شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ Saturday, 23 June , 2018
آذر ۸, ۱۳۹۴ کد خبر : 43459 خبر ها

رئیس مرکز توسعه نوغان‌داری کشور خبر داد

پرورش کرم ابریشم در ۱۶ استان کشور

پرورش کرم ابریشم در ۱۶ استان کشور

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از تولید نوغان و پرورش کرم ابریشم در ۱۶ استان خبر داد.

علی‌اصغر داداش‌پور امروز نوغان‌داری را یکی از مجموعه مشاغل در بخش کشاورزی دانست و اظهار کرد: نوغان‌داری می‌تواند در سبد کشاورزی جای داشته باشد.

رئیس مرکز توسعه نوغان‌داری کشور با بیان اینکه امسال در ۱۶ استان کشور پرورش کرم ابریشم و نوغان‌داری داشتیم، تصریح کرد: یک‌هزار و ۳۰۰ جعبه کرم ابریشم پرورش یافت که اکنون در مرحله پروانه‌گیری است.

وی با اشاره به ظرفیت نوغانداری گیلان در کشور، گفت: گیلان نیمی از نوغان‌داری کشور را دارد و نگاه ما احیای نوغان‌داری است. تولید نوغان کمتر از ۴۵ روز طول می‌کشد اما از مشاغل درآمدزاست.

داداش‌پور با تصریح بر اینکه پرورش کرم ابریشم می‌تواند منشأ درآمدی برای اقتصاد نوغانداران باشد، خاطرنشان کرد: وی میزان توتستان‌های کشور را بالغ بر ۱۴ هزار و ۷۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود: ظرفیت تولید تخم نوغان در کشور ۱۴۰ هزار جعبه است.

این مسئول احیای نوغانداری را اولویت برنامه‌های مرکز توسعه نوغانداری کشور ذکر کرد و یادآور شد: بخشی از نیاز به ابریشم کشور وارداتی است و باید با استفاده از اهرم تشویقی و حمایتی پرورش نوغانداری در کشور توسعه یابد.

وی با بیان اینکه زمینه برای احیای نوغان‌داری در کشور فراهم است، خاطرنشان کرد: نوغانداری با شرایط موجود ما می‌تواند احیا شود و بسیاری از زمین‌های بدون استفاده وجود دارد که می‌توان با کاشت درخت توت به امر توسعه نوغانداری کمک کرد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور عمده توتستان‌ها را بومی عنوان کرد و متذکر شد: کاشت درخت توت می‌تواند برای حفظ پایداری محیط زیست نقش مهمی داشته باشد.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویج در مناطق مختلف گیلان برای پرورش کرم ابریشم خبر داد و اظهار کرد: از مراکز جهاد کشاورزی برای دوره‌های آموزشی استفاده می‌شود.

داداش‌پور با اشاره به اینکه امسال تولید یک‌میلیون تولید نهال توت در فومن در دستور کار است، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم، سال آینده نهال‌های توت را بین نوغانداران توزیع کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش