گيلانيان - .وبگاه حاميان پيشرفت و توسعه گيلان
ما نگوئیم بد و میل به ناحق نکنیم    جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم
امروز یکشنبه,۲۸ام آبان ۱۳۹۶ - آخرین بروزرسانی شنبه,۲۷ام آبان ۱۳۹۶

رئیس مرکز توسعه نوغان‌داری کشور خبر داد

پرورش کرم ابریشم در ۱۶ استان کشور

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از تولید نوغان و پرورش کرم ابریشم در ۱۶ استان خبر داد.

علی‌اصغر داداش‌پور امروز نوغان‌داری را یکی از مجموعه مشاغل در بخش کشاورزی دانست و اظهار کرد: نوغان‌داری می‌تواند در سبد کشاورزی جای داشته باشد.

رئیس مرکز توسعه نوغان‌داری کشور با بیان اینکه امسال در ۱۶ استان کشور پرورش کرم ابریشم و نوغان‌داری داشتیم، تصریح کرد: یک‌هزار و ۳۰۰ جعبه کرم ابریشم پرورش یافت که اکنون در مرحله پروانه‌گیری است.

وی با اشاره به ظرفیت نوغانداری گیلان در کشور، گفت: گیلان نیمی از نوغان‌داری کشور را دارد و نگاه ما احیای نوغان‌داری است. تولید نوغان کمتر از ۴۵ روز طول می‌کشد اما از مشاغل درآمدزاست.

داداش‌پور با تصریح بر اینکه پرورش کرم ابریشم می‌تواند منشأ درآمدی برای اقتصاد نوغانداران باشد، خاطرنشان کرد: وی میزان توتستان‌های کشور را بالغ بر ۱۴ هزار و ۷۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود: ظرفیت تولید تخم نوغان در کشور ۱۴۰ هزار جعبه است.

این مسئول احیای نوغانداری را اولویت برنامه‌های مرکز توسعه نوغانداری کشور ذکر کرد و یادآور شد: بخشی از نیاز به ابریشم کشور وارداتی است و باید با استفاده از اهرم تشویقی و حمایتی پرورش نوغانداری در کشور توسعه یابد.

وی با بیان اینکه زمینه برای احیای نوغان‌داری در کشور فراهم است، خاطرنشان کرد: نوغانداری با شرایط موجود ما می‌تواند احیا شود و بسیاری از زمین‌های بدون استفاده وجود دارد که می‌توان با کاشت درخت توت به امر توسعه نوغانداری کمک کرد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور عمده توتستان‌ها را بومی عنوان کرد و متذکر شد: کاشت درخت توت می‌تواند برای حفظ پایداری محیط زیست نقش مهمی داشته باشد.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویج در مناطق مختلف گیلان برای پرورش کرم ابریشم خبر داد و اظهار کرد: از مراکز جهاد کشاورزی برای دوره‌های آموزشی استفاده می‌شود.

داداش‌پور با اشاره به اینکه امسال تولید یک‌میلیون تولید نهال توت در فومن در دستور کار است، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم، سال آینده نهال‌های توت را بین نوغانداران توزیع کنیم.


کانال تلگرام گیلانیان
نظرات

نظری ثبت نشده است شما می توانید اولین نفر باشید

از انتشار نظرات توهین آمیز و خلاف ارزش های دینی و عرفی معذوریم
کلمات مشاهده شده در عکس را در کادر زیر آن وارد نمائید

 

*


پایگاه گیلانیان طبق مجوز صادره از سوی هیات نظارت بر مطبوعات و طبق قانون مطبوعات فعالیت می نماید

کلیه حقوق این پایگاه برای صاحبان آن محفوظ می باشد استفاده از مطالب گیلانیان با ذکر منبع بلامانع است.


رفتن به نوارابزار