گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
آگوست 16, 2014 کد خبر : 29046 خبر ها

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خبر داد

پیگیری ثبت ورزش‌های بومی‌محلی گیلان در فهرست آثار ملی

پیگیری ثبت ورزش‌های بومی‌محلی گیلان در فهرست آثار ملی

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان از پیگیری ثبت ورزش‌های بومی‌محلی این استان در فهرست میراث ناملموس ملی خبر داد و گفت: تاکنون ورزش لافندبازی و کشتی گیله‌مردی ثبت ملی شده است.

رضا علیزاده صبح امروز در جلسه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به برگزاری همایش ورزش‌های بومی‌محلی در موزه میراث روستایی استان اظهار کرد: ورزش پهلوانی در حوزه میراث فرهنگی به عنوان نماد بیگانه‌ستیزی است.

وی با بیان اینکه باید برای احیای ورزش پهلوانی بومی‌محلی تلاش شود، افزود: ورزش‌های باستانی و پهلوانی در اساطیر و اسطوره‌های ما ریشه دارد.

این مسئول ورزش‌های پهلوانی را میراث معنوی خواند و حفظ آن برای نسل‌های آینده را ضرورت دانست و تصریح کرد: ورزش‌های پهلوانی همواره با فتوت، جوانمردی، گذشت و ایستادگی همراه بوده است.

وی از پیگیری ثبت ورزش‌های بومی‌محلی در فهرست میراث ناملموس ملی خبر داد و گفت: تاکنون ورزش لافندبازی و کشتی گیله‌مردی ثبت ملی شده است.

علیزاده احیای ورزش‌های پهلوانی و بازی‌های بومی‌محلی را در توسعه گردشگری ورزشی مهم خواند و تصریح کرد: احیای این ورزش پهلوانی از برنامه‌های مهم میراث فرهنگی است.

مسعود رهنما، مدیرکل ورزش و جوانان گیلان نیز حمایت از پهلوانان و پیشکسوتان را در اولویت کاری این اداره کل عنوان کرد و یادآور شد: احیای فرهنگ پهلوانی از اهداف مهم است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی