گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
آگوست 17, 2012 کد خبر : 11628 انتخاب سردبیر

آقاي استاندار ! نامه نانوشته غلط ندارد :

کارها به صبر بر آید و مستعجل به سر در آید !

کارها به صبر بر آید و مستعجل به سر در آید !

اختصاصی گیلانیان : همزمان با برداشت برنج از شالیزارهای استان استاندار گیلان طی نامه‌ای به تاریخ ۱۴ / ۵ / ۹۱ به وزیر صنعت ، معدن و تجارت خواستار صدور مجوز واردات ۵۰ هزار تن برنج و تخصیص ارز مورد نیاز آن برای تعاونی مرزنشینان شد.

انتشار این نامه فاقد طبقه بندی و مهر محرمانه از طریق چند پایگاه اطلاع رسانی سبب شد تا استاندار گیلان با توجیه اینکه : “این گونه نامه‌ها متعلق به ستاد تدابیر ویژه اقتصادی برای ذخیره سازی کل نظام است و برای این بخش که شامل چند قلم اساسی است ، نیست …”، پایگاه های مذکور را ضمن متهم ساختن به “غوغا سالاری” تهدید به “پیگرد قانونی” نمودند !؟

این توجیه و تهدید در شرایطی صورت می‌گیرد که امروزه اخبار و اطلاعات مربوط به واردات برنج به صورت عادی در اختیار عموم قرار می گیرد و خبرگزاری ها به آسانی آمارهای مربوطه را از منابع رسمی دریافت و منتشر می نمایند کما اینکه خبرگزاری ایسنا در تاریخ ۲۲ / ۵ / ۹۱ به نقل از تازه ترین آمار گمرک ایران “میزان واردات برنج در چهار ماهه نخست امسال را با افزایش ۱۷٫۶ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به بیش از ۴۶۸ هزار تن” حتی به تفکیک کشورهائی که از آن وارد شده اعلام نمود و تا کنون نیز شنیده نشد مقامی ، نهادی و یا شخصیتی با استدلال ” ذخیره سازی کل نظام “ این خبرگزاری را تهدید به “پیگرد قانونی” نموده ‌باشد .

زیرا اکثر کشورها از جمله ایران ناگزیرند برای تأمین غذای مردم خود ، اقدام به واردات مایحتاج عمومی بر اساس ضوابط ، مصالح و منافع خود نمایند و حتی بخشی از این مایحتاج را باید به عنوان ذخیره امنیتی که گفته می شود ذخیره امنیتی برنج در کشور ما حدود ۳۰۰ هزار تن در سال است ذخیره نمایند .

حال که چند پایگاه اطلاع رسانی استان به عنوان ” قاصدان امین و راویان صدیق اطلاعات و آگاهی” و “پیشگامان دانایی “ به منظور ” بیان شجاعانه واقعیت‌ها “ و ” بازگویی حقیقت “ به تعبیر آقای استاندار در پیام روز خبرنگار امسال ! اقدام به انتشار نامه مذکور نمودند معلوم نیست چرا و به چه دلیلی استاندار گیلان به این زودی نقض غرض نموده و آنان را مورد عتاب و خطاب قرار داده است ؟!

در حالی که آزادی این قبیل اطلاعات به حدی است که کابلی ، مدیر کل دفتر محصولات اساسی غلات ، حبوبات و علوفه وزارت جهاد کشاورزی در تاریخ ۲۲ / ۴ / ۹۱ در گفتگو با خبرگزاری مهر در آمل ، خیلی شفاف تولید داخلی برنج را سه میلیون و ۴۵۰ هزار تن پیش بینی کرد و با توجه به مصرف سرانه برنج به میزان ۳۶٫۵ کیلوگرم گفت :

” حدود ۶۰۰ هزار تن کسری برنج مورد نیاز کشور بوده که هرسال باید با واردات تامین شود و اکنون به گونه ای برنامه ریزی خواهد شد که در زمان عرضه برنج تولید داخل واردات انجام نشود” ؟

از مصاحبه این مقام مسئول چنین استنباط می‌شود از یک سو ما به التفاوت برنج مورد نیاز کشور که لازم است وارد شود حدود ۶۰۰ هزار تن است و از سوی دیگر در زمان عرضه برنج تولید داخل ، واردات انجام نمی شود !؟

حال با توجه به اینکه در چهار ماهه نخست سالجاری ۴۶۸ هزار تن برنج وارد شده اگر بر اساس خواست استاندار گیلان قرار باشد هر یک از ۱۷ تعاونی مرز نشین کشور بخواهند ۵۰ هزار تن برنج ” برای ذخیره سازی کل نظام ” وارد نمایند چیزی معادل ۸۵۰ هزار تن برنج فقط از کانال تعاونی های مرز نشینان باید وارد شود ! که با احتساب برنج وارداتی چهار ماهه اول سالجاری واردات برنج صد در صد افزایش پیدا خواهد کرد و در این صورت همان ادعای رسانه‌ ها قرین به صحت خواهد شد که : برنج داخلی در انبار و برنج خارجی در بازار ! و این یعنی مرگ برنجکاری آنهم در سال “تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ” !! 

اگر چه انتشار نامه استاندار محترم موجب ناخرسندی ایشان گردید ولی اقدام ایشان به سبب عدم رعایت الزامات قانونی و منافع قشر کشاورز موجب واکنش های تند نمایندگان گیلان شد .

انتظار می رفت قبل از اقدام آقای استاندار در مورد تقاضای صدور مجوز واردات برنج ، مشاوران ایشان سخنان آقای مهندس کوچکی نژاد ، نماینده رشت به تاریخ چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۱در مجلس شورای اسلامی را به سمع و نظر ایشان می رساندند که گفت :

“در بحث برنج نیز قانون داریم سه ماه قبل از برداشت محصول و سه ماه بعد از برداشت محصول دولت حق واردات و توزیع برنج در بازار را ندارد و این قانون کاملا صراحت دارد … “

در پی انتشار این نامه مهندس جعفرزاده ، نماینده رشت روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۱ طی تذکری به وزیر کشور در خصوص درخواست اخیر استاندار گیلان در باب واردات ۵۰ هزار تن برنج آن هم در فصل درو ، خواستار عذر خواهی و تذکر لازم شد.

دکتر محمد حسین قربانی ، نماینده آستانه و کیاشهر نیز طی مصاحبه اعتراض آمیزی با ایلنا در تاریخ  ۲۲ / ۵ /  ۹۱ اعلام کرد : “جای تاسف دارد که استاندار گیلان در خواست صدور مجوز واردات ۵۰ هزار تن برنج از طریق تعاونیهای مرزنشینان از وزیر صنعت ، معدن و تجارت کرده است “ .

همینطور تذکرات دکتر تأمینی ، نماینده دیگر رشت به وزیر صنعت ، معدن و تجارت در خصوص واردات بی رویه برنج و ندیمی ، نماینده لاهیجان و سیاهکل که ضمن تشریح مشکلات بحق برنجکاران و اعلام میزان مصرف سالانه برنج کشور و همچنین میزان تولید و ما به التفاوت نیازمندی مستلزم واردات برنج ، به این امر اعتراض کرد .

 با توجه به صراحت قانونی ممنوعیت واردات و توزیع برنج خارجی از سه ماه قبل تا سه ماه بعد از برداشت تولید داخلی و بازتاب نامه آقای استاندار در ایام ممنوعیت واردات ، رسانه های حامی برای کاهش فشار افکار عمومی در یک اقدام شتابزده نوشتند :

واردات برنج ۱۰۰ درصد ممنوع ‌شد ؟؟!!

 و یا سایت استانداری گیلان نوشت :

“مهندس مهدی سعادتی استاندارگیلان : واردات برنج برای حمایت از شالیکاران ممنوع شد” .

از مطالعه تیتر های انتخابی شاید اینچنین استنباط شود که احتمالا به دلیل خودکفائی در تولید برنج ، واردات برنج ۱۰۰ درصد ممنوع شده است !؟ اگر چه نیل به این هدف آرزوی هر ایرانی است ولی خوب بود به این سوال هم پاسخ داده می شد که آیا سه ماه دیگر مجوز واردات ۵۰ هزار تن برنج و ارز مورد نیاز توسط تعاونی مرزنشینان پیگیری خواهد شد یا خیر ؟!

به نظر می رسد واکنش شتابزده استاندار محترم ناشی از مشاوره مشاوران نا آشنا به فوت و فن مدیریت و بیگانه با مطبوعات باشد ! وقتی متن سخنرانی آقای استاندار توسط گروهی غیر مرتبط تهیه و در حین سخنرانی در اختیار وی گذاشته می شود و ایشان به دلیل فقدان وقت کافی برای مطالعه آن ، ناگزیر می شود بخشی از آنها را کنار بگذارد ، نمی توان انتظار بیش از حد داشت !!؟؟ 

ایکاش آقای استاندار به جای تهدید پایگاههای تحلیلی خبری ، مشاوران خود را مامور به کنکاش در عملکرد سایر همکاران خود در امور عام المنفعه می کردند تا کمی از تجربیات همکارانشان در سایر استان ها منجمله معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان اندوخته و در اختیار می گذاشتند تا در این موارد حساس مورد استفاده قرار بگیرد . به عنوان مثال :

“خبرگزاری فارس می نویسد :

معاون برنامه‌ریزی استاندار خوزستان گفت: تعاونی‌های مرزنشینان تا حل مشکل برنج‌کاران استان اجازه واردات برنج از محل ۶ میلیون دلار تسهیلات مازاد به مرزنشینان را ندارند .

عامری گلستان تصریح کرد: با توجه به رفع نگرانی‌ ها و وجود ۴۵ تن مازاد برنج در استان، تعاونی‌ها به جای واردات برنج، اولویت خود را خرید برنج از برنج‌کاران استان قرار دهند” !

آقای استاندار ! هیچ کس معصوم نیست تا مصون از اشتباه باشد ؛ پیشینیان گفته‌اند : املای نانوشته است که غلط ندارد ؛ پس کسیکه کار می کند ممکن است بر اثر کثرت مشغله اشتباهی را هم مرتکب شود و این چیزی از قدر و منزلتش کم نمی کند ، بنابراین نباید از تهدید به عنوان چاره کار استفاده نمود که سعدی می گوید :

آتش خشم اول در خداوند خشم اوفتد پس آنگه که زبان به خصم رسد یا نرسد .

بهترین توصیه در این موارد توصیه حضرت امیر (ع) به مالک اشتر است که فرمود :

هرگز به خشمی که از آنت امکان رهایی هست، مشتاب و مگوی که مرا بر شما امیر ساخته‌ اند و باید فرمان من اطاعت‌شود . زیرا چنین پنداری ، سبب فساد دل و سستی دین و نزدیک شدن دگرگونی ها در نعمت هاست.

هرگاه، از سلطه و قدرتی که در آن هستی در تو نخوتی یا غروری پدید آمد به عظمت ملک خداوند بنگر که برتر از توست و بر کارهایی تواناست که تو را بر آنها توانایی نیست . این نگریستن سرکشی تو را تسکین می‌دهد و تندی و سرافرازی را فرو می‌کاهد …….” .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی