جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ Friday, 22 June , 2018
آذر ۵, ۱۳۹۵ کد خبر : 54524 دسته‌بندی نشده

پیامبر اسلام(ص) ؛ برترین الگوی جهان هستی – بخش دوم

پیامبر اسلام(ص) ؛ برترین الگوی جهان هستی – بخش دوم

اولین ویژگی الگویی پیامبر اسلام(ص)، علاقه شدید آن بزرگوار به کسب دانش توسط مسلمانان است. از مهمترین خصوصیات زیبای ایشان، تشویق مردم به سوی آموختن علوم و فراگیری زبان های مختلف و رایج در آن زمان بود. به همین دلیل، در میان ادیان الهی، هیچ دینی به اندازه اسلام، مشوق پیروانش به سوی یادگیری ، یاددهی و کسب دانسته های جدید، نیست.

قرآن و دانش

قرآن کریم، دربردارنده دهها آیه در باره دانش و یادآوری اهمیت فراگیری آن است که به برخی از آنان اشاره می شود :

الف) لزوم آموختن علم

سوره توبه/آیه ۱۲۲ : «وَ ما کانَ المُؤمِنُونَ لِیَنفِرُوا کافّهً شایسته نیست همه مؤمنان [برای حضور در میدان های جهاد با کفار] کوچ کنند
فَلَولا نَفَرَ مِن کُلِّ فِرقَهٍ طائِفَهٌ، لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ پس چرا از هر گروهی، چند نفری کوچ نمی کنند، تا آگاهی کامل از دین [= مفاهیم و احکام آن] پیدا نمایند وَ لِیُنذِرُوا قَومَهُم، إذا رَجَعُوا إِلَیهِم، لَعَلَّهُم یَحذَرُونَ» و وقتی به سوی قوم خود بازگشتند، به آن ها [هشدار و] بیم دهند، تا از [مخالفت با دستورات خداوند] بپرهیزند.

ب) مهمترین هدف پیامبران

سوره بقره/آیه ۱۵۱ : « کَما اَرسَلنا فِیکُم رَسُولاً مِنکُم، یَتلُو عَلَیکُم آیاتِنا وَ یُزَکِّیکُم وَ یُعَلِّمُکُم ما لَم تَکُونُوا تَعلَمُونَ».
رسولی در میان شما از نوع خودتان فرستادیم، تا آیات ما را بر شما بخواند، و شما را تزکیه کند، و کتاب و حکمت بیاموزد و آنچه نمی دانستید، به شما یاد دهد.

پ) کسب امتیازات معنوی

سوره مجادله/آیه ۱۱ : «یَرفَعِ اللهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنکُم وَ الَّذِینَ اُوتُوا العِلمَ دَرَجاتٍ». خداوند، مؤمنان از شما را به درجه ای، و دانشمندان تان را به درجاتی [عظیم و باارزش،] بلند گرداند.

ت) آگاهی از حقایق قرآن

آل عمران/آیه ۷ : «وَ ما یَعلَمُ تَأوِیلَهُ إلاّ اللهُ وَ الرّاسِخُونَ فِی العِلمِ». حقایق قرآن را جز خداوند، و راسخان در علم، نمی دانند.

ث) شرط لازم برای رهبری

سوره بقره/ آیه ۲۴۷ : « وَ قالَ لَهُمْ نَبِیُّهُمْ إِنَّ اللَّهَ قَدْ بَعَثَ لَکُمْ طَالُوتَ مَلِکًا و پیامبرشان به آن ها گفت: خداوند، طالوت را برای رهبری شما انتخاب کرده است قَالُوا أنَّى یَکُونُ لَهُ الْمُلْکُ عَلَیْنَا، وَ نَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْکِ مِنْهُ، وَ لَمْ یُؤْتَ سَعَهً مِنَ الْمَالِ گفتند: چگونه او بر ما حکومت کند، با این که ما از او شایسته تریم، و او ثروت زیادی ندارد؟! قَالَ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَاهُ عَلَیْکُمْ، وَ زَادَهُ بَسْطَهً فِی الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ [پیامبرشان] گفت: خدا او را بر شما برگزیده، و او را در علم و [قدرت] بدنی، وسعت بخشیده است.

وَ اللَّهُ یُؤْتِی مُلْکَهُ مَنْ یَشَاءُ، وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ». خداوند، مُلکش را به هر کس که بخواهد، می‏بخشد، و احسان خداوند، وسیع است، و [از لیاقت افراد برای منصب ها] آگاه است.

ابتکار جالب

وقتی مسلمین صدر اسلام، با وجود فقر نفرات، تسلیحات و تدارکات نسبت به دشمن، موفق شدند مشرکین سراپامسلح مکّه را در اولین نبرد جدّی خود [= جنگ بدر ] ، شکست دهند و تعدادی از آن ها را به اسارت خود درآورند، در برابر درخواست آزادی شان که از سوی خانواده های اسیران مطرح گردید، رسول خدا با طرح یک ابتکار جالب، دستور داد هر یک از مشرکین باسواد، باید ده نفر از مسلمانان را آموزش خواندن و نوشتن بدهد تا بتواند آزاد شود.

اندیشه جدید

این اندیشه جدید پیامبر اکرم(ص) موجب شد که مسلمانان برای کسب علم، کمر همت ببندند و با کوشش خستگی ناپذیر دروازه های دانش را به روی خویش بگشایند و با اعتماد به نفس کم نظیری که پیامبر به آن ها داده بود ، مرزهای آن را پشت سر گذاشته و به پیشرفت های شگرفی دست یابند.

دانش = اقتدار

در کتاب شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید(ج۲۰/ص۳۱۹) از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده که آن حضرت به عنوان مهمترین پیرو رسول خدا(ص)، در باره اهمیت دانش، فرمود: «اَلعِلمُ سُلطانٌ، مَن وَجَدَهُ صالَ، وَ مَن لَم یَجِدهُ صِیلَ عَلَیهِ» [برخورداری از] دانش، موجب اقتدار است. هر کس این اقتدار را داشته باشد، قادر است به اهداف خود دست یابد، و کسی که نتواند به آن برسد، دیگران بر او مسلط خواهند شد.

الگوی امروز

در جهان کنونی، که رشد و گسترش دانش، بسیار شگفت انگیزتر از گذشته است، مسلمانان همچنان به الگویی کامل نیازمند هستند و الگوی امروزشان، باز هم پیامبر گرامی اسلام(ص) است نه الگوهای وارداتی و دیکته شده از سوی بیگانگان.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش