گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
ژوئن 25, 2016 کد خبر : 49929 خبر ها

پیش‌بینی خرید ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم در کشور

پیش‌بینی خرید ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم در کشور

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری از پیش‌بینی خرید ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم در سال جاری خبر داد.

علی‌اصغر داداش‌پور با اشاره به وضعیت خرید پیله ابریشم در کشور گفت: امسال قیمت خرید توافقی هر کیلوگرم پیله تر ابریشم ۲ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شده است.

وی با بیان اینکه بخش‌ خصوصی با قیمت بالاتر از نرخ تضمینی پیله ابریشم، این محصول را از نوغانداران خریداری می‌کند، افزود: تاکنون از ۲۶ استان کشور حدود ۸۰۰ تن پیله تر ابریشم توسط بخش‌ خصوصی با قیمت مذکور خریداری شده است.

این مسؤول از توزیع ۲۸ هزار جعبه تخم نوغان در کشور خبر داد و گفت: کار برداشت پیله تر ابریشم تا اواسط تیرماه امسال به پایان می‌رسد و از نوغانداران می‌خواهیم از برداشت زودهنگام این محصول خودداری کنند.

وی فعالیت نوغانداری را در ۲۷ استان کشور عنوان کرد و ادامه داد: گیلان با ۵۰ درصد فعالیت نوغانداری در کشور یکی از قطب‌های مهم در این راستا محسوب می‌شود.

داداش‌پور فعالیت نوغانداری در کشور را در حال افزایش دانست و تصریح کرد: در سال‌های اخیر اقدام‌های موثری برای احیای نوغانداری در کشور صورت گرفته است.

وی نوغانداری را مکمل و شغل جانبی در کنار دیگر مشاغل کشاورزی عنوان کرد و یادآور شد: امروز نوغانداری بخشی زیادی از سبد کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از پیش‌بینی تولید ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم خبر داد و خاطرنشان کرد: سال گذشته در کشور ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم تولید شده بود.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۸ هزار خانوار در امر نوغانداری کشور فعالیت دارند، یادآور شد: در گیلان هشت هزار خانوار در امر تولید پیله تر ابریشم فعالیت دارند.

به گفته داداش‌‍‌پور، در کشور ۱۴ هزار هکتار توتستان وجود دارد و امسال یک‌میلیون نهال توت در گیلان با مشارکت بخش‌ خصوصی کاشته شد.

 

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی