گیلانیان
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 24 September , 2022
می 19, 2014 کد خبر : 27158 خبر ها

قابل توجه استاندار محترم گیلان :

کاربری اراضی با برنامه های حمایتی حفظ می شود نه چیز دیگر !

کاربری اراضی با برنامه های حمایتی حفظ می شود نه چیز دیگر !

اختصاصی گیلانیان : سیر صعودی تغییر کاربری اراضی گیلان بجهت اینکه امنیت غذائی کشور را مورد تهدید قرار می دهد باعث تحرکات گسترده مسئولان اعم از قضائی و سیاسی شده است .

از جمله اقدامات مسئولان استانی اقدام مدیریت استان است که در خبرها آمده بود : ” استاندار گیلان در نامه ای به فرمانداران و شهرداران ابلاغ کرد ضمن نظارت دقیق از تغییرکاربری زمین های کشاورزی جلوگیری وبا متخلفان برابر قانون برخورد کنند .

با توجه به اینکه اهم زمین های کشاورزی گیلان را شالیزارها و باغات چای تشکیل می دهد که از حیث تولید دو محصول استراتژیک برنج و چای در نوع خود بی نظیر است بنابراین موضوع مورد بحث خود را پیرامون شالیزار ها و باغات چای متمرکز می نماییم .

استاندار گیلان بعنوان یک گیلانی کشاورز زاده به خوبی می داند اولین محصول کشاورزی گیلان برنج است که نوع بومی آن مقبولیت جهانی دارد و تا چندی قبل در استان ما حدود ۴۰ درصد برنج مورد نیاز کشور تولید می شد که امروزه دیگر این رتبه را ندارد .

حال چرا کشاورزان گیلانی مانند گذشته دیگر آن شوق و ذوق کشاورزی را ندارند و امروزه در مزارع آنان به جای سبز شدن برنج و چای و غیره ویلاها و بناهای شیک و زیبا سبز می شود خود جای تامل دارد !؟

استاندار گیلان به خوبی می داند تا کنون کسی حاضر نشد به این مهم فکر کند که چرا اکثر کشاورزان ما ، اولا : تک محصول هستند ؛ دوما : چرا همین کشاورز تک محصول زمین زراعی آباء و اجدادی خود را که تنها ممر درآمد زندگیش است می فروشد و در روستا به کارگری می پردازد و یا راهی شهر می شود و به مشاغل کاذب روی می آورد ؟Arazi-2

اگر چه صدور فرمان استاندار بخشی از وظایف مدیریتی در جهت حفظ منافع کشور است ولی شخص استاندار گیلان به خوبی می داند قانون حفظ کاربری اراضی و باغات که آغازش به سال ۴۲ می رسد و در سال های ۷۴ و ۸۵ به اصلاحاتی آراسته شده تا کنون نتوانسته مانع فروش و تغییر کاربری اراضی گیلان شود که نامه استاندار خود حاکی از عمق فاجعه است که باید با چنین واکنشی مواجه می شد .

ساده اندیشی است که تصور شود با صدور فرمان و تصویب ماده قانون و تعقیب و مراغبت می توان کاربری اراضی را که در حفظ امنیت غذائی مردم نقش بسزائی دارد موفق شد بلکه باید با اعمال برنامه های حمایتی زمینه ماندن روستائی و روستازاده در روستا و ایجاد رغبت به پرداختن به امور کشاورزی و تولید محصولات کشاورزی تلاش کرد

متاسفانه امروزه فروش و تغییر کاربری اراضی چنان شدت گرفت که باعث ایجاد بنگاه های معاملات ملکی متعدد در روستا ها و افزایش بیش از حد متعارف آن در نوار ساحلی شده است ؟

بدون شک دلیل شدت گرفتن فروش و تغییر کاربری اراضی و باغات را باید در موارد زیر جستجو کرد که متولیان کشاورزی از آن مطلعند ولی برای حفظ مدیریت تجاهل العارف می کنند و امیدوارند با توپ و تشر و تهدیدها بتوانند چند صباحی جلوی سرعت تغییر کاربری ها را بگیرند .

عواملی که باعث می شود روستائی بالاجبار اراضی تحت اختیارش را بمعرض فروش برساند بلکه از مشکلات موجود بر سر راه کشاورزی خلاص شود به این قرار است :Arazi3

۱ آب کشاورزی : مثل معروفی است که می گویند “برنج ، گیاهی است پای در آب و سر در آفتاب دارد” ! معضل اساسی کشاورزان گیلانی آب زراعی است که به تناسب سال ها با توجه به شرایط جوی هر از گاهی مثل امسال جیره بندی می شود .

نه آن زمانی که در گیلان ۹ میلیارد متر مکعب آب از طریق رودخانه هایش بلااستفاده به دریا می ریخت و نه امروزه که به دلیل شرایط جوی میزان روان آبهای استان به نصف تقلیل پیدا کرده هیچ اقدامی برای جمع آوری این آب های سرگردان برای کشاورزی صورت نگرفت .

از بی مهری به گیلان همین بس که همگان اعتراف دارند استان گیلان یک استان کشاورزی است ولی برای تامین آب زراعی آن بعد از انقلاب حتی یک سد احداث نشد و از سال ۷۸ تا کنون فقط حرف سدهای اسطور و پلرود و شفارود مطرح است و اخیرا نیز که فاینانس سد شفارود تامین شده محیط زیست جلوی کار این سد و سد شهر بیجار را گرفته است !

۲ – نهاده های کشاورزی : قیمت نهاده های کشاورزی هر ساله رشد چند صد در صدی می یابد تا جائی که در سال زراعی جاری کود شیمیائی بقرار کیلوئی حدود ۱۱۰۰۰ ریال افزایش یافته و به تبع آن سم و علف کش نیز ارتقای قیمت یافته است !

۳ ماشین آلات : قیمت ماشین آلات کشاورزی چنان سر بفلک کشیده که خرید آن در توان کشاورز نیست و بالاخبار باید از تیلر های دهه ۵۰ و ۶۰ استفاده نماید که آنهم به دلیل فرسودگی هر ساله نیاز به تعمیرات اساسی با هزینه بالا دارد و این امر سبب شده مزد تیلر در هکتار به یک میلیون تومان برسد !

۴ – علیرغم نظر وزیر کشاورزی در ۲۱ اردیبهشت ۹۳ مبنی بر اینکه ” بخش کشاورزی در مقایسه با سایر بخش‌ها به ویژه خدمات ارزش افزوده کمتری دارد ” کشاورزان برنجکار بابت تولید یک محصول حدود ۳۲ درصد مالیات ارزش افزوده بابت : آب بهای کشاورزی ، خرید کود شیمیائی، بیمه محصولات کشاورزی و تبدیل برنج پرداخت می نماید .

کشاورز آنقدر مظلوم است که کود شیمیائی و بیمه محصولات کشاورزی ، آب بهای کشاورزی سالانه توسط دولت گران می شود ولی مالیات ارزش افزوده آن به جای اینکه به ترتیب از : پتروشیمی ، بانک کشاورزی و سازمان آب منطقه ای گرفته شود از کشاورز مفلس گرفته می شود !!

۵ – این فشارها در شرایطی بر کشاورز تحمیل می شود که بیش از ۷۵ درصد از کشاورزان زیر نیم هکتار زمین دارند که با توجه به هزینه های سرسام آور تولید – که شرحش در این وجیزه نمی گنجد – پاسخگوی هزینه زندگی کشاورز و عائله اش نیست .

کشاورز با تحمل همه این سختی ها و هزینه های بالا و گاهی مضاعف تا می خواهد با برداشت محصول و عرضه به بازار جبران هزینه نماید ولی هنوز برنج کشاورز وارد بازار نشده واردات و توزیع برنج وارداتی آغاز می شود و محصول داخلی را زمینگیر می نماید !

بعنوان نمونه : علیرغم اینکه کشور سالانه بطور متوسط به ۶۰۰ هزار تن برنج نیاز دارد که باید وارد شود فقط در سال های ۹۱ و ۹۲ به ترتیب: ۱۲۷۰۰۰۰ و ۱۹۵۶۰۰۰ تن برنج وارد کشور شد و بازار برنج داخلی را بکلی فشل کرد .

همان برنج های وارداتی ای که یکی ، دو سال پس از مصرف برنج وارداتی تازه معلوم می شود حضرات برنج وارداتی آلوده را به خورد مردم داده اند ؟!   

البته چای نیز از این جفاها مستثنی نیست و علیرغم اینکه مصرف سالانه این محصول را در کشور بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تن اعلام می کنند بدون توجه به تولید داخلی و واردات چای از طریق قاچاق به طور متوسط سالانه ۷۵ هزار تن چای بطور رسمی وارد کشور می شود که برخی برای واردات آن مافیای ۴ نفره و یا ۱۲ نفره قائل هستند !

صد البته واردات چای آلوده ، بادام زمینی و زیتون آلوده وارداتی هم در جای خودش جای بحث دارد که در این حوصله نمی گنجد .

ادامه بی مهری به بخش کشاورزی در سال های گذشته سبب شد اکثر کشاورزان رغبتی به کشاورزی نشان ندهند و فرزندانشان نیز برای اینکه به سرنوشت معیشتی پدر دچار نشوند آمال شان را در شهر و مشاغل دولتی جستجو نمودند و در نتیجه اکثر کشاورزان تک محصول باقی ماندند و اگر کشت و زرعی هم در سطح روستا صورت می گیرد توسط نسل قدیم از سر اجبار و عادت و یا نیاز به آذوقه سالانه است  .

در شرایطی کشاورزان ما بیشترین فشارهای مالی و کم مهری در راه تولید را تحمل می نمایند به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان تبریز به تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۹۲رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی اعلام می نماید : روزانه حدود یک میلیارد دلار در کشورهای مختلف دنیا با وجود محدودیت‌های اعمال شده توسط سازمان تجارت جهانی (WTO) به بخش کشاورزی یارانه پرداخت می‌شود.

مکمل این ادعا می تواند گفته وزیر جهاد کشاورزی در نهمین همایش دوسالانه اقتصاد کشاورزی در ۲۱ اردیبهشت ۹۳ باشد که گفته است :آمریکا تا سال ۲۰۲۰ یکهزار میلیارد دلار یعنی سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به بخش کشاورزی کشورش یارانه خواهد داد.

صرفنظر از گفته های وزیر کشاورزی اکثر کشورهای تولید کننده محصولات کشاورزی به یک طریقی به این بخش یارانه می دهند . به عنوان مثال :

انگلستان : برای تشویق کشاورزان و دامداران یارانه هایی در قالب وام‌های بلاعوض و نهادهای ارزان قیمت به آنها تخصیص می دهد .

تایلند : برخی آمارها نشان می دهد دولت تایلند طی دو سال گذشته ۲۱ میلیارد دلار برای خرید محصول برنجکاران با نرخ ۷۶ درصد بالاتر از بازار هزینه کرده است

 اتحادیه اروپا : در سال ۲۰۱۰ اتحادیه اروپا بیش از ۵۷ میلیارد یورو یارانه برای گسترش بخش کشاورزی اختصاص داد که این مبلغ حدود ۴۰ درصد بیشتر از بودجه تعیین شده اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی بوده است.

آمریکا : ایالات متحده آمریکا نیز یکی از بالاترین میزان یارانه‌های کشاورزی را در میان کشورهای جهان دارد. در حال حاضر آمریکا سالانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار یارانه به بخش کشاورزی اختصاص داده است که این رقم از سال ۱۹۳۰ تاکنون ۷۲ درصد رشد داشته است. همچنین محصولات کشاورزی همچون غلات، پنبه، گندم، برنج، لوبیا، سویا، لبنیات، نیشکر، دانه‌های روغنی و بادام زمینی، روغن‌های گیاهی، تنباکو و عسل از بالاترین میزان یارانه‌ها در آمریکا برخوردار هستند و به همان تناسب بالاترین میزان تولید را نیز دارا بوده اند.

نیوزلند، ژاپن، کره جنوبی و کشورهای آفریقایی مالاوی از کشورهایی هستند که درصد بالایی از یارانه را به بخش کشاورزی اختصاص داده‌اند و در همین راستا یارانه‌های بخش صادرات محصولات کشاورزی را نیز افزایش داده‌اند.

عملکرد ما در بخش کشاورزی بگونه ای است که اگر یارانه ای هم به این بخش پرداخت می شود با توجه به رشد قیمت ها در سال مطلقا این اقدام احساس نمی شود .

چه خوب است به جای خط و نشان کشیدن برای کشاورزان زمینه را بگونه ای مهیا کنیم که کشاورز به عاقبت کارش علاقمند و دلسوز باشد نه اینکه تلاشش حاصلی جز شرمندگی عائله برایش نداشته باشد .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی