گیلانیان
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ Wednesday, 28 September , 2022
جولای 1, 2014 کد خبر : 28168 خبر ها

تأسیس انستیتو علوم پایه در گیلان

پیشنهاد استاندار به پروفسور اکبرزاده

پیشنهاد استاندار به پروفسور اکبرزاده

گیلانیان : استاندار گیلان ظهر امروز در نشستی که در دفترکار وی برگزار شد از مقام علمی پروفسورحسن اکبرزاده از برجسته ترین دانشمندان ریاضی جهان تجلیل کرد .

دکتر نجفی در این نشست که جمعی از رؤسای دانشگاههای استان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشت گفت : کوشش های فراگیراین دانشمند برجسته ی گیلانی در گسترش علوم ریاضی درجهان معاصرمایه افتخار تک تک گیلانیان است .

وی افزود : البته به دلیل جهانشمولی علوم، پروفسوراکبرزاده فقط به گیلان تعلق ندارند و ایشان از مفاخر ایران و جهان محسوب می شوند.

دکتر نجفی ادامه داد : هنر ما باید این باشد تا از فرصت داشتن چنین نخبگان و بزرگانی برای پرورش جوانان این مرز و بوم و پیشرفت استان و کشور بهره ببریم .

وی همچنین از دانشگاه گیلان خواست در مدت حضور پروفسور حسن اکبرزاده در ایران باتوجه به وضعیت جسمانی ایشان برنامه های دیدار با دانشجویان و اساتید دانشگاهی را تدارک ببینند تا نخبگان جوان ما از نزدیک با شرح خدمات و زحمات این دانشمند برجسته ی علوم ریاضی آشنا شوند .

استاندار گیلان همچنین به پروفسور حسن اکبرزاده پیشنهاد داد با حمایت استانداری و همکاری دانشگاه گیلان نسبت به ایجاد انستیتو علوم پایه در استان اقدام کند .

وی افزود : با آموزش یافته های تحقیقاتی نوین علوم ریاضی ، فیزیک و کامپیوتر در این انستیتو ضمن پرورش نخبگان با استعداد کشورمان فضای مناسبی فراهم تا از خروج آنان نیز جلوگیری شود .

پروفسور حسن اکبرزاده نیز با استقبال ازپیشنهاد استاندار گیلان برای تأسیس انستیتو علوم پایه اعلام آمادگی کرد .

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تمام امکانات پیشرفت و توسعه در کشور بویژه نیروی انسانی و ذخایر مادی فراهم است گفت : مهمترین مسئله پیشرفت کشور توجه به موضوع فرهنگ است .

وی خاطر نشان کرد : تازمانیکه به فرهنگ توجه نکنیم و برای رسیدن به اهداف خود سختی نکشیم و کارو تلاش بی وقفه انجام ندهیم نمی توانیم به پیشرفت برسیم .

گفتنی است پروفسور حسن اکبرزاده در سوم فروردین ۱۳۰۶ در شهر رشت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایى را در این شهر آغازکرد و سپس تحصیلات خود را در دبیرستان البرز تهران ادامه داد و پس از اخذ دیپلم متوسطه در رشته ریاضى با درجه ممتاز وارد دانشگاه تهران شد و با احراز مقام اول تحصیلات خود را در ایران به پایان رسانید. او پس از اخذ مجدد لیسانس ریاضى از دانشگاه سوربن پاریس و همچنین گواهینامه آنالیز عالى، براى فوق لیسانس در مورد نظریه نسبیت عمومى انیشتین تحقیق کرد و درباره هندسه دیفرانسیل و فضاهاى ریمان بعد از ۳ سال تحقیق، اکتشافات خود را در قالب ده ها مقاله درمجله آکادمى علوم پاریس به ثبت رسانید. پروفسور اکبرزاده از سال ۱۹۵۷ میلادى به عنوان وابسته تحقیقات در مؤسسه معروف تحقیقاتى کلژدوفرانس پذیرفته شد و بعد از ۴ سال رساله دکتراى دولتى در علوم ریاضى را در دانشگاه سوربن به پایان رسانید. او پس از طى مدارج مأمور تحقیقات و استاد تحقیقات، نزدیک چهل سال به عنوان رئیس تحقیقات دراین مؤسسه بین المللى مشغول به کار بوده است.

از وی بیش از ۵۰ کتاب ، مقاله و پژوهش در اروپا و آمریکا به چاپ رسیده است./منبع : استانداری گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

  • خرم حسینی(سورچان اشکور)

    به ایشان وهمه ی دانشمندان استان و کشورمان افتخار غرورآمیز ی درجهان داریم . این ها عصاره ی فدا کاری این مردم از خود گذشته ایران هستند . امیدواریم ندوخته های شان را خرج ایران سربلند نمایند نه برای کشورهای زورگو وچپاولگر مثل آمریکا و… .

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی