گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
اکتبر 13, 2012 کد خبر : 13482 خبر ها

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان خبر داد

پیشرفت ۱۹/۵ درصدی عملیات ساخت سد پلرود

پیشرفت ۱۹/۵ درصدی عملیات ساخت سد پلرود

گیلانیان : همزمان با پایان یافتن عملیات ساخت گالری تزریق پی سد مخزنی در دست احداث پلرود، عملیات حفاری دیواره آببند این سد آغاز شد.

پنجشنبه بیستم مهر ماه، همزمان با پایان یافتن عملیات حفاری گالری تزریق زیر پی سد مخزنی پلرود به طول ۴۷۸ متر و عمق ۳۵ متری کف رودخانه، عملیات حفاری دیواره آببند این سد آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای گیلان مهندس آقابیگی مدیرعامل این شرکت در ارتباط با این موضوع گفت: حفاری دیواره آببند سد مخزنی پلرود به طول ۳۰۰ متر، عرض ۸۰ سانتیمتر و به عمق ۳۰ متر در طی مدت ۳ ماه، به وسیله دستگاه هیدروفرز که برای اولین بار در استان گیلان به کار گرفته شده، انجام خواهد شد .
وی افزود : در حال حاضر حفاری ۲ رشته تونل انحراف آب سد، به طول ۶۴۰ و ۶۰۸ متر به اتمام رسیده و لاینیگ ( بتن ریزی) یکی از ۲ تونل پایان یافته و تونل دیگر نیر ۷۰ درصد لاینیگ شده است .
مدیرعامل آب منطقه ای با اشاره به تأثیر احداث سد پلرود در توسعه منطقه گفت : با احداث این سد شاهد توسعه و بهبود بالغ بر ۱۷۱۲۰ هکتار اراضی شالیکاری و نیز توسعه بیش از ۸۶۲۰ هکتار از باغات چای منطقه خواهیم بود. وی افزود: این سد همچنین سالانه ۴۰ میلیون مترمکعب از آب شرب مردم شریف شهرهای لنگرود، رودسر، کلاچای، املش و کومله را تأمین خواهد نمود.
مهندس آقابیگی گفت : از دیگر اهداف ساخت این سد تولید انرژی سالیانه به میزان ۱/۷۰ گیگاوات ساعت است که با نصب نیروگاه ۱۶ مگاواتی میسر خواهد شد.
مدیرعامل آب منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه تاکنون ۵/۱۹ درصد از کل پروژه پیشرفت فیزیکی داشته ، گفت : امیدوارم همانگونه که همه مسئولان اجرایی مرتبط در استان، نماینده محترم شهرستان و مجموعه وزارت نیرو در اجرایی شدن و روند انجام کار این سد نقش بسزایی داشتند، در ادامه نیز با پیگیری های لازم در راستای تأمین و تخصیص اعتبارات لازم یاریگر ما باشند تا بتوانیم طبق قولی که به مردم شریف منطقه داده شده، تا پایان نیمه اول سال ۹۴ شاهد بهره برداری از این سد باشیم.
شایان ذکر است سد مخزنی پلرود در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر ساحلی کلاچای در شرق گیلان و برروی رودخانه پلرود در دست احداث است. این سد از نوع خاکی با هستهGC با طول تاج ۵۷۲ متر، عرض ۱۲متر و ارتفاع آن از پی ۱۰۱ متر است. مبلغ اولیه قرارداد ساخت سد ۸۸۷ میلیارد ریال است و عملیات اجرایی آن از فروردین ۸۹ آغاز شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی