گیلانیان
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 6 February , 2023
ژانویه 3, 2011 کد خبر : 251 مشاهیر گیلان

پرفسور مجید سمیعی

پرفسور مجید سمیعی

عضو تالار مشاهیر گیلانیان : پروفسور مجید سمیعی در مرداد ماه سال ۱۳۱۶در شهرستان رشت در خانواده ای فرهنگی چشم به جهان گشود وی پس از اتمام دوران متوسطه در کشور در سال ۱۳۳۵برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کرد ودر آلمان غربی ساکن شد وتوانست در رشته بیولوژی وپزشکی در دانشگاه به تحصیل مشغول شود وادامه تحصیل وتخصصش را در رشته جراحی مغز و اعصاب تحت نظر پروفسور کورت شورمن تکمیل واعتلاء بخشد وسرانجام در سال ۱۳۴۹دراین رشته حائز درجه دکتری شد .

نام : مجید
نام خانوادگی : سمیعی
محل تولد : رشت
تاریخ تولد : ۱۳۱۶
رشته تحصیلی : مغز و اعصاب

ایشان در سال ۱۳۵۱به درجه پروفسوری جراحی مغز واعصاب نایل شد واز آن جا که جراحی مغز به دلیل فوق العاده پیچیده بودن آن وارتباط با اعصاب حسی و حرکتی در سایر اندام ها به خصوص صورت تاثیرداشت و انجام عمل جراحی نیز با عوارضی همراه بوده همین عامل موجب شده تا او برای رفع این نقیصه و بخشیدن زندگی سالم و کاهش آلام ورنج همنوعانش دست به مطالعات گسترده ای در خصوص ساختار پیچیده مغز بزند تا بلکه روشی بیابد تا هم عوارض عمل جراحی پس از مغز کاهش یابد وبه صفر برسد وهم این که انسان ها به زندگی توام با سلامت باز گردند .
داستان چنین رقم خورد که توانست در پی سلسله مطالعات و تحقیقات علمی ، نخستین جراحی میکروسکوپی مغز را در سال ۱۳۵۶در دنیا ابداع و به سرانجام برساند و پشت بند آن هم وی اولین پزشکی بود که توانست عمل جراحی قاعده جمجمه را در دنیا ابداع کند ، که مورد توجه جراحان تراز اول دنیا قرار گیرد .

چهره اول ماندگار سال ۱۳۸۵ ایران زمین :

پرفسور مجید سمیعی چهره ماندگارسال ۱۳۸۵ که روز ۲۲آبان ماه معرفی شد از استادان برجسته جهانی است که شرح حال ایشان در پی می آید :
عطش پروفسور به خدمت وصفتی هم چون خورشید واقیانوس داشتن موجب شد تا در و گهرهای دانش و تجربه خویش را درقالب برگزاری ها ی دوره های آموزشی به دیگر جراحان دنیا انتقال دهد .
برای ایرانیان دنیا وجمهوری اسلامی ایران همین بس که با همت پروفسور سمیعی امروزه در تمام کشور های جهان انجمنی تحت عنوان جراحان قاعده جمجمه با ۱۲۰۰جراح حاذق تشکیل شده که هر سال در قالب کنگره علمی ، جراحی قاعده جمجمه مغز از طریق ویدئو پروژکشن به شاهد آخرین دستاوردهای علمی جراحی پروفسورهستند و با استفاده از دوربین های مدار بسته به صورت مستقیم عمل جراحی وی را مشاهده و باتکنیک های جدید پزشکی و آموزشی می بینند .
پروفسور سمیعی که دردهه ۱۳۵۰تصمیم گرفت تخصصی ترین بیمارستان جراحی مغز را در شهر هانوفر آلمان که معماری آن شبیه مغز انسان است را تامین کند و خوشبختانه در این کار هم موفق شد .پروفسور سمیعی در سال ۱۳۶۷کرسی جراحی مغز واعصاب هانوفر آلمان را پذیرفت وهمزمان با عنوان ریاست فدراسیون جهانی انجمن های قاعده جمجمه برگزیده شده در این سال صدراعظم آلمان به پاس خدمات وی د رجراحی مغز واعصاب نشان درجه یک دولت آلمان غربی را به وی اعطا نمود .
پروفسور سمیعی ، در خصوص این که مهم ترین اهدافش از آموزش متخصصان ایرانی چیست گفت :« می خواهم تازه های پزشکی در زمینه مغز واعصاب هر چه سریع تر به کشور عزیزم ایران منتقل شود .»
شده که هر سال در قالب کنگره علمی ، جراحی قاعده جمجمه مغز از طریق ویدئو پروژکشن به شاهد آخرین دستاوردهای علمی جراحی پروفسورهستند و با استفاده از دوربین های مدار بسته به صورت مستقیم عمل جراحی وی را مشاهده و باتکنیک های جدید پزشکی و آموزشی می بینند .

ایشان در زمینهٔ تورم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی دستگاه عصبی محیطی مطالعات مهمی انجام داده‌ و بیشترین اعمال جراحی روی تومورهای موسوم به “نورینوم آکوستیک” انجام داده اند و در این زمینه بیشترین گزارش ها متعلق به ایشان می باشد.

تاسیس مرکز بین المللی علوم اعصاب در هانوفر آلمان ( ini ) و اقدام به تاسیس بیمارستان جدید فوق تخصصی در رشت به پیشنهاد مهندس قهرمانی چابک استاندار گیلان :

ایشان در دهه ۱۹۹۰ اقدام به تاسیس یک مرکز بین المللی علوم اعصاب(Internashnal Neuroscience Institute)که به اختصار INI شناخته می شود،نموند که بنای این مرکز برگرفته از شکل مغز انسان است .

این مرکز در شهر هانوفر آلمان واقع است و ریاست آن را پروفسور بر عهده دارد. پروفسور سمیعی شاگردان زیادی تربیت کرده است که در کشور های مختلف جهان به فعالیت در زمینه جراحی مغز و اعصاب مشغول هستند و هر ساله کنفرانسی را به افتخار ایشان در یکی از کشور ها برگزار می کنند. ایشان در حال حاضر نیز بسیار فعال بوده، عمل های جراحی سنگین در قاعده مغز را با مهارتی بی نظیری انجام می دهند و در اغلب کنگره های مهم جراحی مغز و اعصاب جهان بعنوان سخنران مدعو شرکت می کنند. پروفسور مجید سمیعی به کشور خود ایران عشق وافر می ورزند و تلاش زیادی برای ارتقای جراحی مغز و اعصاب ایران انجام داده اند و با توجه به علاقه وصف ناشدنی ایشان به شهر زادگاه خود رشت با اعلام حمایت کامل استاندار مردمی و تحصیلکرده گیلان که خود از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان شمال آمریکا در دوران تحصیل خود در شیکاگو بوده اند تصمیم به احداث یک بیمارستان فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب در رشت برای ارائه خدمات پیشرفته درمانی به هم استانی ها ، هموطنان و بیماران کشور های خاورمیانه و CIS نموده اند .

افتخارات :

برای تجلیل از مقام علمی و تجربیات ارزنده وی و همچنین گامهای بلندی که در پیشرفت جراحی مغز و اعصاب برداشته‌است، رییس جمهوری آلمان غربی در سال۱۳۶۷ نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان را به او اهدا کرد. در همین سال جایزهٔ علمی ایالت نیدرزاکسن آلمان، به پاس فعالیتهای پر ارزش وی در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب به نامبرده اهدا شد.

فهرست آثار پروفسور سمیعی :

مقالات: بیش از ۲۰۰ مقالهٔ علمی در خصوص دستگاه عصبی مرکزی و محیطی. کتابها: برش نگاری پنوموآنسفال ـ جنبه‌های نوین اعصاب محیطی ـ اعصاب جمجمه‌ای ـ ضربه‌های وارد بر قاعدهٔ جمجمه ـ جراحی در ساقه مغز و بطن سوم و اطراف آن دو ـ جراحی قاعدهٔ مغز ـ ضایعات اعصاب محیطی ـ جراحی منطقهٔ زین ترکی و سینوسهای پیرامون بینی جراحی مننژیم قاعدهٔ مغز ـ جراحی کلیوس ـ روشهای نوین بازسازی استخوان ـ دوخت عروق و اعصاب و نیز پیوند در جراحی پلاستیک و جراحی ترمیمی ـ جراحی قاعدهٔ مغز ـ اطلس جراحی قاعدهٔ جمجمه.

و آخرین اثر(۲۰۰۸-۲۰۰۹): Samiis’s Essentials in Neurosurgery که توسط انتشارات اسپرینگر منتشر شده است.

ایشان در حال حاضر ریاست فدراسیون جهانی انجمن جراحان اعصاب و ریاست بیمارستان علوم عصبی هانوفر در آلمان را بر عهده دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

 • کاش دکتر یه کمی به میهنش ارزش قاعل بود وبرای مردم میهنش یه کمی بیشترخدمت می کرد

 • سلام به سایت خوبتان
  حداقل دکتر برای میهنش یه کارایی کرده ولی وطن ما برای اون چه کرده؟ دوران پزشکی عمومی اش رو در ترکیه در کمال تنگدستی طی کرده(حتی یک هموطن هم دست ایشون رو نگرفته) و بقیه ی تحصیلاتشون رو هم در آلمان. در واقع ایران هیج نقشی در دوران آموزشی تخصصی ایشون نداشته.
  با این نظام آموزشی پول محور خیلی از سمیعی مانند ها از بین میره که بهتره یه کاری براشون انجام بدیم که فردا نگیم کاری نکردیم!!

 • پروفسور واقعا یک انسان استثنایی و سخت کوش هستند که در ایران و جهان همتا ندارندواقعا درود بر ایشان

 • بنده در سفر با یکی از نزدیکان ایشان آشنا شدم . به جز تعریف از مقام علمی ایشان فروتنی ،اخلاق نیک و خوش صحبت وبا حترام برخورد کردن ایشان با اطرافیان بویژ بستگانشان مورد تاکید ایشان بود . اخلاق سرمنشاء پیشرفت های انسانی است .

 • برای فردی که به اسم elo کامنت گذاشته و ادعای میهن پرستی کرده و دکتر رو متهم کرده که به هموطنانش خدمت نمی کنه و…..:
  عزیزم شما برو املای فارسی رو یاد بگیر بعد بیا اینجا نظر بذار.
  باشه کوچولو؟!!!!
  در ضمن ایشان در سفری که چند سال پیش به ایران داشتند در چندین شهر مختلف کشور بیمارستانهای فوق تخصصی تاسیس کردند و هزینه ساخت رو متقبل شدند. و موارد دیگر که از حوصله بحث خارج می باشد.

 • جناب پرفسور مجید سمیعی نه تنهااز مفاخر ایران بلکه از مفاخر جهان محسوب میشود. کسی است که همه باید به آن افتخار کنند ،به یاد دارم چند سال پیش جایزه پزشک برتر چین از طرف مقامات آن کشور به ایشان اهدا شد ،این نشان دهنده اهمیت دانشممندان مخصوصا دانشمندان علوم پزشکی برای تمامی ملت های جهان است .
  یک دانشمند به تمام جهان تعلق دارد و تا آنجاییکه توان داشته باشد از یاری رساندن به هیچ ملتی دریغ ندارد
  این وظیفه دولت ایران است که هر ساله از ایشان دعوت رسمی بعمل بیاورند و ایشان را به عنوان سفیر علمی یا سفیر سلامت ایران به جهان معرفی کنند و از وجود ایشان بهره ببرند

 • سلام .اگر کسی شماره از ایشون در ایران داره لطف و خواهشا” در اختیار من قرار بده.

 • واقعا پرفسور نماد یک مرد واقعیست. امیدوارم دولت ایران قدر یه هممچین ادمایی رو که نظیرشون کم پیدا میشه رو خوب بدونن.

 • بنام یگانه هستی بخش عالم امکان که عشق را معنی بخشید تا انسانها از این موهبت الهی استفاده کرده وگامی بس کوچک در راه رضای خالق هستی بردارند. یکی از این انسانهای فرهیخته کسی نیست جز پروفسور مجید سمیعی مرد تلاش و عمل فرزند گیلان افتخار ایران و جهان میهمان امروز ما گیلانیان در رشت مورخ ۱۳۹۱/۱۰/۰۷ که جهت راه اندازی بزرگترین بیمارستان مغز و اعصاب در رشت بسر میبرند.
  مقدمشان مبارک باد .

 • جناب دکتر سمیعی یکی از نوابغ دوران خود است که باید بهتر از اینها قدر او را دانست تا در آینده افسوس نخوریم. او نام ایران را در جهان در زمینه پزشکی مغز و اعصاب بلند آوازه کرد که حتی دیگر کشورها هر سال به لحاظ خدمت انسان دوستانه او از او قدر دانی میکنند ، چه رسد که او هم وطن ماست

 • برفسور من و عاشق خودش کرده همىشه بهش زنک مىزنم و خىلى به کشورش و مردم کشورش کمک و احترام مىزاره اونى کفته بروفسور کاش کمى کشورش خدمت مىکرد نشان داد که اصلا اىشون و نمىشناسه و بهتره جىزى که اطلاع ندارىد نظر ندىن اخه توررو جه به نظر درمورد اىنجور انسانهى بزرک

 • لطفاحتماتوجه داشته باشیم که مفاخری چون برفسورسمیعی متعلق به تمام بشریت میباشند همچنان که دیگر دانشمندان جهان برای بشریت بوده اند. ما فقط میتونیم به ایشان افتخار کنیم. مخصوصا به خارج از کشور که سفر کنیداین افتخارلذت بخش هم خواهدبود.

 • توروجون عزیزت زود شماره دکتر سمیعی رو بگید

 • بالاخره خردادى یا مردادى؟ :)) این موضوع خیلى مهمه بابا

 • سلام
  بهتره که دعوا نکنیم و کاملا درک کنیم که دراطرافمان هرگز چنین انسانهایی را نخواهیم دید من خودم آرزو می کنم تا بتوانم این انسان بزرگ و دوست داشتنی رو از نزدیک ببینم و از اینکه همشهری ایشان هستم افتخاز می کنم امیدوارم که همچنان موفق و پیروز باشند

 • با سلام لطف کنید اگه میشه آدرسشو تو تهران یا شماره تماسشو به من بگین بخدا ضروریه.برا یه بچه هفت ماهه میخوام که توتصادف مادرشو از دست داده و خودشم سرش ضربه خورده.

 • باسلام خواهشمندم چگونگی تماس با جناب آقای پروفسور را بگویید.

  ______________
  پاسخ گیلانیان
  دوست عزیز ! با شرمندگی نشانی پروفسور در اختیار ما نیست ولی ایشان سایتی دارد که اگر جستجو کنید ممکن است پیدا کنید . ضمنا به دلیل نوع ارتباط ممکن است رئیس دانشگاه علوم پزشکی اطلاعات بیشتری داشته باشد. البته رئیس بیمارستان پور سینا از شاگردان جناب پروفسور سمیعی است .

 • آقا نبی چطوری با پروفسور سمیعی ارتباط برقرار کردین خواهش می کنم که جواب بدین چون خیلی مهمه

 • درود بر بزرگ مرد رشت

 • ما باید با دعوت کردن از ایشان به وجودش افتخار کنیم و باید از وجود چنین افرادی نهایت استفاده رو ببریم

 • درود و صدسلام به بزرگ مرد ایران .استاد الگویه تمام عیاری برای مردم ایران هستند .روزی خواهد آمد که من هم بتوانم بادستاوردهایم جهان را متحول کنم و بتوانم به تمام انسان ها به خصوص ایرانیان عزیزم خدمت کنم به امید آن روز…

 • به نظر من این خیلی درد که یک نفر با این همه تجربه به کشور خودش به مردم خودش کمک نکنه به داد مردم خودش نرسه به خاطر منافع شخصیه خودش به مردم یه کشور دیگه کمک کنه ..
  شما مریض نداشتید که بدونید ، پاتون تو بیمارستانای مغز ایران باز نشده که بدونید چقدر ادم اینجا محتاج کمکن ، شاید این جا دست مزد خوبی نگیره ولی هرچی باشه کشور خودش بوددد !!!

 • به نظرم ایشون برای طبابت شون در خارج از کشور حتما دلیل خوبی دارند در ضمن ایشون بعد از هر سفرشون به ایران سمینار برگذار میکنند واطلاعات جدید رو در اختیارپزشکان قرارمیدهند.

 • تورو خدا بیمارم در بدترین شرایط یکی کمک کنه چه راهی با دکتر سمیعی ارتباط می شه داشت

 • سردبیر گیلانیان

  گیلانیان :
  با سلام و آرزوی سلامتی ، دسترسی به پروفسور سمیعی برای ما ممکن نیست ولی طبق اعلامی که کردند شما می توانید با رئیس بیمارستان پور سینا که از شاگردان و رابط پروفسور سمیعی است تماس بگیرید.
  موفق باشد

 • ایا ایشان وقتی به چین و هانوفر میرسند و گیلان چگونه من به ایشان افتخار کنم اینجا الزایمری ها و بیماران اعصاب وسواس روانی بیشتر از مملکت های دیگه هست ایشان مثل نزاد پرست ها به رشت و غربا بیشتر رسیدگی میکنند و من بسیار از ایشان دلخور و غمگین شدم تهران بیمار اعصاب بیشتر از شهر های دیگه و کشور المان و چین هست با احترام منتظر جواب برای الزایمر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی