گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
نوامبر 9, 2012 کد خبر : 14569 دسته‌بندی نشده

کلید خورد

چالوس،مرکز مازندران غربی می شود؟

چالوس،مرکز مازندران غربی می شود؟

با حضور امام جمعه چالوس و مجمع شوراهای اسلامی غرب مازندران،تهیه طرح استان شدن غرب مازندران به مرکزیت چالوس کلید خورد/مشاور برای تهیه طرح به مرکزیت چالوس انتخاب شد/یکی از دلایل تشکیل استان جدید،تفاوت گویش اعلام شده است/پیشینه تشکیل استان مازندران غربی به سال ۱۳۲۴ بر می گردد.
به گزارش همکار خبرنگار ما در کلاردشت، جلسه بررسی و پی گیری استان شدن غرب مازندران باهدف مکان یابی مرکز استان جدید، با حضورحجت الاسلام راشدی امام جمعه چالوس، مجمع شوراهای اسلامی شهر،بخش و شهرستان های غرب مازندران درشهر هجیرود چالوس برگزارشد.
در این برنامه امام جمعه چالوس و رییسان شوراهای اسلامی شهرستان های چند شهرغرب استان درخصوص اهمیت خواسته های مردم و شوراهای اسلامی،درتحقق استان شدن غرب مازندران سخن گفتند.
دراین جلسه با بررسی مکان یابی مرکز استان پیشنهاد شد مشاور تهیه طرح استان غرب مازندران به مرکزیت شهرستان چالوس ( منطقه نمک آبرود ) انتخاب وکارش راشروع کند که این پیشنهاد به تصویب رسید و مشاور برای تهیه طرح به مرکزیت چالوس انتخاب شد.
بر اساس این گزارش،جعفررستمی فر-رئیس مجمع شوراهای غرب استان مازندران- ضمن اعلام این خبرگفت: یکی ازدلایل درخواست مردم و شوراهای اسلامی شهر و روستا، خصوصا ًعلما و دیگر گروه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی منطقه، تفاوت فرهنگ وگویش های معمول زبان این منطقه بامناطق مرکزی وشرق استان ماست.
رستمی فر در بیان دلایل دیگر این جدایی گفت: فاصله ۴ تا ۵ ساعته زمانی به مرکزاستان،بی مهری و بی توجهی مسئولان استان در رسیدگی به تقاضاهای مردم، مصوبات پروژه ها،عدم تخصیص اعتبارات ملی و استانی برای شکوفایی این منطقه، نداشتن حتی یک دانشگاه دولتی و یا تربیت معلم درغرب، بی توجهی به جوانان مستعد جویای کار و تأمین نیروی انسانی برای این منطقه از مرکز و شرق استان، خصوصاً در آموزش وپرورش از جمله دلیل های تشکیل استان جدید است.
رئیس مجمع شوراهای غرب استان درخصوص پیشینه غرب مازندران به عنوان استان مستقل گفت: در خواست استان شدن غرب مازندران به سال ۱۳۲۴ برمی گردد که مدارک آن موجوداست و یکبارهم نماینده مردم چالوس و نوشهر درسال های اول انقلاب استان شدن غرب مازندران را در مجلس مطرح کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی