گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
مارس 28, 2012 کد خبر : 7934 خبر ها

کاوش‌های باستان‌شناسی با هدف دستیابی به معماری گذشته:

کافرستان دیلمان کاوش می‌شود

کافرستان دیلمان کاوش می‌شود

گیلانیان : مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در جریان آغاز فعالیت باستان شناسی محوطه کافرستان دیلمان سیاهکل اظهار داشت: محوطه باستانی کافرستان یکی از محوطه‌های مسکونی و گورستانی گیلان است که با سرپرستی ولی جهانی مورد کاوش، گمانه‌زنی و لایه‌نگاری قرار می‌گیرد.
امید عزیزی، هدف از اجرای کاوش مذکور را دستیابی به آثار معماری دوره‌های گذشته، مستند‌سازی دقیق گورستان مذکور، پاسخگویی به پرسش‌های مطرح شده از طریق کاوش علمی عنوان کرد. وی، افزود: طرح مطالعات باستان‌شناسی محوطه باستانی کافرستان منطقه یسن سیاهکل از سال ۸۲ آغاز شده بود و در همان سال با عنوان گورستان باستانی کافرستان (رجه‌سر) به شماره ۱۵۱۵۴ و گورستان مهدی چوری به شماره ۱۵۱۵۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بررسی‌های انجام شده در محدوده رودخانه‌های یسن ۲۲ اثر فرهنگی، تاریخی شامل گورستان‌ها، محوطه‌های استقراری، تپه‌ها، غارها، معادن قدیمی کارگاه‌های ذوب فلز را شناسایی شده است.
ولی جهانی سرپرست هیئت کاوش کافرستان دیلمان نیز اظهار داشت: بررسی‌های باستان شناسی که از محوطه‌های کافرستان انجام شده، آثار معماری ارزشمندی در محدوده‌هایی مانند اربوچال، مهدی چوری نسکوچال و زرگلوسی، تپه گردگولیسی و قاسم زیمی کشف شده است. این سازه‌ها متعلق به بناهای مسکونی عصر آهن و اوایل دوره اسلامی بوده و بیان ویژگی‌های بیشتر معماری آن مستلزم انجام کاوش‌های هدفمند است و گمانه‌زنی و بررسی‌های باستان‌شناسی محوطه باستانی کافرستان در سال ۸۹ انجام شده و گزارش آن به صورت کتاب در حال چاپ است.
کاوش مذکور تا چهارم اردیبهشت ۹۱ ادامه دارد/فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی