گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
مارس 19, 2012 کد خبر : 7882 دسته‌بندی نشده

گیلان سرزمین زیبایی ها

چشمه های ناشناخته ی گیلان

چشمه های ناشناخته ی گیلان

گیلانیان : کوته کومه، لویه، سنگرود، ماستخور و علی داشی از جاذبه های طبیعی و گردشگری گیلانند که شاید فقط به گوش تعداد کمی از گردشگرانی که به گیلان سفر می کنند خورده باشد، مناطقی که با داشتن چشمه های آب گرم از ظرفیت های بالقوه گردشگری برخور دارند اما این موهبت های الهی که می توانند در جذب گردشگر موثر باشند مورد غفلت واقع شده اند.
اگر چه آمار دقیق و واضحی از تعداد چشمه های آب گرم در گیلان دردست نیست اما در”کتاب گیلان”به قدمت دیرینه بیش از ۱۰ چشمه آب گرم استان واستفاده مردم ازآن اشاره شده است.
براساس آماراداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، چشمه ی آب گرم ماستخور منجیل، لویه و سنگرود رودبار، کوته کومه و علی داشی آستارا ۵ چشمه ی شناخته شده آب گرم در گیلان هستند.
به گفته امیدعزیزی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری گیلان، هرچشمه آب گرم می تواند درسال پذیرای ۱۰ هزار گردشگر باشد و برای ۴۰ نفر نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کند. با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که درصورت توسعه ی امکانات چشمه های آب گرم در گیلان، به طور میانگین سالانه ۵۰هزار گردشگرمی توانند از این امکان بالقوه دراستان استفاده کنند و ۲۰۰ نفرهم مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کارشوند.اما این درحالی است که درحال حاضرفقط به طورمیانگین حدود ۵۰۰ نفرسالانه ازاین چشمه ها استفاده می کنند که بیشتر آنان نیز،ساکنان محلی هستند.
بررسی ها نشان می دهد،فراهم نبودن امکانات زیرساختی ونداشتن متولی خاص وهم چنین ناآگاهی مردم ازوجود چشمه های آب گرم،ازجمله دلایل مغفول ماندن چشمه های آب گرم گیلان است.
محمد نیازی یکی ازگردشگرانی که ازتهران به گیلان سفرکرده است به خبرنگارما گفت:اغلب برای استفاده ازدریا ولذت بردن ازارتفاعات زیبای گیلان به این استان سفرمی کنم واگرزمانی بخواهم ازچشمه های آب گرم استفاده کنم ترجیح می دهم به اردبیل بروم. وی می گوید: اصلا نمی دانستم که گیلان هم،چشمه های آب گرم دارد.
محسن اوچاری شهروند تبریزی که به گیلان سفرکرده است نیزدرگفتگوبا خبرنگارما گفت:درسفربه گیلان وقتی از رودبار عبور می کردیم چشممان به تابلوی کوچکی درحاشیه جاده افتاد که روی آن نوشته شده بود “آب گرم لویه”. وی گفت:به اصرارخانواده به سمت این چشمه که درمکان بسیارزیبایی قراردارد حرکت کردیم اما متاسفانه با یک برکه کوچک مواجه شدیم.البته چند تن ازاهالی منطقه دروصف این چشمه آب گرم که پیش اززلزله سال ۶۹ منطقه وسیعی را دربرگرفته بود سخن گفتند ویادآورشدند که پس ازوقوع زلزله این چشمه با سنگ بزرگی مسدود شده وپس ازآن هم هیچ یک ازمسوولان به فکررفع مشکل نیفتادند واین چشمه که می توانست یکی ازجاذبه های گردشگرپذیروحتا درآمد زا برای مردم منطقه باشد به حال خود رها شده است.
اسماعیل برشکارازشهروندان آستارایی نیزدرگفتگوباخبرنگارما گفت:سالانه به طورمیانگین دوباربه چشمه ی آب گرم علی داشی که درارتفاعات آستارا قراردارد می روم اما رسیدن به این منطقه بسیارسخت است. باید با قاطرواسب به آنجا رفت.وی می گوید:اما با همه مشکلات،برای بهره بردن ازخواص درمانی آب گرم منطقه علی داشی آستارا که ازقدمت زیادی نیزبرخورداراست به آنجا می روم. اما دکترحسین اتحاد متخصص ارتوپد وبیماری های مفاصل درگفتگوبا خبرنگارما با تایید خواص درمانی این چشمه ها گفت:چشمه های آب گرم با توجه به داشتن مواد معدنی ازجمله سولفوروبی کربنات وهم چنین به دلیل درجه حرارت بالا،با تاثیربرپوست وگردش خون،ایجاد تعرق،گشاد نمودن عروق سطحی وشل نمودن مفاصل وماهیچه ها خاصیت درمانی دارند.
اما چشمه های آب گرم گیلان علاوه برخواص درمانی به دلیل قرارگرفتن درمناطق بکروزیبا می توانند با جذب گردشگرسهم بسزایی درایجاد اشتغال ورونق اقتصادی منطقه نیزداشته باشند. بخشدارلوندویل آستارا که روستای کوته کومه درآن قراردارد ضمن تاکید برنبود امکانات زیرساختی دراین روستا برای گردشگران گفت:چشمه آب گرم کوته کومه دربین دیگرچشمه های آب گرم گیلان وضعیت بهتری دارد وسالانه تقریبا ۸هزارنفرازمناطق مختلف به ویژه استان های همسایه برای استفاده ازاین چشمه به این روستا سفرمیکنند ولی سنتی بودن مکان چشمه ی آب گرم ونبود امکانات اولیه رفاهی وبهداشتی،مسافران رامجبورمی کند که هرچه سریع تراین روستا را ترک کنند.
سیروس خالق وردی پورافزود:به رغم تمام تلاشهای صورت گرفته چون سرمایه گذاری دراین بخش پرهزینه وکم درآمداست بخش خصوصی اشتیاق چندانی برای سرمایه گذاری دراین زمینه نشان نمی دهد.وی خاطرنشان کرد:تاکنون ۴ سرمایه گذاربخش خصوصی دراین بخش اعلام آمادگی کرده اند که به دلیل نداشتن کمیته ی خاصی برای رسیدگی به طرح های سرمایه گذاری بخش خصوصی دراستان،این طرح ها درحال حاضردربخشداری لوندویل خاک می خورند.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری گیلان درپاسخ به سوال خبرنگارما که دلیل بی توجهی به چشمه های آب گرم گیلان چیست؟ گفت:این اداره کل برای معرفی چشمه های آب گرم گیلان با توزیع بروشورها درمیان مسافران،این مواهب طبیعی رامعرفی می کند.
رضا علیزاده افزود:اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به دلیل نبود طرح جامع مطالعاتی در خصوص این موهبت طبیعی در گیلان، تاکنون اقدام در خور توجه ای د ربهره برداری از این توان بالقوه استان انجام نداده است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری گیلان به غیرازنبود طرح جامع، نداشتن امکانات زیرساختی راعلت مغفول ماندن چشمه های آب گرم گیلان عنوان کردوافزود:نبودامکانات زیرساختی ازقبیل راه،
گاز و امکانات اولیه موجب شده تا نتوانیم موافقت سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری دراین مناطق جلب کنیم چرا که باید امکانات دراین مناطق تامین شود تا ما بتوانیم بخش خصوصی را وارد میدان کنیم.اگرچه مسئولان گردشگری گیلان نبود امکانات زیرساختی را مهم ترین مشکل توسعه نیافتن مناطقی که چشمه های آب گرم درآن قراردارد می دانند اما معاون عمرانی استانداری با رد ادعای مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان می گوید:اداره ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان موظف به تدوین برنامه ای در زمینه ی توسعه ی چشمه های آب گرم و معرفی توانمندی های آن به ما است تا دراین خصوص برنامه ریزی شود.

محمد اکبرزاده با بیان اینکه باید قبول کنیم تاکنون در این زمینه اقدام موثری انجام نشده است تاکید کرد: باید به مقوله ی گردشگری بیش از پیش توجه شود زیرا یکی از راههای موثر برای برون رفت از اقتصاد تک محصولی برای گیلان توسعه ی صنعت گردشگری است ووجود چشمه های آب گرم گیلان می تواند به عنوان یکی ازجاذبه های گردشگری دراین زمینه اثرگذار باشد.
کوتاه سخن اینکه:امروزه بسیاری از کشورهای جهان پایه های اصلی اقتصاد خود را بر صنعت توریسم بنا کرده اند، وجود چشمه های آب گرم در ایران و گیلان نیز می تواند ازعوامل تاثیرگذار در جذب گردشگرباشد. بی شک توجه به این پتانسیل و تدوین برنامه ی دقیق و جامع در این زمینه، با جذب سرمایه گذاران، موجب رونق بخشیدن گردشگری داخلی و خارجی خواهد شد وازاین طریق قطار پیشرفت استان شتاب بیشتری به خود خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی