گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
اکتبر 1, 2014 کد خبر : 30170 خبر ها

استاندار گیلان خبر داد

کاهش جمعیت روستایی در گیلان

کاهش جمعیت روستایی در گیلان

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: درآمد خانوارهای روستایی گیلان از دیگر روستاییان استانها کمتر است.

دکتر محمدعلی نجفی امروز در همایش توسعه روستایی گیلان که با حضور دکتر رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد، گفت: دکتر رضوی آشنا به مسائل و مشکلات روستاییان هستند و امیدواریم با حضور ایشان در این سمت مشکلات به حداقل برسد.

وی با اشاره پایین بودن درآمد سرانه خانوارهای روستایی گیلان که حتی از استان‌های همجوار نیز کمتر است، اضافه کرد: باید بررسی کنیم که چرا به این جایگاه رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: هر روز از جمعیت روستاییان گیلان کاسته می‌شود و نسبت به سال ۹۰ جمعیت روستاییان گیلان پنج درصد کاهش یافته است.

نجفی با اشاره به اینکه البته کاهش موالید می‌تواند در این امر موثر باشد اما دلیل اصلی این روند کاهش، عدم درآمد مکفی روستاییان است که آنها را از روستا به حاشیه شهرها می کشاند، تصریح‌کرد: برای ماندگاری روستاییان در روستاها باید تدابیری خاص اندیشیده شود و شهرکهای صنعتی در روستاها که تعطیل هستند از این وضعیت خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه با مقرون شدن اقتصاد کشاورزی برای روستاییان می‌توان از تعرضات ویلاسازان به اراضی ارزشمند استان جلوگیری کرد، خاطرنشان کرد: اگرچه مسئولان استان باید به قوانین پایبند باشند و قدرتمند در جلوگیری از تغییر کاربری‌ها عمل کنند و خوشبختانه موفقیت‌هایی را نیز در این بخش حاصل کرده‌ایم، اما باید کشاورزان نیز از فروش زمین‌هایشان نیز منصرف شوند و تحقق این امر با افزایش ارزش زمین های کشاورزی حاصل می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به محدودیت زمین در استان گیلان، گفت: مالکیت زمین شالیکاران از شالیزارها با درصدهای بسیار پایین است و معلوم است که نمی‌توان با اندازه‌هایی چنین کوچک هزینه‌های یک خانوار روستایی ۵ یا ۶ نفره تامین شود.

وی افزود: در بسیاری از کشورها صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در خود شهرها واقع شده است این در حالیست که ما در گیلان می‌بینیم مثلا شیر در روستا تولید می‌شود و اغلب کارخانجات لبنی استان در شهرها مستقر شده‌اند.

نجفی تصریح کرد: خیلی از کشورهای پرجمعیت جهان نظیر هند، اشتغال روستاییان خود را در صنایع خانگی و تبدیلی متمرکز کرده‌اند و موفق هم هستند و لازم است در گیلان نیز شهرک‌های صنعتی که در روستاها وجود دارد بیش از گذشته فعال باشند.

وی در مورد اقدام اخیر دولت برای حمایت از برنجکارن گیلان و دستور ایجاد مراکز خرید تضمینی، گفت: این اقدام ارزشمند مانع تضرر کشاورز شده اما این قیمت جوابگوی زحمات کشاورزان نیست.

استاندار گیلان با اشاره به گله‌مندی از واردات برنج به اندازه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برنج خارجی از سالهای گذشته به کشور، گفت: این واردات به کشاورزان ما صدمه می‌زند و متاسفانه با وجود برنج خارجی که در انبارها موجود است و ارزان نیز هستند حتی رستوران داران گیلانی هم برج خارجی مصرف می‌کنند.

وی گفت: مشکلات در بخش چای گیلان هم وجود دارد و ما باید مراقب تخریب باغات چای، مزارع و مخصوصا جنگل‌های گیلان باشیم.

نجفی با بیان اینکه آمار ۳۵ ساله اخیر نشان می‌دهد که به جنگل‌های گیلان تعرضات زیادی شده است، ادامه‌داد: تجهیزات مدرن در بخش‌های زیست‌محیطی و منابع طبیعی و بالگرد می‌تواند دست سودجویان را از اراضی ارزشمند استان کوتاه کند.

وی به دهیاران تاکید کرد: همه شما مکلف به اجرای فرامین جلوگیری از تغییر کاربری‌ها هستید در این مورد اهتمام ویژه داشته باشید.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه برای ماندگاری روستاییان در روستاها باید امکانات را در روستاها بالا ببریم و یکی از مهمترین این امکانات تامین آب آشامیدنی و برخورداری از آسفالت راه‌های روستایی است، اظهارکرد: در حال حاضر در بخش آبرسانی به روستاها، گیلان ۱۲ درصد از میانگین کشوری عقب است و حداقل انتظار ما این است که به نرم میانگین کشوری برسیم.

نجفی با بیان اینکه برخی از پروژه‌های استان برای رفاه حال همه ایران در حال انجام است و مهمترین آن را می‌توان آزادراه رشت – قزوین و راه آهن گیلان نام برد، گفت: تردد ۱۸ میلیون مسافر در این آزادراه نشان می‌دهد که تکمیل این آزادراه به رفاه حال همه کسانی که از این راه استفاده می‌کنند، برمی‌گردد و این افراد همه گیلانی نیستند بلکه از دیگر استانها برای گردش به این استان زیبا می آیند.

وی با اشاره به اینکه تکمیل راه‌آهن گیلان ارتباط با دیگر کشورها را گسترش می‌دهد، گفت: منافع تکمیل راه آهن خاص گیلان نیست و بهره برداری از آن به توسعه ملی کمک می‌کند.

وی گفت: در بخش آسفالت روستایی، گیلان ۱۱ درصد از میانگین کشوری کمتر است و رسیدن به میانگین کشوری نیاز به تقویت تلاش‌ها دارد.

نجفی با اشاره به اینکه گیلان در تولید محصولات استراتژیک کشور نقش مهمی ایفا می‌کند، به فرصت صادارت کیوی و مرکبات برای کشورهای حاشیه خزر از سوی گیلان اشاره کرد و گفت: باید از این فرصت‌ها برای توسعه اقتصاد گیلان بهره کافی ببریم.

وی با اشاره به اینکه در برق‌رسانی و گازرسانی به روستاها گیلان توفیقات خوبی دارد از گازدار شدن همه روستاهای گیلان در سال ۱۳۹۵ خبر داد و گفت: افزایش رفاه روستاییان از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها کم می‌کند.

استاندار گیلان از بانک‌های استان خواست تا همکاری خود را در بخش اشتغالزایی روستاها و شهرها افزایش دهند و گفت: برای خروج از رکود و رونق اقتصاد در گیلان به حضور قوی‌تر بانک‌ها نیاز داریم.

وی گفت: نمی‌توان روستاییان را در روستا به زور نگه داشت و باید امکانات روستایی فراهم شود.

نجفی در مورد اینکه پس از انقلاب اقدامات موثری برای افزایش بهداشت روستاییان انجام شده است، خاطرنشان کرد: وجود نمادین خانه‌های بهداشت در روستاها فایده‌ای ندارد و واقعا باید استقرار پزشک را در این خانه‌های بهداشت شاهد باشیم. /منبع : استانداری گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی