گیلانیان
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ Wednesday, 19 June , 2019
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۵ کد خبر : 48752 خبر ها

کالاهای سلامت‌محور به متولی متخصص نیاز دارد

کالاهای سلامت‌محور به متولی متخصص نیاز دارد

گبلانبان : دکتر قربانی با اشاره به اینکه کالاهای سلامت‌محور نیازمند متولی متخصص است، گفت:تعیین استاندارد کالاهای سلامت محور به تیم کارشناسی خاص نیاز دارد بهتر است سازمان غذا و دارو متولی تایید و تعیین استاندارد این محصولات باشد.

محمدحسین قربانی، نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت افزایش اختیارات سازمان غذا و دارو به عنوان متولی تعیین استاندارد کالاهای سلامت‌محور، اظهار کرد: از آنجایی که تعیین استاندارد کالاهای سلامت محور به تیم کارشناسی خاص نیاز دارد بهتر است سازمان غذا و دارو متولی تایید و تعیین استاندارد این محصولات باشد، در واقع کالاهای خوراکی، آشامیدنی، بهداشتی و تجهیزات پزشکی محصولاتی هستند که باید تحت نظارت و نظر سازمان غذا و دارو تایید نهایی شوند.

وی با یادآوری گستردگی ظرفیت سازمان غذا و دارو در کشور، افزود: سازمان غذا و دارو با ظرفیت بسیار در دانشگاه‌های علوم پزشکی‌ سراسر کشور دارای آزمایشگاه مرجع بوده لذا در حوزه تایید استاندارد کالاهای سلامت محور می‌تواند نظرات کارشناسی‌تری داشته باشد.

قربانی گفت: سازمان ملی استاندارد به دلیل گستردگی وظایف در تعیین استاندارد محصولات مختلف، نیروی انسانی لازم و کافی برای تایید استاندارد کالاهای سلامت محور در اختیار ندارد بنابراین ضرورت دارد در مجلس دهم با ایجاد تغییراتی در طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد اختیارات سازمان غذا و دارو را افزایش داد.

با یادآوری تصویب طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد در جلسه علنی هفته گذشته مجلس، گفت: بنابر طرح مذکور سازمان ملی استاندارد متولی تعیین استاندارد محصولات سلامت محور، صنعتی و تولیدی شد، هرچند سازمان استاندارد مجموعه نظارتی خوبی است اما متاسفانه با شرایط پیش آمده کالاهای سلامت محور دو متولی پیدا کرده است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بر اساس طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد، تمام کالاهای حوزه سلامت باید به تایید سازمان غذا و دارو برسد اما در نهایت سازمان ملی استاندارد تعیین کننده نهایی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد تا حدودی وضعیت تعیین استاندارد را شفاف کرد، گفت: کاهش اختیارات سازمان غذا و دارو اما مشکلی است که بر اختلافات سازمان‌های متولی تعیین استاندارد محصولات سلامت محور دامن می‌زند.

وی تاکید کرد: بنا بر طرح مذکور مرجع تعیین استاندارد محصولاتی دارویی همانند گذشته سازمان غذا و دارو است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz