گیلانیان
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ Tuesday, 21 January , 2020
تیر ۲۳, ۱۳۹۸ کد خبر : 74024 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

پیشنهاد ترانزیت محموله آزمایشی در مسیر کریدور شمال-جنوب در اجلاس دهلی نو

پیشنهاد ترانزیت محموله آزمایشی در مسیر کریدور شمال-جنوب در اجلاس دهلی نو

گیلانیان : پیشنهاد ترانزیت محموله آزمایشی در مسیر کریدور شمال-جنوب به عنوان یکی از راهکارهای رفع موانع در راستای تسهیل و تسریع ترانزیت کالا میان سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه در اجلاس دهلی نو مطرح شد.

دومین گفت‌وگوی اقتصادی استراتژیک هند و روسیه صبح امروز با دعوت از مدیران عامل سازمان منطقه آزاد انزلی و چابهار و با حضور مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان، سایر مقامات روسیه و مدیران فدراسیون انجمن حمل‌ونقل هند به میزبانی دهلی‌نو پایتخت هندوستان برگزار ‌شد.

نشست تخصصی مزبور با حضور تعدادی از مدیران دولتی و بخش خصوصی کشورهای ایران، هندوستان، روسیه، باهدف بررسی فرصت‌های مختلف همکاری چندجانبه، در چارچوب بهره‌گیری از ظرفیت‌های کریدور شمال جنوب به میزبانی طرف هندی برپا شد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان در این نشست با اشاره به چگونگی اجرایی کردن این مسیر ترانزیتی بین‌المللی اظهار کرد: کاهش هزینه‌ها و زمان تجارت، از مهم‌ترین مسائل در تجارت است، درنتیجه این محورها را باید مهم‌ترین دلایل تشکیل این رویداد بین‌المللی دانست.

رضا مسرور اجلاس هند را فرصتی برای تبادل‌نظر میان تمامی کشورهای عضو کریدور شمال جنوب ارزیابی کرد و گفت: با عزم طرف‌های ذی‌نفع، عملیاتی سازی حمل‌ونقل کالا در این کریدور بین‌المللی که مسیر تجاری اروپا و آسیا را ازنظر زمانی و هزینه انتقال کالا کاهش می‌دهد، نیز امکان‌پذیر است.

وی بر لزوم کاهش هزینه‌های حمل‌ونقلی در این مسیر تجاری و از عزم جدی مسؤولان ایرانی و روسی برای دست‌یابی به این امر تصریح کرد: با بهره‌گیری از مسیر ریلی بندر شهید رجایی در بندرعباس تا شهر رشت که در ۳۰ کیلومتری بندر کاسپین واقع‌شده زمینه کاهش هزینه به‌صورت عملی فراهم می‌شود و بی‌شک با کاستن از هزینه‌ها، ترانزیت کالا در این مسیر مقرون‌به‌صرفه شده و زمینه استقبال از کریدور شمال جنوب فراهم می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با طرح پیشنهاد ترانزیت یک محموله آزمایشی در مسیر کریدور بیان کرد: از طریق حمل‌ونقل کالا میان بمبئی تا شهر مسکو یا سن‌پترزبورگ در مسیر کریدور، در مشکلات احتمالی مشخص‌شده و پس از ترانزیت این محموله می‌توان با برگزاری نشستی، راهکارهای رفع موانع در راستای تسهیل و تسریع ترانزیت کالا میان سه کشور را موردبررسی قرار داد.

واکاوی چالش‌های پیش روی عملیاتی سازی کریدور نستراک، بررسی توانمندی‌های حمل‌ونقل دریایی و بندری سه کشور ایران، هند و روسیه با حضور مسؤولان کشورهای مزبور، برقراری جلسات کاری دو و چندجانبه میان شرکت‌کنندگان و صدور بیانیه پایانی مهم‌ترین محورهای این نشست اقتصادی چندجانبه بین‌المللی را تشکیل داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، چندی پیش و در حاشیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و روسیه توافق‌نامه سه‌جانبه میان مناطق آزاد انزلی، چابهار ایران و منطقه آزاد لوتوس آستراخان روسیه منعقد شد و دعوت از مدیران عامل سه منطقه آزاد انزلی، چابهار و لوتوس به‌منظور حضور در این نشست را باید گامی دیگر در راستای اجرایی شدن کریدور شمال جنوب دانست، مسیر ترانزیتی که در سال ۱۳۷۹ میان سه کشور ایران، روسیه و هند منعقد شد و زمان و هزینه تمام‌شده ترانزیت کالا میان جنوب و جنوب شرقی آسیا با اروپا را کاهش می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

کاهش فاصله بین «علم و صنعت» بهره‌وری را افزایش می‌دهد

معاون سازمان برنامه و بودجه در رشت:

کاهش فاصله بین «علم و صنعت» بهره‌وری را افزایش می‌دهد

با این ۱۰ راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

نامه ۲۴ اقتصاددان کشور به رئیس‌جمهور:

با این ۱۰ راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

تولید برنج در کشور به خودکفایی می‌رسد

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی :

تولید برنج در کشور به خودکفایی می‌رسد

پیام مهمی برای جهان مخابره شد/ «ترور بزدلانه» مایه روسیاهی آمریکا

بازتاب نماز جمعه امروز تهران در رسانه‌های جهان؛

پیام مهمی برای جهان مخابره شد/ «ترور بزدلانه» مایه روسیاهی آمریکا

زندگی سردار سلیمانی

ار سلیمانی