از تمام خبرنگاران استان جهت همکاری در این امر ، برای کدام مقصود است ؟  

انتظار می‌رود آقایان مشاوران که علی القاعده باید روزانه انبوهی از روزنامه های سراسری و محلی را جمع‌آوری کنند ؛  اگر کمی همان ها را مطالعه می کردند بدون شک به مقاله آقای علیرضا پورمحمدی در روزنامه سرمایه شماره ۸۲۷ یا مقالاتی از این دست برخورد می‌کردند که ایشان می‌نویسد :

بدون شک نام یک وب سایت می تواند نقش مهمی را در جذب مشتریان جدید و حفظ آنان ایفا کند. از این رو انتخاب صحیح یک دامین مرتبط با فعالیت های سازمان می تواند میزان بازدید از آن سایت را به طور چشمگیری افزایش دهد. امروزه با گسترش سایت ها و تغییر نگرش صاحبان آنها از بازاریابی سنتی به سمت بازاریابی مدرن دیگر نمی توان به راحتی از اهمیت نامی که این وب سایت ها می تواند در ذهن مشتریان ایجاد کنند، صرف نظر کرد.

وی می افزاید : “به یاد داشته باشید قبل از نامگذاری وب سایت تان حتماً از معنی آن مطمئن شوید. ممکن است نام موردنظر شما در زبان مادری معنایی پسندیده و در زبانی دیگر مفهومی ناپسند داشته باشد. … کلمات به کار رفته در نام وب سایت ها هماهنگ با کلمات فیلتر شده زبان های دیگر نباشد. با استفاده از کلماتی که برای اکثر مردم جهان آشناست، می توانید عمومیت وب سایت خود را افزایش دهید. در این خصوص استفاده از کلماتی چون world و global بسیار توصیه می شود.

قصد ما آن نیست که بگوییم شرکت هائی مثل : گوگل ، یاهو ، اپل ، سونی ، میکروسافت ، اچ پی و غیره چگونه نامگذاری شده‌اند اما وقتی در شرع مقدس اسلام انواع سگ ، به استثنای سگ گله آنهم با رعایت تدابیری ، نجس شناخته شده و در نظام جمهوری اسلامی سگ بازی مذموم است تصور نمی رود شما هم راضی باشید نام پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان به عنوان یکی از استانهای نظام به نام یک نژاد ( سگ ) مزین باشد ؟!

از قدیم گفته‌اند :

ندانستن عیب نیست ، نپرسیدن عیب است . چه خوب است آقایان کمی غرور کاذب و از بالا به مردم گیلان نگاه کردن را کنار بگذارند و در مورد چیزهائی که اطلاعی ندارند از دیگرانی که مطلع هستند پرس و جو نمایند و یا دانش خود را بومی نمایند و مطمئن باشند این عمل نه تنها چیزی از دانش نداشته و مقام و منزلت آنان کم نمی‌کند که هیچ ، بلکه به قدر و قیمت شان افزوده می‌نماید و باعث جذب قلوب هم می‌شود ؛

شک نکنید که مردم استان در این موارد پیش پا افتاده اگر از این آقایان برتر نباشند پائین تر هم نیستند.

روحش شاد کمال الدین اصفهانی معروف به “خلاق المعانی” از شاعران نامدار و قصیده سرای قرن هفتم که گفت:

باش تا صبح دولتت بدمد                               کین هنوز از نتایج سحر است

 

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

 • مطلب منتشر شده ، جالب و در عین حال عجیب و تاسف برانگیز بود . میزان بی اطلاعی مسئولین محترم استانداری گیلان در جوانب مختلف اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و… مایه شگفتی است .
  راستی ، وقتی در استانداری گیلان چنین اتفاقاتی می افتد از اداره های کل و سازمان های دولتی دیگر ، چه انتظاری می توان داشت ؟
  به نظر می آید که بهتر است بابت رویدادهایی نظیر آنچه بیان شد ، به آقایان « آ » و « ک » ـ نمایندگان فعلی شهر رشت در مجلس شورای اسلامی ـ که در جهت مازندرانی سازی استانداری گیلان تلاش وافری داشتند ، دست مریزاد گفت .
  بهتر است به رای دهندگان گرامی در شهرستان رشت و حومه ، پیشنهاد شود که آستین ها را بالا زده و با تمام توان ، از ورود مجدد دو برادر مذکور به مجلس آینده ، پیشگیری نمایند تا تشدید فضای مازندرانی زدگی گیلان توسط این دو نماینده محترم، ادامه نیابد .

 • رنگ رخساره خبر می دهد از …
  بدون شک از گذاشتن چنین اسمی غرضی داشتند
  نگاه کنید مثلا وقتی که به یک شخص ارزشی و انقلابی می گویی که اسم بچه ات را چه می گذاری می گوید مثلا علی یا محمد و … چرا چون قلب او مانوسی با این کلمات و معناها می باشد
  گذاشتن این اسم بر روی این پایگاه اطلاع رسانی حکایت از اسرار و حالات ………..

 • گیلانیان سوتی دادی که:

  پاگ مخفف، (پ)= پایگاه (ا)=اطلاع رسانی (گ)= گیلان) هست دیگه…

  حالا جواب بده/

 • سلام حمید عزیز
  اگر مقاله را به دقت خوانده باشید قبلا به موضوع مورد ادعای شما اشاره شده اما همانطوری که در متن آمده نام «پاگ» توسط مشاور و مدیر کل حوزه استاندار اعلام شده که برای فراخوان پایگاه اطلاع رسانی باید از این نام استفاده کرد و در صورت نوشتن نام (پاگ) ، پایگاه اطلاع رسانی گیلان به همراه صفحات مربوط به همان سگ پاگ در دسترس خواهد گرفت که این دون شآن خواهد بود !!!

 • قابل توجه حمید آقای عزیز !
  به علت این که سایت یاد شده متعلق به یک مرکز رسمی و دولتی مهم ـ آن هم به اهمیت استان گیلان ـ است ، شایسته بود متصدیان راه اندازی آن ، پیشاپیش معنای مخفف کلمه مورد توجه شمارا در فرهنگ های لغت بررسی می کردند تا سوتی به این بزرگی ندهند که متاسفانه دادند !. حالا لطفا جواب بده .

 • سلام و عرض ادب

  واقعا خیلی جالب بود . خوشم میاد حواستون به همه چیز هست .

  باید تأسف خورد به اون افرادی که حتی حال و حوصله نداشتن یه سرچ کوچیک کنن تو اینترنت تا ببینن آیا این اسم موردی داره و یا نداره و آیا معنی خاصی میده یا نه . هر چند این مسئولین استان حتی بلد نیستند به اینترنت وصل بشند چه برسه بخوان استفاده کنن .

  یا علی

 • حتی اگر این کلمه مخفف سازمانی و جایی باشد آیا باز هم نباید در جهت ترویج نام و نشان آرمانهاو ارزش های انقلاب و اشخاص دلسوز به این نظام که حال خفته در خاک اند را بر روی تلاش های فرهنگی خود بگذاریم
  این استقلال فرهنگی و تبلیغی که پیدا کرده ایم را مدیون شهدا هستیم .
  چرا از گذاشتن نام شهدا بر رو ی این حرکت ها، خود داری می کنیم ؟!

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی